سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
از مجموعه اطلاعات بدست آمده در منابع مختلف طبی دیرین و منابع مذهبی و اخبار و احادیث پیرامون مزاج شناسی چنین استنباط می شود که بطور کلی دو تعریف پیرامون مزاج وجود دارد ، اول تعریف طب سنتی ؛ دوم تعریف طب اسلامی .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مزاج خود را بشناسید...

مزاج شناسی

پرسش:  لطفا درباره نحوه ی مزاج شناسی توضیح دهید؟

 

پاسخ:

توصیف و نامگذاری مزاج :

از مجموعه اطلاعات بدست آمده در منابع مختلف طبی دیرین و منابع مذهبی و اخبار و احادیث پیرامون مزاج شناسی چنین استنباط می شود که بطور کلی دو تعریف پیرامون مزاج وجود دارد، اول تعریف طب سنتی؛ دوم تعریف طب اسلامی .

 

تعریف مزاج از دیدگاه طب سنتی

بر آیند اثر مجموعه عناصر و ارکان مادی نظام هستی در یک شی، گیاه، غذا، حیوان و انسان را مزاج آن می نامیم.

برخی از حکما نقش رفتارها را در پیدایش مزاج دخیل می دانند و برخی دیگر نیز نقش پندارها را تحت عنوان عوامل نفسانی (غم و شادی که موجب بروز سودا و صفرا) در بروز مزاج مطرح می سازند – اما بطور مشخص یک عنوان بر جسته برای عوامل و عناصر معنوی (غذای حرام و حلال و یا نیت پلید و خیر در بروز مزاج) در شکل گیری مزاج قرار نداده اند.

 

تعریف مزاج از دیدگاه طب اسلامی

از دیدگاه طب اسلامی برآیند اثر مجموعه عناصر و ارکان مادی و معنوی تبلور یافته در یک شی، گیاه ، غذا ، حیوان، انسان و رفتار و پندار را مزاج آن می نامیم.

 

در این تعریف عناصر معنوی (مثبت و منفی) شامل :

1- نیت خالص

2- دعا

3- حلیت

4- نام و یاد خدا

5- روح تعاون

6- احساس مهربانی

7- عطوفت و بخشش

8- نیت ریا کارانه و خودنمایی

9- رفتار بدون یاد خدا

10- حرام بودن فعل و یا شی

11- روح خصومت

12- احساس کینه ورزی

13- خشونت

14- حرص و آز

 

در چگونگی تکوین مزاج یک شی، گیاه، غذا، حیوان و انسان اثر می گذارد و کار آیی آن عنصر را دگرگون می سازد و از آن عنصری پایا، ماندگار، حق گرا، خیر آمیز و یا عنصری فاسد شدنی، تباه، باطل گرا و شر خیز پدیدی می آورد.

بر آیند اثر مجموعه عناصر و ارکان مادی نظام هستی در یک شی، گیاه، غذا، حیوان و انسان را مزاج آن می نامیم.

مزاج شناسی علمی است که بر اساس آن این علم هم جامعه شناسی می تواند سامان گیرد و هم مدیریت هم گزینش نیروها سامان می گیرد. (کاندیدای ریاست جمهوری کدامشان شایستگی مزاجی رئیس جمهور برتر را دارد یا برای انتخاب قاضی، برای انتخاب پزشک یا برای انتخاب پرستار چه کسانی مناسب تر هستند. در همه این موارد مزاج شناسی بسیار کمک می کند).

 

علم مزاج شناسی در تمامی نظام اجتماعی به ما کمک می کند و در داخل خانواده، تغذیه اجتماعی و خانوادگی به ما کمک می کند و در درمان هم از یک درمان ساده آکنه تا درمان سرطان مزاج شناسی نقش دارد.

 

زخم، کهیر، آلرژی و ... چه مزاجی دارد.

مزاج رفتارهای جنسی چگونه است؟ مزاج نطفه چگونه است؟ مزاج سرطان چیست؟

 

پس حوزه کار مزاج شناسی وسیع است. اگر طبیب مزاج شناسی بهتری بداند طبیب بهتری است. اگر مزاج ندانیم کاربرد گیاهان را هم نمی دانیم. مزاج شناسی فیزیوپاتولوژی بیماریها است. البته مزاجی که حکما گفته اند بسیار خلاصه است چون احتمالاً آن قدر همه جا راجع به آن اطلاعات داشته اند که بسط دادن آن نیازی نبوده است.

 

برای آشنایی با مزاج خود فایل ضمیمه را مطالعه نمایید.

 

مشاور پاسخ گو: دکتر سید علی جوادی

تنظیم: مرکز مشاوره

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین