سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
داگ مك‌ری (بن افلك) متولدو بزرگ‌شده چارلزتاون است؛‌ یكی از محله‌های كارگری شهر باستن ایالت ماساچوست كه در آن جرم و جنایت بخشی از زندگی است. چارلزتاون بزرگ‌ترین مركز آدم‌ربایی، سرقت‌های مسلحانه و ماشین‌دزدی است؛ جایی‌كه در آن ترفندها و فنون تبهكاری از پدرا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه چیز درباره «شهر»

فیلم شهر

شهر Town

کارگردان: بن افلك، فیلم‌نامه: افلك، پیتر كریگ و ارون استاكرد براساس نوول شاهزاده دزدان اثر چاك هوگن، مدیر فیلم‌برداری: رابرت اِلس‌وویت، تدوین: دیلن تیچه‌نِر، موسیقی: دیوید باكلی و هری گرگسن‌ ویلیامز، بازیگران: بن افلك (داگ مك‌رِی)، ربكا هال (كلر كیسی)، جان هام (مامور اف‌بی‌آی آدام فِرالی)، جرمی رنر (جیمز كاگلین) و كریس كوپر (استفن مك‌ری). تهیه‌كنندگان: بسیل ایوانیك و گراهام كینگ. محصول 2010 آمریكا. 123 دقیقه. ژانر: درام جنایی/ تریلر.

کارگردان: بن افلك، فیلم‌نامه: افلك، پیتر كریگ و ارون استاكرد براساس نوول شاهزاده دزدان اثر چاك هوگن، مدیر فیلم‌برداری: رابرت اِلس‌وویت، تدوین: دیلن تیچه‌نِر، موسیقی: دیوید باكلی و هری گرگسن‌ ویلیامز، بازیگران: بن افلك (داگ مك‌رِی)، ربكا هال (كلر كیسی)، جان هام (مامور اف‌بی‌آی آدام فِرالی)، جرمی رنر (جیمز كاگلین) و كریس كوپر (استفن مك‌ری). تهیه‌كنندگان: بسیل ایوانیك و گراهام كینگ. محصول 2010 آمریكا. 123 دقیقه. ژانر: درام جنایی/ تریلر.

خلاصه داستان

داگ مك‌ری (بن افلك) متولدو بزرگ‌شده چارلزتاون است؛‌ یكی از محله‌های كارگری شهر باستن ایالت ماساچوست كه در آن جرم و جنایت بخشی از زندگی است. چارلزتاون بزرگ‌ترین مركز آدم‌ربایی، سرقت‌های مسلحانه و ماشین‌دزدی است؛ جایی‌كه در آن ترفندها و فنون تبهكاری از پدران به پسران ارث می‌رسد. در این میان داگ مغزمتفكر و رئیس بی‌رحم دارودسته‌ای از سارقان بانك است كه هر بار به راحتی از مهلكه جان سالم به در می‌برند. اما داگ به خوبی می‌داند كه شانس همیشه یارش نخواهد بود. از این‌رو در فكر آخرین سرقت بزرگش است و قصد دارد بعد از آن برای همیشه این شهر را ترك كند. اما كسی اجازه این كار را به او نخواهد داد؛ مخصوصا دست راستش جیمز كاگلین (جرمی رنر) كه فكر می‌كند این كار نوعی خیانت است. به هر حال در جریان آخرین سرقت، داگ رئیس بانك را كه زنی با نام كلر (ربكا هال) است مجبور به باز كردن گاوصندوق می‌كند و سپس او را گروگان می‌گیرد تا بتواند فرار كند. داگ سرانجام كلر را گوشه‌ای رها می‌كند و راه خودش را می‌رود ولی از آن‌جایی كه كلر چهار بلوك آن‌طرف‌تر از او زندگی می‌كند، ماجرای رومانتیك‌شان آغاز می‌شود. ماجرایی كه آن‌ها را وارد مسیر خطرناكی می‌كند.

چارلزتاون بزرگ‌ترین مركز آدم‌ربایی، سرقت‌های مسلحانه و ماشین‌دزدی است؛ جایی‌كه در آن ترفندها و فنون تبهكاری از پدران به پسران ارث می‌رسد. در این میان داگ مغزمتفكر و رئیس بی‌رحم دارودسته‌ای از سارقان بانك است كه هر بار به راحتی از مهلكه جان سالم به در می‌برند. اما ...

تولید

مراحل تولید فیلم از اواخر ماه اوت سال 2009 در شهر باستن آغاز شد. شعبه سابق مس‌بانك واقع در مل‌رز ماساچوست به عنوان اولین لوكیشن سرقت از بانك در فیلم مورد استفاده قرار گرفت. البته نام آن به بانك بازرگانی كمبریج تغییر یافت و صحنه‌های داخلی در بانك پس‌انداز كمبریج واقع در میدان هاروارد گرفته شد. كانون اصلاح و تربیت ماساچوست هم از لوكیشن‌های فیلم بوده است. تولید شهر با بودجه‌ای 37 میلیون دلاری صورت گرفت. از میان بازیگران فیلم جرمی رنر برای ایفای نقش جیمز كاگلین واقعا به میان سارقان بانك چارلزتاون رفت تا هم تحقیقاتش را كامل كند و هم لهجه لازم را پیدا كند.

واكنش منتقدان

شهر به‌طور گسترده مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. در سایت راتن تومیتوز 95 درصد نقدهایی كه بر فیلم نوشته شده، مثبت است و امتیاز فیلم براساس 158 نقد، 7/7 از 10 است. غالب منتقدان بر این موضوع اتفاق نظر دارند كه شهر فیلمی تروتازه است و تریلری پرتنش، با فیلم‌نامه‌ای هوشمندانه و بازیگرانی فوق‌العاده. آن‌ها از بن افلك به‌عنوان كارگردانی خوش‌آتیه و با استعداد نام بردند كه می‌توان منتظر فیلم‌های بعدی‌اش ماند. تعریف و تمجیدها از افلك تا جایی پیش رفت كه حتی برخی از منتقدان فیلم را با مخمصه شاهكار مایكل مان مقایسه كردند. نظر چند تن از منتقدان برجسته از این قرار است:

• راجر ابرت/شیكاگو سان‌تایمز: بن افلك نشان داد كه از استعداد یك كارگردان واقعی و بزرگ برخوردار است. جرمی رنر هم دوباره در قالب نقش خود درخشیده است.

• مایكل فیلیپس/ شیكاگو تریبیون: فیلمی پرخشونت كه قلبی رئوف دارد و همدردی تماشاگر را برمی‌انگیزد.

• ای. او. اسكات/ نیویورك تایمز: فصل سرقت افتتاحیه فیلم به مانند عمده دیگر فصل‌های اكشن فیلم، خشونت‌آمیز و كارآمد است و نشان از مهارت و اعتماد‌به‌نفس افلك در مقام كارگردان دارد.

• جاستین چنگ/ ورایتی: فیلم‌برداری قابل‌توجه رابرت الس‌وویت و تدوین دیلن تیچه‌نِر در شكل‌گیری فصل‌های مختلف فیلم به‌خصوص اكشن‌ها نقش چشم‌گیری داشته است. این فیلم به‌عنوان درام جنایی كه وقایع‌اش در شهر باستن روی می‌دهد، ادامه‌ای است بر شكل‌گیری زیرژانری از سینمای جنایی كه با عناصری مانند لهجه‌های متعدد، حال‌وهوایی انتقادی و جریانی پنهان از جبرگرایی شناخته می‌شود. مردگان اسكورسیزی، رودخانه مرموز ایستوود و بچهْ گمشده افلك از فیلم‌هایی هستند كه در این زمره قرار می‌گیرند.

چارلزتاون و آمار جرم‌ و جنایت

صدایی در پیش‌پرده فیلم می‌گوید: «هر سال بیش از 300 مورد سرقت از بانك در شهر باستن روی می‌دهد. بیشتر این سارقان حرفه‌ای در محله‌ای به نام چارلزتاون زندگی می‌كنند كه مساحتی در حدود یك مایل مربع دارد». اما واقعیت چیز دیگری است. طبق آمار منتشر شده از سوی اف‌بی‌آی در سه ماه اول سال 2010 فقط 23 مورد سرقت بانك در كل ایالت ماساچوست گزارش شده كه به مراتب كمتر از ایالت‌های ایلی‌نوی و كالیفرنیا با 49 و 136 مورد است. طبق مقاله‌ای كه ماه گذشته (سپتامبر) در نشریه باستن گلوب چاپ شد، چارلزتاون زمانی به ‌عنوان مركز سارقان بانك شناخته می‌شد و از اواسط دهه 1990 اوضاع این منطقه تغییر كرده است. در حال حاضر این محله دیگر به مانند دهه گذشته فقیرنشین و كارگری نیست و وضعیت ساكنانش بهتر شده است. از اینرو تصویری كه در فیلم جدید افلك از این محله نشان داده شده مورد اعتراض برخی از ساكنان چارلزتاون قرار گرفته است.


رضا حسینی/  سینمای ما

تنظیم سینما و تلویزیون تبیان / مسعود عجمی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین