وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت كار با بیان اینكه وزارت اقتصاد در حال پیش‌بینی دهك و نیز تعداد سهام برای واگذاری به كارگران است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کارگران؛ معیشت و سهام عدالت

سهام عدالت


مسئله رفاه و معیشت اقشار مختلف اجتماع همواره مورد توجه سیاستگذاران اقتصادی بوده است. قطعا  رفاه و معیشت کارگران به عنوان اهرم های مهم تولید کشور توجه زیادی را می طلبد.


سرنوشت سهام عدالت کارگران 

مجتبی زارعی معاون فرهنگی اجتماعی وزارت كار با بیان اینكه وزارت اقتصاد در حال پیش‌بینی دهك و نیز تعداد سهام برای واگذاری به كارگران است گفت: نظام‌ نامه ثبت‌نام و شناسایی این موضوع تبیین شده و در آینده‌ای نزدیك به مرحله اجرا خواهد رسید.

 زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس توانا در خصوص اقدامات انجام شده برای واگذاری سهام عدالت به كارگران اظهار داشت: این موضوع فراتر از آن است كه متوجه یك دستگاه خاص باشد و وزارتخانه‌های كار، اقتصاد و دارایی،‌ كشاورزی و برخی سازمان‌ها و همچنین تشكل‌های كارگری در این موضوع دخیل هستند.

وی ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌ها تصور می‌شود برای واگذاری این سهام یك دهك یعنی 3 الی 4 میلیون نفر باید در نظر گرفته شود.

معاون وزیر كار تاكید كرد: قبل از اینكه مرحله ثبت‌نام از كارگران فصلی و ساختمانی شروع شود نیاز است كه پشتیبانی در خصوص تامین سهام كافی برای واگذاری از سوی وزارت اقتصاد و دارایی انجام شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت كار با بیان اینكه زنان كارگر سرپرست خانوار تحت پوشش كمیته امداد تاكنون سهام عدالت دریافت كرده‌اند گفت: در حقیقت واگذاری سهام به كارگران ساختمانی دومین مرحله واگذاری محسوب می‌شود كه مباحث آن در حال پیگیری است.

معاون وزیر كار با اشاره به دو رویكرد واگذاری سهام به كارگران تصریح كرد: واگذاری سهام ترجیحی و سهام عدالت در دستور كار این وزارتخانه است و كارگرانی كه از سهام ترجیحی استفاده می‌ كنند مشمول سهام عدالت نخواهند شد.

زارعی ادامه داد: وزارت كار و امور اجتماعی طی سالهای اخیر تلاش‌های خوبی برای واگذاری سهام به كارگران انجام داده كه در حال حاضر دولت و شخص رئیس جمهور بر این موضوع تاكید دارد.

در حال حاضر كمیته‌های استانی مباحث مربوط به حداقل دستمزد سال آینده را بررسی می‌ كنند و زمانی كه این موضوع جمع‌بندی شود به شورای عالی كار خواهد رفت.

وی با اشاره به تهیه نظام ‌نامه جامع الاطراف برای واگذاری سهام عدالت كارگران گفت: این موضوع در حقیقت برنامه‌ای برای شناسایی و ثبت‌نام دقیق كارگران مشمول است كه در همین راستا كمیته‌های استانی با حضور اعضای دولتی و صنفی كارگری تشكیل شده است.

به گفته معاون وزیر كار و امور اجتماعی مراحل اولیه شناسایی ثبت‌نام و راه‌اندازی سایت انجام شده و در حال حاضر سازمان خصوصی و دبیرخانه واگذاری سهام عدالت مشغول برآورد تعداد سهام برای كارگران هستند.

زارعی خاطرنشان كرد: فرآیند آغاز اجرای واگذاری سهام به كارگران طی مراسمی با حضور وزیران كار و امور اجتماعی و اقتصاد و دارایی در آینده‌ای نزدیك برگزار خواهد شد.

جز این نیست که چنین طرحهایی در جهت بهبود وضعیت معیشت کارگران و تامین رفاه آنان است. اما مسئله رفاه و معیشت ریزه کاری هایی دارد که باید حتما مورد توجه قرار گیرد و الّا با تغییر شرایط اقتصادی رفاه کارگران بسیار آسیب می بیند. یکی از این مسائل تعیین دستمزد مناسب و واقعی برای آن هاست

قبل از اینكه مرحله ثبت‌نام از كارگران فصلی و ساختمانی شروع شود نیاز است كه پشتیبانی در خصوص تامین سهام كافی برای واگذاری از سوی وزارت اقتصاد و دارایی انجام شود.

کارگران و تعیین دستمزد

محمد پارسا رئیس كانون عالی شوراهای اسلامی كار با بیان اینكه هر سال تورم بین 15تا20 درصد ملاك تعیین و مباحث دستمزد است، گفت: باید منتظر ماند تا بانك مركزی نرخ تورم نقطه‌ای مربوط به بهمن ماه سال جاری و میانگین سالانه را اعلام كند.

پارسا در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس‌ توانا در خصوص جلسات كانون عالی شوراهای اسلامی كار برای رسیدگی به مزد سال آینده كارگران، اظهار داشت: در حال حاضر كمیته‌های استانی مباحث مربوط به حداقل دستمزد سال آینده را بررسی می‌ كنند و زمانی كه این موضوع جمع‌بندی شود به شورای عالی كار خواهد رفت.

وی درباره نحوه تاثیر گذاری اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها بر حداقل دستمزد سال آینده كارگران، گفت: این موضوع هر ساله بر اساس ماده 41 قانون كار كه با توجه به نرخ تورم و سبد هزینه خانوار است تعیین می‌شود.

وی بیان داشت: اصل قانون كار مبنی بر در نظر گرفتن نرخ تورم سال جاری برای تعیین دستمزد سال آینده مورد قبول كارگران نیست و نمی ‌توان برای سال 90 براساس تورم سال 89 دستمزد تعیین كرد و نیاز است كه با كارشناسی بر روی این موضوع قانون دستمزد اصلاح شود.

این فعال كارگری با بیان اینكه جلسات شورای عالی كار برای مزد در حال حاضر نیز برگزار می‌شود، بیان داشت: مباحث، نظرات و كارشناسی دستمزد مطرح و بررسی می‌شود كه اكنون این موضوع در مراحل ارزیابی اولیه و مقدماتی است. وی تاكید كرد: هدفمندی یارانه‌ها‌ مطمئناً بر هزینه‌های سبد خانوار تاثیر می‌ گذارد كه این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود.

یک راه برای تعیین درست دستمزد معرفی یک سبد مصرفی برای کارگران و تعیین قیمتها و به دنبال آن معرفی یک دستمزد واقعی است.

همانطوری كه قیمت حامل‌های انرژی در حال اصلاح و واقعی شدن است دستمزد و حقوق نیروی انسانی كار باید به سمت واقعی شدن برود تا ارزش آن مشخص شود

کارگران و سبد خانوار

سیدمحمد یار احمدیان عضو شورای عالی كار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس توانا با اشاره به برخی اظهارنظر‌ها در خصوص تعیین حداقل دستمزد سال آینده كارگران اظهار داشت: برخی اظهارنظر‌های غیركارشناسی كه مسئولان و نمایندگان انجام می ‌دهند، پیامد‌های منفی دارد و در سطح جامعه و میان كارگران انتظاراتی ایجاد می كند.

وی ادامه داد: برخی عنوان می ‌كنند خط فقر در كشور 700 هزار تومان است هر چند بهتر است اینگونه مباحث از طریق مبادی رسمی آن به صورت منطقی و كارشناسی اعلام شود.

عضو شورای عالی كار با بیان اینكه این شورا در حال بررسی و تحلیل متغیر‌های دستمزد سال آینده كارگران است گفت: دو سرفصل مهم در این موضوع وجود دارد كه یكی اعلام نرخ تورم از سوی بانك مركزی است كه برای كارگران ملاك خواهد بود. وی ادامه داد: سبد هزینه كالای خانوار مورد نظر جامعه كارگری است و طبق نص صریح قانون باید معیشت یك خانواده 4 نفره كارگری تامین شود. عضو هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان كارگران با اشاره به اینكه نتایج بررسی بر روی 32 قلم كالای اساسی در سبد خانوار كارگری در بهمن ماه اعلام خواهد شد، تصریح كرد: این سبد سرفصل‌های گوناگونی دارد كه سعی شده مهمترین و اساسی ‌ترین ملاك‌های معیشتی مورد توجه قرار گیرد.

این فعال كارگری در خصوص برخی اظهارات مبنی بر عدم تاثیر‌گذاری هدفمندی یارانه‌ها بر تعیین حداقل دستمزد سال آینده كارگران بیان داشت: همانطوری كه قیمت حامل‌های انرژی در حال اصلاح و واقعی شدن است دستمزد و حقوق نیروی انسانی كار باید به سمت واقعی شدن برود تا ارزش آن مشخص شود،اما باید شرایط جامعه و فضای كسب و كار نیز در این بحث لحاظ شود. یاراحمدیان تاكید كرد: دیدگاه عدم تاثیر‌گذاری اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بر روی دستمزد تفكر خوبی نیست چون این موضوع رابطه مستقیم با معیشت و رفاه كارگران دارد همچنین یارانه‌های نقدی كه از سوی دولت پرداخت می‌شود بابت اصلاح قیمت حامل‌های انرژی محسوب می‌شود.

امید است که به زودی شاهد به ثمر رسیدن اینطرح های مهم اقتصادی باشیم. شکش نیست که جامعه کارگری از بازوهای مهم و تاثیر گذار اقتصادی است و رسیدگی به وضعیت زندگی این  گروه مهم جدای از اینکه از وظایف اولیه دولت ها به حساب می آید باعث شکوفایی اقتصاد کشور خواهد شد.


فرآوری: ریحانه حمیدی فر

بخش اقتصاد

منبع: خبرهای خبرگزاری فارس

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین