تبیان، دستیار زندگی
گفت و گو با جواد علاقبند راد - رئیس انجمن روانپزشكى كودك و نوجوان 20 درصد نوجوانان اختلالات روانى دارند در دنیاى امروز، والدین براى تربیت فرزندان خود با چالش هاى بى شمار و دشوارى روبرو هستند. امكانات عصر فناورى كه دسترسى همگ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اختلالات روانی رایج در میان کودکان و نوجوانان

گفت و گو با جواد علاقبند راد - رئیس انجمن روانپزشكى كودك و نوجوان
20 درصد نوجوانان اختلالات روانى دارند


در دنیاى امروز، والدین براى تربیت فرزندان  خود با چالش هاى بى شمار و دشوارى روبرو هستند. امكانات عصر فناورى كه دسترسى همگان را به اطلاعات و قدرت ناشى از آن افزایش داده، مدیریت سنتى والدینى را كه مبتنى بر كنترل اطلاعات و قدرت ناشى از آن است، با دشوارى روبرو ساخته است. گذر از دوران سنت به مدرنیته سبب شده كه كودكان و نوجوانان در معرض انواع آسیب هاى روانى باشند، به طورى كه آخرین تحقیقات نشان مى دهد كه 20 درصد از كودكان و نوجوانان ایرانى به نوعى از اختلالات روانى رنج مى برند. منطبق نشدن والدین با شرایط جدید، باعث ایجاد احساس درماندگى در آنها و در كودكان و نوجوانان شده است. افزایش شمار اختلالات روانى در میان كودكان و نوجوانان، ما را بر آن داشت تا با دكتر «جواد علاقبند راد» رئیس انجمن روان پزشكى كودك و نوجوان ایران گفت و گو كنیم.


لطفاً در مورد اختلالات روانى توضیحاتى دهید و این كه در حال حاضر چند درصد از كودكان و نوجوانان ایرانى مبتلا به این اختلالات هستند؟

هر نوع اختلال در عملكردهاى هیجانى، تحصیلى و اجتماعى فرد را، اختلالات روانى مى خوانند. آمارهاى پراكنده اى در این باره وجود دارد، اما تحقیقات جسته گریخته اى كه در این زمینه انجام شده است، نشان مى دهد كه حدود 20 درصد از كودكان و نوجوانان زیر 18 سال ما به نوعى از این اختلالات روانى رنج مى برند.


شایع ترین اختلالات روانى در میان كودكان و نوجوانان كدام اند و بیشتر در چه سنى دیده مى شوند؟

در سنین پیش دبستانى به طور معمول اختلالات روانى مربوط به اختلالات فیزیولوژى است، مثلاً اختلال در خواب و غذا كه این مسئله به این دلیل پیش مى آید كه هنوز ریتم هاى فیزیولوژیك در كودك كامل نشده است. در این سنین همچنین كودك دچار اضطراب نیز مى شود كه این اضطراب ها ناشى از جدایى از والدین است. البته در دوران پیش دبستانى انواع و اقسام اختلالات ناقص رشد یا اوتیسم  هم بسیار شایع است. در سنین دبستان شایع ترین اختلال در كودكان، اختلال بیش فعالى  و سوء تغذیه است. نتیجه مطالعات اپیدمیولوژیك ما نشان مى دهد كه 10 درصد كودكان بیش فعالى دارند، یعنى به طور متوسط در هر كلاس درس 4 تا 5 نفر از دانش آموزان به اختلال بیش فعالى مبتلا هستند. در دوران نوجوانى یا پس از دبستان، انواع و اقسام اختلالات ارتباطى، پرخاشگرى  و افسردگى وجود دارد. به طور كلى مى توان گفت كه 20 درصد كودكان و نوجوانان ایرانى زیر 18 سال مبتلا به یكى از انواع اختلالات روانى و نیازمند كمك هستند.


اختلالات روانى چه مسائل و مشكلاتى را ممكن است براى كودكان و والدینشان به وجود آورد؟

كودكان مبتلا به اختلالات رفتارى چالش هاى فراوانى را براى والدینشان به وجود مى آورند. این كودكان رفتارهایى از خود نشان مى دهند كه تأثیرى منفى بر اطرافیانشان (والدین، دوستان و معلمان) مى گذارد و واكنش هاى ناخوشایند این افراد در پاسخ به رفتار آنها نیز متقابلاً به خودشان باز مى گردد.


اختلال بیش فعالى چیست و چه علائم خاصى دارد؟

مشكل اصلى كودكان مبتلا به بیش فعالى این است كه نمى توانند رفتارشان را كنترل كنند و به آنها نظم ببخشند. كودكان مزبور به دلیل این ناتوانى، نمى توانند رفتارى هماهنگ و مناسب با محیط اطراف نشان دهند.


علائم بارز بیش فعالى عبارت اند از:

كم توجهى، حواس پرتى، تکانشگری و نقص تمركز. تمایز رفتارى این كودكان با همسالان در كارهایى كه نیاز به تمركز و توجه بیشترى دارند، نظیر تكالیف مدرسه، بروز مى كند. آنها همچنین به دلیل حواس پرتى، در به یاد آوردن موضوعات مختلف مشكل دارند، زیرا ذهنشان بیش از حد مشغول اطلاعات حسى است.

این كودكان بدون فكر كردن دست به انجام اعمالى مى زنند؛ تمركز بر روى یك موضوع واحد براى این كودكان بسیار سخت است، به همین دلیل بیشتر اعمالشان بدون تفكر انجام مى شود، پاسخگویى نامناسب و خارج از نوبت به سؤالات در كلاس درس، بروز رفتارهاى جسورانه، پرت كردن چیزها یا اذیت كردن بچه هاى دیگر از علائم تكانشى در این كودكان است.


این اختلال چگونه درمان مى شود؟

اختلال روانى بیش فعالى در بیشتر موارد قابل درمان و تا درصد بالایى قابل كنترل است. این اختلال در مواردى خفیف، متوسط و شدید است. در مورد بیش فعالى خفیف باید محیط را كه شامل مدرسه و خانه است ساماندهى كنیم تا محیط براى كودك مناسب باشد. به طور عمده این كودكان نیاز به محیطى دارند كه آنها را تشویق كنند كه روش هاى مناسبى هم براى تشویق كودكان وجود دارد؛ همچنان كه تشویق بیشتر است باید نظارت هم بیشتر شود. در بیش فعالى متوسط و شدید حتماً درمان دارویى نیاز است. البته در سال هاى اخیر درمان هاى بسیار مناسبى براى اختلال به وجود آمده است كه بعضى از این داروها در داخل كشور نیز وجود دارد.


اختلال روانى لجبازى به چه علت در كودكان به وجود مى آید و والدین چگونه باید رفتار كنند؟

محققان هنوز به نتیجه روشن و واضحى درباره دلایل اختلال لجبازى  دست نیافته اند، اما برخى معتقدند كه دلایل این اختلال، عصبى و زیستى است. این كودكان بسیار تحریك پذیرند و در دوران طفولیت، نوپایى و قبل از مدرسه اخلاق تندى دارند. با بروز این رفتارها از سوى كودكان، والدین آنها نیز شروع به بدرفتارى و خشونت مى كنند و این امر نتیجه اى جز پیشرفت علائم این اختلال در كودكان نخواهد داشت. والدین این بچه ها باید بیش از سایر والدین به تلاش و چاره جویى و مبارزه بپردازند در حالى كه بیشتر آنها اطلاعات و توانایى لازم را براى دست و پنجه نرم كردن با این مشكلات رفتارى ندارند. آنها اغلب در برخوردهاى انضباطى شان، والدینى خشن، ناهماهنگ و ناتوان هستند.


كودكانى كه مبتلا به اختلال سلوك اند داراى چه علائم و نشانه هایى هستند؟

كودكان و نوجوانان مبتلا به اختلال سلوك مدام به حقوق دیگران و قوانین و هنجارهای اجتماعى تجاوز مى كنند. این رفتارها در خانه، مدرسه یا در جامعه از آنها سر مى زند. طیف مشكلات رفتارى این كودكان از رفتارهاى آشكار ستیزه جویانه تا رفتارهاى ناآشكار ناستیزجویانه را در بر مى گیرد. رفتارهاى آشكارستیزه جویانه شامل ناسزاگویى  به دیگران، سرقت مسلحانه، پرخاشگرى، خشونت جنسى خواهد بود و یا به طور كلى هر رفتارى كه بر دیگران تأثیرگذار است. رفتارهاى ناآشكارناستیزه جویانه نیز سرقت غیرمسلحانه، مدرسه گریزى، فرار  كردن و استفاده از مواد مخدر  است كه این دسته از رفتارها برخلاف اصول و قوانین اجتماعى هستند.

تحقیقات نشان مى دهد كه 82 تا 95 درصد كودكان مبتلا به اختلال سلوك قبلاً اختلال لجبازى داشته اند و 60 درصد آنها نیز قبلاً علائم واضح بیش فعالى را از خود نشان داده اند. به طور تقریب 20 تا 30 درصد كودكان مبتلا به بیش فعالى در سال هاى اولیه دبستان حتماً اختلال سلوك داشته و حدود 40 تا 60 درصد نوجوانان مبتلا به بیش فعالى، اختلال سلوك نیز دارند. این در حالى است كه به طور مسلم كودكان مبتلا به اختلال سلوك در معرض خطر مشكلات روحى، اجتماعى، تحصیلى و شغلى در بزرگسالى خواهند بود.


كودكان مبتلا به اختلالات رفتارى در چه خانواده هایى رشد مى كنند؟

محققان عقیده دارند كه بیشتر كودكان مبتلا به اختلالات رفتارى در خانواده هاى سركوبگر بزرگ شده اند. فرآیند این خانواده ها بدین صورت است كه والدین و بچه ها براى كنترل یكدیگر از رفتارهاى منفى استفاده مى كنند و در واقع والدین توانایى لازم براى هدایت فرزندانشان را ندارند. در چنین خانواده اى، والدین هیچ پروایى از فرمان دادن، فریاد زدن، سرزنش و تنبیه كردن بچه ها ندارند. بچه ها هم به همین ترتیب عمل مى كنند تا بتوانند والدینشان را كنترل كنند. به طور معمول هر دو طرف تسلیم یكدیگر مى شوند و این باعث تقویت رفتار در هر دو طرف مى شود.


اختلال اوتیسم چیست و چند درصد از كودكان ما به این نوع اختلال مبتلا هستند؟

اوتیسم عبارت است از اختلال در تكلم كودكان. كودكانى كه دیرزبان باز مى كنند و تكلمشان روان نیست و از نظر مهارت هاى اجتماعى و رشد اجتماعى مشكل دارند، دچار اختلال اوتیسم هستند. این كودكان فوق العاده بى قرارند و با گروه همسالان خود نمى جوشند. این اختلال در صورتى كه درمان نشود تأثیراتش را روى رشد روانى كودك و اعتماد به نفس وی بر جاى خواهد گذاشت.

آمارها درباره وجود این اختلال، یك آمار جهانى و حدود یك درصد است، یعنى از هر 100 كودك یك كودك به این اختلال مبتلاست.


درمان اختلالات روانى در چه سنى باید انجام شود؟

مهمترین مسئله در اختلال روانى، تشخیص به موقع اختلال است و اگر توجه بیشترى در زمان كودكى به این بیمارى ها نشان دهیم درمان این اختلالات زودتر انجام خواهد شد.

در صورتى كه سیستم غربالگرى جامعى در سطح كشور داشته باشیم به راحتى مى توان این اختلالات را برطرف كرد. اگرچه چندى است كه وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت یك سرى كارها را آغاز كرده اند اما به هیچ وجه كافى نیست زیرا هنوزاهمیت موضوع براى مردم روشن نشده است. دوران خردسالى دورانى است كه هم فرصت است و هم تهدید. اگر به بیمارى هاى كودكان در این دوران توجه شود و بیمارى ها تشخیص داده شوند، به نوعى از عوارض آن كه ممكن است در بزرگسالى به وجود آید جلوگیرى شده و این خود فرصت محسوب مى شود. از آن جهت تهدید است كه اگر در سنین كودكى از درمان بیمارى ها غفلت كنیم، فرصت را از دست داده ایم.

در كشورهاى پیشرفته سیستم بهداشت و روان خردسالان، سیستم مستقلى است، زیرا اولاً اهمیت آن بیشتر است، ثانیاً ساختارى كه لازم دارد با بهداشت و روان بزرگسالان متفاوت است.


فرزندپرورى چیست؟

یكى از مسائل مهمى كه انجمن روان پزشكى كودك و نوجوان انجام داده، مسئله فرزندپرورى  است؛ یعنى والدین چگونه باید فرزندانشان را تربیت كنند و اصول اولیه فرزند پرورى چیست؟ زیرا هر فرهنگى ظرافت ها و مسائل خاص خودش را دارد. از این رو در بهداشت روان والدین باید بسیارى از اصول را آموزش ببینند، مانند نحوه تربیت، نحوه تنبیه، نحوه كشف استعدادها و تقویت آنها.


- افسردگى بر اثر چه عواملى به وجود مى آید و آیا زمینه ژنتیكى دارد یا خیر؟

افسردگى  پدیده اى است كه در آن عوامل روانى، اجتماعى و بیولوژیكى با هم تداخل پیدا مى كنند، بخصوص اگر این آسیب پذیرى به صورت خانوادگى یا وراثتى باشد. در خانواده هایى كه والدین این استعداد ژنتیك را داشته باشند، فرزندان نیز در معرض این بیمارى هستند. البته تئورى هاى مختلفى در مورد افسردگى وجود دارد. بخصوص در بچه ها و نوجوانان، فقدان تقویت كننده هاى محیطى یكى از عوامل مهم افسردگى  است. اگر عواملى كه به نوجوانان پاداش مى دهند، كم باشند یا اگر احساس كنند كه فعالیت هایشان به جایى نمى رسد و نمى توانند براى آینده پیش بینى كنند «كز» مى كنند، در خود فرو مى روند و به تدریج دچار افسردگى مى شوند.


- افسردگى والدین چگونه ممكن است باعث افسردگى كودكان شود؟

هرچه تعداد والدین افسرده بیشتر باشد، احتمال افسردگى كودك هم بیشتر خواهد بود. از این رو والدین باید علائم و نشانه هاى افسردگى را بشناسند.


یكى از علائم مهم این بیمارى،

بى علاقگى شخص نسبت به محیط پیرامون و مسائل لذت بخش است، احساس كسالت  و گوشه گیرى نیز از دیگر علائم افسردگى است. كودكان و نوجوانان افسرده به طور معمول پرخاشگر هستند، اشتهایى به غذا خوردن ندارند و مدام وزن كم مى كنند یا این كه برعكس، پرخورى مى كنند و اضافه وزن دارند كه والدین به محض دیدن این علائم در خود یا فرزندانشان باید به روان پزشك مراجعه كنند.

به طور كلى تعامل پدر یا مادر افسرده با فرزندشان، تعامل سالمى نیست. مادر افسرده نمی تواند به رفتارها و كارهاى مثبت كودك پاسخ مناسب بدهد و نمى تواند او را تشویق كند. از این رو درمان افسردگى والدین بسیار مهم است.


- آیا درمان خاصى براى افسردگى كودكان و نوجوانان وجود دارد؟

در حال حاضر درمان هاى مؤثرى براى این بیمارى وجود دارد، داروهاى زیادى وجود دارد كه مصرف آنها از شدت افسردگى  مى كاهد. استفاده از این داروها سبب شده است كه آمار خودكشى  در جامعه به شدت كاهش پیدا كند و این در حالى است كه مهمترین علت خودكشى، افسردگى است.

-


رفتار والدین با نوجوانانى كه بحران دوره بلوغ را پشت سر مى گذارند، چگونه باید باشد؟

در وهله اول والدین باید مسائل نوجوانان را بشناسند. دوره نوجوانى  خصوصیات خاص خودش را دارد. رفتار غیرقابل پیش بینى، توجه به بیرون از خانه و تجربه كردن مسائل جدید، همگى از خصوصیات این دوره سنى است. والدین در این دوران باید از نزدیك و به طور مستقیم از نوجوان حمایت كنند. والدین ایرانى باید نقششان را دوباره تعریف كنند. نوجوان در این دوره نمى خواهد تحت كنترل باشد. باید معیارها را به او نشان داد و خطوط قرمز را براى او مشخص كرد و مواظب بود كه نوجوان از این خطوط عبور نكند، البته اگر این خطوط و محدودیت ها زیاد، مبهم و نامشخص باشد، به طور طبیعى نوجوان نمى تواند آنها را بپذیرد. یكى از مهم ترین درگیرى هاى والدین با نوجوانان این است كه در حال حاضر خطوط قرمز در جامعه ما خیلى زیاد شده است.

بیتا مهدوى

کتاب های « روان شناسی » ، « خانواده » ، « کودکان » ، « زنان » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان