تبیان، دستیار زندگی
مقامات عمان درباره افتتاح دفتر بازرگانی اسراییل در مسقط به تعهدات خود عمل نمی کنند. عمان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به مانند دیگر کشورهای جنوب خلیج فارس معتقد به وجود تهدید ایران نیست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارشی جدید از ویکی لیکس

عرب های اسراییلی

بر اساس اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا که توسط سایت ویکی لیکس فاش شده است، کشورهای جنوب خلیج فارس با اسراییل ارتباط دارند. بر اساس این اسناد، یاکوف حاداس مدیر بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه اسراییل دلیل رابطه کشورهای جنوب خلیج فارس با تل آویو را نگرانی آنها از برنامه هسته ای ایران دانست.

حاداس به مشاور سیاسی سفارت آمریکا در تل آویو گفته است: کشورهای جنوب خلیج فارس معتقدند اسراییل بر آمریکا تاثیرگذار است همچنین آنها احساس می کنند آمریکا به مواضع کشورهای جنوب خلیج فارس گوش نمی دهد لذا تلاش می کنند از طریق اسراییل پیام هایی را در رابطه با ایران به آمریکا برسانند.

وی همچنین با لحنی مسخره آمیز درباره انگیزه این ارتباط می گوید: کشورهای جنوب خلیج فارس معتقدند اسراییل می تواند دست به اقدامات معجزه آمیز بزند.

حاداس درباره رابطه اسرائیل و قطر می گوید: دلیل تغییر سیاست قطر در برابر اسراییل نه تغییر ایدئولوژی دوحه به سمت اردوگاه افراط گرایان بلکه تنها اقدامی برای رقابت با عربستان سعودی است.

این مقام دیپلماتیک اسرائیل با یادآوری اینکه از طرف دولت قطر برای سفر به این کشور و بررسی بازگشایی دفتر بازرگانی اسراییل در دوحه گفت: قطر تنها از طریق اسراییل می تواند کمک های انسان دوستانه خود را برای مردم غزه بفرستد و دیپلمات های خود را به این منطقه برساند زیرا مصر به آنها اجازه عبور از طریق گذرگاه رفح را نمی دهد. ما نیازمند این هستیم که به قطری ها بفهمانیم بدون بازگشایی دفتر بازرگانی اسراییل در دوحه نمی توانند به از سرگیری همکاری و ارتباط با اسراییل امیدوار باشند.

مقامات عمان درباره افتتاح دفتر بازرگانی اسراییل در مسقط به تعهدات خود عمل نمی کنند. عمان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به مانند دیگر کشورهای جنوب خلیج فارس معتقد به وجود تهدید ایران نیست

تاکنون وزرای خارجه قطر و اسرائیل چندین بار باهم دیدار کردند. همچنین شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل نیز چندی پیش به دوحه سفر و با امیر قطر دیدار کرد. قطر با وجود اینکه اسرائیل را به رسمیت نشناخته اما گذرنامه های این رژیم را معتبر می داند.

این مقام اسراییلی افزود: مقامات عمان در ارتباطات خود با اسراییل، سازماندهی شده عمل می کنند اما نگرانی آنها نسبت به سایر کشورهای جنوب خلیج فارس از ایران کمتر است.

وی ادامه داد: برنامه هسته ای ایران برای آمریکا و اسراییل نگران کننده است این در حالی است که کشورهای جنوب خلیج فارس به دلایل تاریخی و مذهبی از هسته ای ایران نگرانند.

عرب های اسراییلی

حاداس اظهار داشت: مقامات عمان درباره افتتاح دفتر بازرگانی اسراییل در مسقط به تعهدات خود عمل نمی کنند. عمان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به مانند دیگر کشورهای جنوب خلیج فارس معتقد به وجود تهدید ایران نیست.

وی درباره امارات هم گفت: دشمنی امارات هم اکنون نسبت به ایران افزایش یافته اما سوالی که مطرح می شود این است که اماراتی ها تا چه حدی حاضرند در دشمنی با ایران پیشروی کنند. امارات دارای بازرگانی گسترده و روابط مالی بسیاری با ایران است اما معلوم نیست آیا این کشور مادگی دارد که از این روابط به عنوان گزینه ای برای اعمال فشار بر ایران استفاده کند یا خیر.

او ادامه داد: وزیر خارجه امارات با تزیفی لیونی وزیر خارجه وقت اسرائیل روابط خوبی داشت اما ابوظبی مایل نیست آنچه در خفا می گذرد آشکار شود. کشورهای جنوب خلیج فارس معتقدند می توانند در تقابل با ایران به اسرائیل اعتماد کنند.

پیش از این نیز افشای اسناد وزارت خارجه آمریکا توسط ویکی لیکس نشان داد که سران کشورهای عربستان سعودی، قطر، امارات، بحرین و مصر از حمله نظامی آمریکا علیه ایران حمایت می کنند.

منبع:عصر ایران

بخش سیاست