تبیان، دستیار زندگی
برگزیدگان بیست و یکمین فیلم فجر  ، "دیوانه ای از قفس پرید" بهترین فیلم شناخته شد با نمایش آثار هنری و تاریخی ایرانی سوئیس، روسیه و ژاپن به تماشای هنر ایرانی نشستند برنامه های هجدهمین جشنواره موسیقی فجر در تالا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با اهدای جایزه به برگزیدگان بیست و یکمین فیلم فجر  ، "دیوانه ای از قفس پرید" بهترین فیلم شناخته شد

با نمایش آثار هنری و تاریخی ایرانی سوئیس، روسیه و ژاپن به تماشای هنر ایرانی نشستند

برنامه های هجدهمین جشنواره موسیقی فجر در تالار اندیشه

اصول مقدماتی شعر، در دفتر شعر جوان

با اهدای جایزه به برگزیدگان بیست و یکمین فیلم فجر

"دیوانه ای از قفس پرید" بهترین فیلم شناخته شد

بیست و یکمین جشنواره بین اللمللی فیلم فجر با اعلام اسامی برگزیدگان بخشهای مختلف در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

* بخش مسابقه سینمای ایران

هیات داوران مسابقه سینمای ایران بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر، آرای نهایی خود را در بخشهای مختلف بدین شرح اعلام کرد : جایزه بهترین فیلم کوتاه به فیلم طعم خاک (شهرام شاه حسینی) ، جایزه بهترین دستاورد فنی - هنری به فیلمبرداری فیلم اینجا چراغی روشن است ( حمید خضوعی ابیانه) و جایزه بهترین موسیقی متن به سازنده موسیقی متن دیوانه ای از قفس پرید ( مجید انتظامی) ، جایزه بهترین بازیگر مرد به حبیب رضایی برای فیلم اینجا چراغی روشن است، جایزه بهترین بازیگر زن به نیکی کریمی برای فیلمهای دیوانه ای از قفس پرید و واکنش پنجم، جایزه بهترین فیلمنامه به فیلم نفس عمیق (پرویز شهبازی)، جایزه بهترین اثر هنر و تجربه به فیلم  نامه های باد (علیرضا امینی)، جایزه بهترین فیلم به محمد رضا تخت کشیان و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای فیلم دیوانه ای از قفس پرید و جایزه ویژه هیات داوران به فیلم فرش باد (کمال تبریزی) اهدا گردید .

* بخش بین الملی

سیمرغ بلورین به بهترین دستاورد هنری یا تکنیکی به فیلم مجوز عبور (برتران تاورنیه)، سیمرغ بلورین بهترین بازیگری به الیویه گورمه بازیگر فیلم پسر، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به فیلم مرد بدون گذشته (آکی کوریسماکی)، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به فیلم بادبادک (الکسی مرادوف)، سیمرغ بلورین هیات داوری به فیلم رقص در غبار (اصغرفرهادی)، سیمرغ جایزه بهترین فیلم به پسر (ساخته برادران داردن)، سیمرغ بلورین به فیلم کوتاه در خفا(از سوئد) در این بخش همچنین به فیلمهای دخالت الهی و بولینگ برای کلمباین دیپلم افتخار اهدا شد.

*بخش مسابقه فیلم های اول

سیمرغ بلورین به فیلم گاگومان (محمد رسول اف).

* بخش سینمای مستند

دیپلم افتخار به فیلم جان مرجان (سید مانی میر صادقی) ، سیمرغ بلورین به فیلم کشتی نوح (سودابه بابا گپ).

*در حاشیه

جشنواره با نیم ساعت تاخیر برگزار شد. اولین جایزه بین المذاهب به دو فیلم ایرانی تعلق گرفت. دیپلم افتخار برای فیلم فرش باد (کمال تبریزی) و سیمرغ بلورین برای فیلم اینجا چراغی روشن است (رضا میرکریمی).

از محمد حسن پزشک، داریوش مهرجویی و ریشاردندو تقدیر شد.

"ک -19 تله مرگ" ساخته کاترین بیگلو، بهترین فیلم خارجی و فرش باد ساخته کمال تبریزی، بهترین فیلم ایرانی از نظر تماشاگران اعلام شد.

سفیر فرانسه 3 بار روی سن حاضر شد تا جایزه بگیرد.

ترجمه همزمان، به صورت واضح پخش نمی شد.

به هنگام تقدیر از داریوش مهرجویی ، سفیر فرانسه به تنهایی از جایش بلند شد و او را مورد تشویق قرار داد.

جوایز کمال تبریزی و رضا میر کریمی ، به علت حضور آنها در مراسم حج به فرزندانشان اهدا شد.

به گفته سعید رجبی فروتن، مسؤول دفتر سابق معاونت سینمایی، از سال آینده بودجه سینمای ایران 50 درصد افزایش خواهد یافت.

با نمایش آثار هنری و تاریخی ایرانی

سوئیس، روسیه و ژاپن به تماشای هنر ایرانی نشستند

نمایشگاه "هفت هزار سال تاریخ و هنر ایران" در شهر بازل سوئیس گشایش یافت.

در این نمایشگاه ، 180 اثر باستانی منحصر به فرد از تاریخ هنر ایران به مدت بیش از 3 ماه در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت که  بعد از آن نیزدر کشور اسپانیا به نمایش عمومی در می آید.

گفتنی است، این نمایشگاه پیشتر در اتریش، آلمان و بلژیک نیز برپا شده بود.

همچنین نمایشگاه تخصصی مینیاتور خوشنویسی معاصر ایران طی مراسمی در خانه  مرکزی نقاشان مسکو گشایش یافت. در این نمایشگاه 60 تابلو از هنرمندان نگارگر و خوشنویس کشورمان اسدالله کیانی، هنگامه صدری و سلینا پوریا به مدت 10 روز به نمایش گذاشته شده است.

از سوی دیگر، نمایشگاه معرفی تاریخ و فرهنگ ایران هفته آینده در شهر " نارا" باستانی ترین شهر ژاپن گشایش می یابد. در این هفته فرهنگی که به همت کانون پژوهشی جاده ابریشم برگزار می شود ،  صاحب نظران و کارشناسان ایرانی و ژاپنی درباره تاریخ موسیقی در ایران سخنرانی خواهند کرد.

برنامه های هجدهمین جشنواره موسیقی فجر در تالار اندیشه

در ادامه برنامه های هجدهمین جشنواره موسیقی فجر ، 10 گروه ایرانی و خارجی از 27 بهمن تا اول اسفند ماه در تالار اندیشه به اجرای برنامه می پردازد.

به گزارش ستاد خبری حوزه هنری ، گروه های موسیقی شمس(کیخسرو و پور ناظری ) ، خنیا (پری ملکی) و تربت جام و کاشمر،  گروه کر فرهنگسرای بهمن، ارکستر مجلسی جوانان (پیروز وحیدی آذر) در ساعت 19 و گروه های اکراین، آلمان، فولکور، ارمنستان ،  رومانی، فرانسه ،  گرجستان و ایتالیا در ساعت 21 در تالار اندیشه برنامه اجرا می کنند.

اصول مقدماتی شعر، در دفتر شعر جوان

انجمن شاعران ایران و دفتر شعر جوان، به منظور آشنایی علاقمندان با اصول مقدماتی شعر در موضوعات مولودی شناسی، شعر جهان، شعر نیمایی و نیز بررسی سبک هندی کلاسهای آزاد برگزار کرده است . این کلاسها، با حضور شاعرانی چون منوچهر آتشی، محمود شاهرخی، م آزاد و ساعد باقری تشکیل می شود. آخرین مهلت ثبت نام  دراین کلاسها ، هفته اول اسفند ماه اعلام شده است.