تبیان، دستیار زندگی
نمایشگاه «هیتلر و آلمانی‌ها» در برلین که به موضوع شخصیت آدولف هیتلر رهبر حزب نازی می‌پردازد تمدید شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آلمانی ها به هیتلر می خندند

نمایشگاه ظهور و سقوط هیتلر

نمایشگاه «هیتلر و آلمانی‌ها» در برلین که به موضوع شخصیت آدولف هیتلر رهبر حزب نازی می‌پردازد تمدید شد.

به گزارش خبرآنلاین، برگزارکنندگان این نمایشگاه پنجشنبه این خبر را اعلام کردند. نمایشگاه «هیتلر و آلمانی‌ها» که در «موزه تاریخی آلمان» در برلین برپا شده قرار بود شش فوریه به کار خود پایان دهد.

رودلف ترابولد، سخنگوی نمایشگاه گفت خیل عظیم بازدیدکنندگان موجب شد این نمایشگاه سه هفته دیگر برپا باشد و 27 فوریه به کار خود پایان دهد.

نمایشگاه «هیتلر و آلمانی‌ها» که از ماه اکتبر کار خود را آغاز کرد شامل پوسترهای تبلیغاتی، مجسمه هیتلر، بازی‌های کودکان و تزئینات کریسمس با نشان نازی است و تقریبا تمامی جنبه‌های زندگی هیتلر را به تصویر می‌کشد.

البته در این نمایشگاه حقیقت پنهان تبلیغات نازی‌ها نیز فاش می‌شود؛ در بخش دیگری از نمایشگاه خرابی‌هایی که نازی‌ها به بار آوردند و سرنوشت محتوم مخالفان آن‌ها به تصویر کشیده شده است. گردانندگان نمایشگاه به منظور فرار از انگ حمایت از نازی‌ها به این تمهید روی آورده اند

البته در این نمایشگاه حقیقت پنهان تبلیغات نازی‌ها نیز فاش می‌شود؛ در بخش دیگری از نمایشگاه خرابی‌هایی که نازی‌ها به بار آوردند و سرنوشت محتوم مخالفان آن‌ها به تصویر کشیده شده است. گردانندگان نمایشگاه به منظور فرار از انگ حمایت از نازی‌ها به این تمهید روی آورده اند.

هانس-اولریخ تیمر، گرداننده موزه گفت: «نمایشگاه‌های مشابه بسیاری در آلمان برپا شده، اما ما می‌خواستیم به قدرت رسیدن و اعمال قدرت و سقوط نازی‌ها را نشان دهیم. می‌خواستیم به قدرت رسیدن نظام سلطه را نشان دهیم.»

این نمایشگاه در کنار نمایشگاه‌هایی که تاریخ تلخ حکومت رایش سوم را به تصویر می‌کشیدند، تصویری روشن از مقطعی تاریک در تاریخ آلمان را نشان می‌دهد.

ترابولد گفت: «حدود 170 هزار بازدیدکننده داشتیم.» این در حالی است که برگزاری چنین نمایشگاهی در آلمان 10 سال پیش ممکن نبود. این نمایشگاه به لطف تغییر رویکرد آلمانی‌ها به هیتلر برپا شده است.

سال 2004 در فیلم «سقوط» هیتلر به شکل آدمی با نواقص بسیار نشان داده شد نه یک هیولا. از آن زمان مردم آلمان یاد گرفتند به این دیکتاتور سیاه تاریخ بخندند.

چندی پیش نمایشگاهی در برلین برگزار شد و با کنار هم گذاشتن صحبت‌های هیتلر در کلیپی ویدیویی او را به سخره گرفت.

تیمر با اشاره به کتاب زندگینامه آدولف هیتلر به قلم آلن بولاک که سال 1952 منتشر شده و نگاهی دقیق و متفاوت به زندگی رهبر نازی‌ها انداخته گفت: «شیطان سال‌هاست مرده است.»

خبرگزاری‌فرانسه / 6 ژانویه


گروه هنر  تبیان