تبیان، دستیار زندگی
یک فناوری جدید برای کاربران رایانه خانواده ماری زیر سرویس های مختلف رسانه ای و ارتباطی دارد خفه می شود. آنها سرویس جداگانه تلفن راه دور و تلفن محلی دارند. دو تا تلفن همراه دارند. تلویزیون کابلی و یک خط تلفن اضافی هم برای ش...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازدواج مسنجرها با تلفن های قدیمی!


یک فناوری جدید برای کاربران رایانه

خانواده ماری زیر سرویس های مختلف رسانه ای و ارتباطی دارد خفه می شود. آنها سرویس جداگانه تلفن راه دور و تلفن محلی دارند. دو تا تلفن همراه دارند. تلویزیون کابلی و یک خط تلفن اضافی هم برای شغل مشاوره اش می خواهد. هزینه اضافی این کار، او را اذیت نمی کند. بلکه او می خواهد بداند چگونه می تواند از شر این ارتباطات متنوع پیچیده و وحشتناک خلاص شود.

تکامل یکی از محبوب ترین ابزارهای ارتباطی اینترنتی یعنی پیام فوری(INSTANT MESSAGE) (چپ، چپ نگاه نکنید همان چت و این حرفها دیگر!) می تواند به این نوع پیچیدگی ها و درهم و برهم بودن ارتباطات راه دور پایان بدهد.

غول بزرگ اینترنتی یاهو اعلام کرده که آنها دارند سرویس یاهو مسنجرشان( یکی از محبوب ترین مسنجرهای دنیای وب) را به یک سرویس تلفن دارای قابلیت برقراری تماس داخلی یا بین المللی تلفنهای عادی تبدیل می کنند. یعنی شما می توانید با همان ابزار چت تان براحتی با هر تلفنی در هر کجای دنیا تماس بگیرید و حالش را ببرید. قیمت یاهو برای تماس از هر جای دنیا به آمریکا، یک سنت در دقیقه است. رقبایی مثل AOL، مایکروسافت و گوگل هم سرویس های مشابهی را دارند آماده می کنند با قیمتهای مشابه که بدون شک بر روی بازار شرکتهای تلفن سنتی تاثیر اساسی خواهد گذاشت. اگر شما خودتان جزو معتادان به پیام فوری محبوب ترین رسانه ارتباطی در اینترنت هستند و خیلی از کاربران آن را به ایمیل ترجیح می دهند.

بد نیست بدانید سیصد میلیون نفر در دنیا( که 80 میلیون آنها آمریکایی هستند) روزانه 12 میلیارد پیام فوری می فرستند. با اضافه کردن قابلیت ارتباط صوتی از شبکه های پیام فوری شان را به نوعی ارتباط صوتی از طریق پروتکل اینترنت VOIP و یا همان تلفن اینترنتی خودمان تبدیل می کنند. سیستمی که در طول چند سال گذشته توسط شرکتهایی چون SKYPE حسابی رواج پیدا کرده است. از این هفته کاربران یاهو قادر خواهند بود با خرید اعتبارهای 10 یا 25 دلاری با استفاده از یاهو مسنجر با هر جایی در آمریکا تماس بگیرند.

تماس با 3 کشور هم بزودی ممکن می شود. با پرداخت 3 دلار در ماه و یا 30 دلار در سال، کاربران یاهو همچنین می توانند شماره تلفن شخصی برای کامپیوترشان بگیرند. با دادن این شماره تلفن به دیگران، آنها می توانند از تلفنهای عادی به شما زنگ بزنند و شما با استفاده از مسنجرتان با آنها حرف بزنید. مایکروسافت و EBAY و AOL و ... هم در گیرودار راه اندازی این سیستم تلفن بر روی مسنجرها هستند و یا اصلاً سیستم خود را راه انداخته اند.

البته مثل تلفن اینترنتی فکر نکنید فایده ازدواج تلفن های قدیمی با شبکه پیامهای فوری اینترنتی هم فقط کاهش هزینه تماسهاست، بلکه ترکیب این دو تکنولوژی این پتانسیل را دارد که خیلی از ارتباطات مدرن قرن بیست و یکم را ساده کند. با اتصال نرم افزار پیام فوری به شبکه تلفن سنتی، براحتی می توانید مثل یک رهبر ارکستر همه تماسها و پیامهایتان را مدیریت کنید. چطوری؟ اینها چند تا از ویژگی هایی است که احتمالاً در آینده خواهیم دید:

1- مثلاً شما در یک سفر تجاری در اروپا هستید. در آنجا مسنجرتان را طوری تنظیم می کنید که تماسهای تلفنی با خانه یا محل کارتان در نیویورک به کامپیوترتان در اینجا وصل شود. آدمهایی که به خانه شما در نیویورک زنگ می زنند، وقتی صدای شما را از پاریس می شنوند، حسابی شوکه خواهند شد.

2- دوست شما چهار شماره تلفن دارد. تلفن خانه، تلفن محل کار، تلفن همراه و شماره تلفن کامپیوترش. به جای امتحان کردن هر چهارتای این شماره ها، برای پیدا کردن او براحتی روی نام او در فهرست مسنجرتان کلیک می کنید و شبکه به شما می گوید که او در حال حاضر کجسات و چگونه می توانید به او دسترسی پیدا کنید. (البته نرم افزار خودش که خبر ندارد! دوست تان وضعیت خودش را به نرم افزار گفته است. اگر تا به حال چت کرده باشید، می دانید از چه چیزی داریم صحبت می کنیم.)

3- شما منتظر یک تماس مهم هستید که قرار است به خانه شما بشود بنابراین مسنجرتان را تنظیم می کنید که هر وقت این تماس برقرار شد. آن را به شما خبر بدهد. این تماس تلفنی به صورت یک فایل صوتی به ایمیل شما می رود و شما سریع می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

اینها چند تا از ویژگی های ورود مسنجرها و اینترنت به دنبال تلفنهای قدیمی است. ویژگی هایی که شما را از شر پیچیدگی های همه ارتباطات مختلف سرو سامان درست و حسابی می دهد. ازدواج مسنجرها با تلفنهای قدیمی هم دنیای ارتباطات راه دور را تغییر خواهد داد و هم زندگی ما را ساده تر خواهد کرد.