تبیان، دستیار زندگی
باید هر روز ویژگی‌‌های مثبت همسرمان را به یاد آوریم و این که اولین بار چه ویژگی همسرمان ما را جذب کرد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازدواج گورستان عشق نیست

عشق مرده

لایه نازکی از خاک روی همه چیز نشسته است.خانه تاریک است و صدای چکه آب مانند صدای پای سربازان روی مغز زن رژه می‌رود .

بی‌رمق چشمانش را باز می‌کند و دوباره روز از نو و روزی از نو. ‌وارفته می‌رود به سوی تلویزیون و آن را روشن می‌کند و زندگی آغاز می‌شود. بین غذاهای تکراری هر روزه یکی را انتخاب می‌کند و مشغول پخت‌و پز می‌شود.به یادداشت مرد روی یخچال نگاه می‌کند که مانند همیشه با صورتی خندان کشیده صبح بخیر گفته است. هنوز هم از عادت‌های همیشگی خسته نشده اما برای زن همه چیز بوی تکرار گرفته است .

می‌نشیند روی مبل و دست می‌کشد به خاک روی میز. روزهای اول ازدواجشان را که مرور می‌کند همه چیز برایش تازگی داشت، هر روز خانه را گرد‌گیری می‌کرد و از برق وسایل خانه لذت می‌برد .

از این که بوی غذایشان راهرو را پرکند و مرد قبل از آن که در را بازکند بگوید: امروز عدس پلو داریم و او از اشتباه مرد به خنده بیفتد.آه پر حسرتی به یاد روزهای اول آشنایی می‌کشد آن زمان‌ها که با دیدن مرد صورتش گلگون می‌شد و صدای ضربان قلبش را می‌شنید .آن روزها همه رفتارهای مرد منحصر به فرد بود. اما حالا انگار، تمام رفتارهای مرد ناراحتش ‌می‌‌کند ازغذا خوردنش که با صداست تا خُرخُرهای بلندش .

رضا دهقانی،روانشناس درباره این که چرا برخی ازدواج را پایان عشق می‌دانند می‌گوید:یکنواخت شدن زندگی پس از ازدواج امری طبیعی است، اما ادامه‌دار شدن آن می‌تواند آسیب جدی به زندگی مشترک برساند .

او ادامه می‌دهد: معمولاً پیش از ازدواج، زن و مرد یک زندگی غلو‌آمیز را در ذهن می‌پرورانند، اما پس از روبه‌رو شدن با زندگی واقعی و مشکلات آن کمی‌‌دلسرد می‌شوند .

این روانشناس تأکید ‌می‌‌کند: مشاوره پیش از ازدواج ‌می‌‌تواند کمک بسیاری در ایجاد ذهنیت صحیح به زوج‌های جوان کند .

دهقانی ‌می‌‌گوید: درجلسات مشاوره‌‌ای از خانم ‌می‌‌خواهم ده نکته‌‌ای که همسرش را عصبانی ‌می‌‌کند بنویسد و او با سادگی ‌می‌‌گوید، شوهرم بسیار خوش اخلاق است و هیچ چیز او را ناراحت نمی‌‌کند و من از مراجعین سرسختانه ‌می‌‌خواهم طرف مقابل را عصبانی کنند تا وقتی پس از زندگی زیر یک سقف با داد و فریاد‌ها یکدیگر روبه‌رو شدند از زندگی مشترک دلسرد نشوند و به زبان ساده‌تر توی ذوقشان نخورد .

او ادامه ‌می‌‌دهد: بارها پیش آمده است از آینده خیالی مرد پرسیده‌‌ام و با آینده‌‌ای که زن برای زندگی‌شان متصور است، تطابق داده‌‌ام و دنیایی از فاصله را یافته‌ام .

این مشاوره خانواده تأکید ‌می‌‌کند: زن و مرد در اوایل ازدواج از بسیاری از خواسته‌‌های خود ‌می‌‌گذرند و گمان ‌می‌‌کنند ‌می‌‌توانند همیشه این روحیه را حفظ کنند اما در واقعیت این ممکن نیست و ادامه این راه سبب ‌می‌‌شود مرد و زن یا از زندگی خود احساس نارضایتی کنند یا از زندگی فردی و کاری خود ناراضی باشند .

باید هر روز ویژگی‌‌های مثبت همسرمان را به یاد آوریم و این که اولین بار چه ویژگی همسرمان ما را جذب کرد .

شادی عباسی 31 سال دارد و 8 سال است که ازدواج کرده است. اودرباره این که بعد از این مدت زندگی برایش یکنواخت نشده است، ‌می‌‌گوید: نمی‌‌دانم این مدت چگونه گذشت، برای من ازدواج دوام عشق بوده است و نه تنها از محبتم به شوهرم کاسته نشده بلکه روزبه روز این عشق عمیق‌تر شده است .

او ادامه ‌می‌‌دهد: برخی از دوستانم از عادی شدن زندگی گلایه ‌می‌‌کنند و من نیز به آنها ‌می‌‌گویم زندگی تغییری نکرده است و این شما هستید که تغییر کرده‌اید. اگر دوست دارید گرفتار سکون نشوید باید خلاقیت داشته باشید .

به اعتقاد او باید هر روز ویژگی‌‌های مثبت همسرمان را به یاد آوریم و این که اولین بار چه ویژگی همسرمان ما را جذب کرد .

عشق

دکترعلی‌اصغر کیهان‌نیا،روانشناس نیز درباره دوام عشق زن و مرد ‌می‌‌گوید: اگر معیارها درست انتخاب شوند، محبت هم ‌می‌‌تواند ابدی باشد. این معیارها، مسؤلیت‌پذیری‌ها، درک متقابل، سنگ صبور هم بودن، میل به تغییر نداشتن، احترام به شخصیت و ... است. اگر این کارها انجام شوند عشق، ابدی خواهد بود، یعنی عشقی که در گلدان زندگی‌تان قرار داده‌اید روز به روز رشد کرده و گل‌‌های زیبایی به شما خواهد داد. بنده به احترام متقابل و درک زن و مرد نسبت به یکدیگر بسیار اعتقاد داشته و زندگی سالم با فرزندانی صالح را در گرو آن ‌می‌‌دانم. بارها از من پرسیده‌اند چطور ‌می‌‌شود فرزندان خوب و سربه‌راهی تربیت کرد؟ من ‌می‌‌گویم زندگی متشنج و پراختلال تأثیر مخربی روی آینده فرزندان و جوانان دارد. اگر خانواده در آرامش باشد و بخصوص به زن به عنوان مادر خانواده احترام گذاشته و او از یک امنیت روانی برخوردار باشد خود به خود جوان‌ها و نسلی را که تربیت ‌می‌‌کند برومند، سالم و موفق خواهد بود.

بر اساس کتاب «عشق، تصمیم گیری است» نوشته گری سمالی و جان‌ترنت؛ «زندگی رمانتیک در حفظ فضای عاشقانه و برقراری معاشقه پس از اولین روزهای ازدواج خلاصه ‌می‌‌شود. به عبارت دیگر، زندگی رمانتیک نوعی ارتباط صمیمی‌‌است که هر کس چیزی جز عشق برای دیگری نمی‌‌خواهد»

زندگی یک نوع ارتباط است. زندگی عاشقانه یک اتفاق نیست، بلکه یک ارتباط روزانه است. نباید به آن به عنوان نوعی پیش نوازی و ... نگاه کرد بلکه یک رابطه دوستانه است که هر روز بیش از پیش رشد ‌می‌‌کند. در مورد این است که از یکدیگر بپرسیم چگونه روز خود را سپری کردیم، سرگر‌می‌‌هایمان چیست و یا پروژه‌ها چگونه پیش ‌می‌‌روند. در مورد در میان گذاشتن علایق روزمره است. باید از زمانی که در کنار هم هستید لذت ببرید و تصور کنید نزد دوست داشتنی‌ترین دوست خود هستید.

یک روانشناس در وبلاگ شخصی‌اش در خصوص آن که چگونه ازدواج گورستان عشق نشود ،‌ می‌‌نویسد:تنها راه این است که همسر را همچون یک راز ناشناخته دانست، زیرا انسان یک راز بی‌نهایت است هر انسان بارقه‌‌ای از ذات الهی را درون خودش دارد هرچه بیشتر در مورد یک شخص بدانیم بیشتر احساس خواهیم کرد که آن راز دست نخورده باقی مانده و آن راز ژرف‌تر خواهد شد.

زن خیره ‌می‌‌شود به سیاهی دستش. بر‌می‌‌خیزد و خاک خانه را ‌می‌‌گیرد ،پاکی خانه روحش را تازه ‌می‌‌کند و به یاد ‌می‌‌آورد غذایی را که مرد دوست داشت.

بر ‌می‌‌خیزد واحساس ‌می‌‌کند امروز روز دیگری خواهد بود. بدون تکرار. غبار زمان را از خاطرات زیبای گذشته پاک کرد و دوباره عشق در دلش جوانه زد.

برگرفته از: دفتر مطالعات و تحقیقات زنان

بخش خانواده ایرانی

تنظیم:حدیثه نصری مقدم

مقالات مرتبط:

معجزه ی خانواده های خوشبخت

اندیشمندانه عاشقی کنید

جاودانگی یک عشق

تداوم لذت عشق

رمززندگی زناشویی موفق

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.