تبیان، دستیار زندگی
اگر مادر و پدر در رفتار خود هماهنگ و قاطع باشند فرزندان تکلیف خود را در قبال خواسته های آنان روشن می دانند و می دانند که با اصرار قادر به تغییر نظر انها نیستند . در ضمن در نظر داشته باشید که کودکان به استقلال و اثبات توانایی خویش نیاز دارند پس در موارد غی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر کودک لجباز دارید بخوانید

لجبازی کودک

سوال:با کودک 5 ساله لجباز خود چگونه رفتار کنم؟

پاسخ مشاور: از امر و نهی مستقیم بپرهیزید . سعی کنید برای ترغیب کودک خود به کاری او را به تفکر وادارید تا خود با توجه به نتایج مثبتش تصمیم گیری کند و یا پاسخ گوی نتایج منفی کارش باشد . صحبت کردن در مورد کار مورد نظر ، پیامدهایش ، نتایجش، مزایایش و ... باعث می شود تا فکر کردن و تصمیم گرفتن در او تقویت شود مثلا اگر در مقابل خواسته شما برای به وقت خوابیدن مقابله می کند تنها او را به یاد روزی آورید که در شب قبل دیر خوابیده بود و کم خوابی اذیتش می کرد و یا به یاد صبح که نمی تونست از خواب بیدار شود و بسیار اذیت می شد و ...بعد هم اختیار را به خودش بسپارید . البته در برخی اوقات و در مقابل برخی رفتارها لازم است با قاطعیت بر خواسته خود اصرار کنید و با نافرمانی او کوتاه نیایید. پس این شما هستید که مسائل قابل بحث و غیرقابل بحث را مشخص می کنید.

اگر مادر و پدر در رفتار خود هماهنگ و قاطع باشند فرزندان تکلیف خود را در قبال خواسته های آنان روشن می دانند و می دانند که با اصرار قادر به تغییر نظر آنها نیستند . در ضمن در نظر داشته باشید که کودکان به استقلال و اثبات توانایی خویش نیاز دارند پس در موارد غیر ضروری قاطعیت بی فایده است .

با کودک خود با احترام رفتار کنید و اگر در مورد کاری خواسته شما ضرورت دارد با قاطعیت از او بخواهید . و در قبال مخالفتش به او اخطار دهید . پس از چند بار اخطار او را از یک شیء مورد علاقه و یا فعالیت خواستنی محروم کنید .

در مقابل ، رفتار های مثبت را تشویق کرده مورد توجه قرار دهید . گاهی اوقات بی اعتنایی نسبت به رفتار های منفی و تشویق رفتار مثبت می تواند بسیار کارگشا باشد . کودکان به توجه ما نیاز دارند و گاهی ترجیح می دهند این توجه را با تحقیر و تهدید به دست آورند . لازم به ذکر است که ضمنا قاطعیت با خشونت و نامهربانی متفاوت است .

مشاور روانشناسی:فهیمه کهتری

لینک های مرتبط:

تا چه حد سخت گیر باشیم؟

چون حوصله نداریم رشوه میدیم!

امان از لجبازی بچه ها

فرزند دلخواه من

تنظیم :مرکز مشاوره