تبیان، دستیار زندگی
جهان پر از راز و رمزهای مختلفی است که بشر هنوز به آن ها دست نیافته است. میل به شناخت ناشناخته ها انسان را وادار می کند تا به مناطقی که به آن ها دسترسی ندارد نظر اندازد و از طریق تجاربی که تا کنون به دست آورده است حدس و گمان هایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این عکس کجای عالم است؟(18)

با دقت به این دو تصویر نگاه کنید:

خوشه پروین
سحابی آیریس

جهان پر از راز و رمزهای مختلفی است که بشر هنوز به آن ها دست نیافته است. میل به شناخت ناشناخته ها انسان را وادار می کند تا به مناطقی که به آن ها دسترسی ندارد نظر اندازد و از طریق تجاربی که تا کنون به دست آورده است حدس و گمان هایی درباره آن ها ارائه کند.

حال به نظر شما دو تصویر بالا مربوط به چه چیزی یا چه مکانی هستند؟ آیا می توانید حدس بزنید که نخستین عکس چه چیزی را نمایش می دهد؟ نظرتان درباره دومین عکس چیست؟ لطفا قبل از خواندن شرح کامل تصاویر، حدس های خود را در قسمت نظرات وارد کنید تا ما و دیگران با تراوشات ذهنی شما بیشتر آشنا شویم!

فراموش نکنید که درست یا غلط بودن حدس های شما مهم نیست آنچه که ارزشمند است تنها تفکر بر روی ناظم این هستی است.

خوشه پروین

تصویر اول: هفت خواهران در پس زمینه غبارآلود کهکشان

با نگاه کردن به گوشه سمت راست و بالای این تصویر می توانید خوشه ی ستاره ای معروف پروین را مشاهده کنید. این خوشه نزد برخی از منجمان با نام هفت خواهران نیز شناخته می شود. ستارگان این خوشه ی ستاره ای در پس زمینه ابرهای آبی رنگی دیده می شوند که حکایت از حضور این خوشه در مجاورت یک سحابی بازتابی دارد. در این تصویر علاوه بر خوشه ی پروین می توانید بخشهایی از صورت فلکی ثور که در بازوی جبار کهکشان راه شیری قرار گرفته است را ببینید. در این منطقه با کمی دقت علاوه بر مشاهده خوشه های جوان و کم نور، می توانید سحابی های زیبای دیگری را نیز مشاهده نمایید.

سحابی آیریس

تصویر دوم: سحابی آیریس

این آرایه ظریف و زیبا از گرد و غبار، در حقیقت یک سحابی زیباست که در فاصله ای حدود 1300 سال نوری از ما و در صورت فلکی قیفاووس واقع شده است. این سحابی معمولا در لاتین به نام آیریس (به معنی گلبرگهای سوسن و زنبق) شناخته شده و در فهرست NGC جرم هفت هزار و بیست و سوم به حساب می آید. این تصویر دیجیتالی زیبا، جزئیات ابرهای این سحابی را با دقتی باور نکردنی به تصویر می کشد. گازها و گرد و غبارهای این سحابی، تعداد زیادی ستارگان داغ و جوان را در دل خود جای داده اند. بخش مرکزی این گازها که با نور ستاره پس زمینه درخشان تر دیده می شود، آبی رنگ است. قطر این سحابی از یک سو تا سوی دیگر در حدود 6 سال نوری تخمین زده شده است!

برای آشنایی با سایر مناطق هستی در هفته های آینده با ما همراه باشید.

برگرفته از: تصویر نجومی روز

فرآوری: م.ح.اربابی فر