تبیان، دستیار زندگی
می آیند...نمی آیند جامعه > گردشگری - موفقیت اقتصادی کشورهای منطقه نظیر ترکیه و امارات عربی متحده در جذب گردشگر چند سالیست که گردشگری و آمار مربوط به آن را به یکی از بحث انگیز ترین موضوعا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمار دقیقی از گردشگران خارجی

گردشگری

موفقیت اقتصادی کشورهای منطقه نظیر ترکیه و امارات عربی متحده در جذب گردشگر چند سالیست که گردشگری و آمار مربوط به آن را به یکی از بحث انگیز ترین موضوعات کشور تبدیل کرده است. به نحوی که روسای سازمان گردشگری از معتمد ترین افراد نزدیک به رئیس جمهور محسوب می شوند.

هادی معیری نژاد:اهمیت گردشگری سبب شده است که هراز گاهی خبرهائی در مورد آمار گردشگران ورودی به کشور بشنویم که موجب تعجب ما شود.

چرا که در چند سال اخیر چندان خبری از تکمیل زیر ساختهای گردشگری نشنیدیم به جز چند فقره شرکت در نمایشگاههای گردشگری که قبلا هم انجام می شد.

دیروز علبرضا عامری معاون گردشگری کشوراعلام کرد رکورد ورود گردشگران خارجی به کشور، با افزایش 40 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته شکسته شد.

عامری با اعلام این خبر که تعداد گردشگران ورودی 9 ماه نخست سال گذشته یک میلیون و 698 هزار و 727 نفر بوده است، افزود: «بر اساس آمار دریافتی از پلیس مهاجرت ناجا، در 9 ماه نخست سال جاری تعداد 2 میلیون و 364 هزار و 204 گردشگر به کشور وارد شدند که این آمار از تعداد کل گردشگران خارجی ورودی به کشور در سال 1388، معادل 2 میلیون و 272 هزار و 575 نفر نیز فراتر رفته است. »

اما برخی از متخصصین این صنعت معتقدند ذخیره آمار گردشگران ورودی به کشور واقعی نیست

«نباید افراد ورودی از افغانستان و عراق به کشور را جزو آمار گردشگران محاسبه کرد چون بسیاری از آنان برای کار وارد ایران می شوند.»

دکتر احمد روستا استاد دانشگاه شهید بهشتی معتقد است :« نه تنهادر صنعت گردشگری کشور تحولی انجام نشده، بلکه روز به روز شاهد کاهش گردشگر ورودی به کشور هستیم .»

وی چندی پیش در این مورد گفت : «آنهایی را که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان گردشگران خارجی در آمارها لحاظ می کند ، طبق تعاریف سازمان جهانی گردشگری(wto) ، گردشگر محسوب نمی شوند زیرا بسیاری از آنها با اهدافی وارد کشور می شوند که سودی به حال صنعت گردشگری کشور ندارد .

گردشگری

از طرفی بسیاری از سرمایه گذاری هایی که در گذشته با ادعای تحول در صنعت گردشگری کشور صورت گرفته ، هنوز به بار ننشسته است .»

در این مورد جواد آرین منش در مورد تعداد آمار گردشگران ورودی به کشور معتقد است : «سازمان میراث فرهنگی نباید هر فردی را که وارد کشور می شود جزء آمار گردشگران واقعی محاسبه کند و همین موضوع است که باعث شده آمارهای ارائه شده چند برابر تعداد واقعی گردشگران باشد.»

آرین منش با اشاره به آمار ورود دو میلیون گردشگر خارجی که توسط معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام شده، گفت: «در ارائه این آمار اغراق شده چرا که متولیان صنعت گردشگری برنامه ویژه ای برای افزایش توریسم در ایران و یا ترغیب آنها برای انجام سفرهای طولانی مدت به کشورمان انجام نداده اند که اکنون از چنین آمارهایی صحبت به میان می آورند.»

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از گردشگران در دست نیست، گفت: «نباید افراد ورودی از افغانستان و عراق به کشور را جزو آمار گردشگران محاسبه کرد چون بسیاری از آنان برای کار وارد ایران می شوند.»

به عقیده کارشناسان صنعت گردشگری، یکی از مهمترین تاسیساتی که دولت باید در سالهای آینده توجه ویژه ای به آن داشته باشد ساختن هتلهای ارزان قیمت است. این دسته از هتلها مستقیما برای گردشگرانی است که تنها قصدشان از سفر گردشگر و سیاحت و لذت بردن از مناطق مختلف جهان است .

بر طبق اظهار نظر بسیاری از فعالان این صنعت گرانی هتلها و لاجرم گرانی تورهای ورودی یکی از عوامل بازدارنده گردشگران خارجی برای بازدید از ایران است. آنها ترکیه و امارات را ترجیح می دهند حتی گردشگر داخلی هم همین رفتار را دارد.

بنابراین با توجه به حل نشدن این معضلات پیش روی گردشگری، فعالان ابن صنعت حق دارند به این گونه آمارها خوش بینانه دلخوش نکنند.

ارائه کننده:ثمره شرافت

منبع:خبرآنلاین

گروه جامعه و ارتباطات