تبیان، دستیار زندگی
كبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقار، رمز جهانی صلح و وحدت است. این رمز از كشتی «نوح» علیه‏السلام سرچشمه می‏گیرد. بنابر روایتی هنگامی كه خشم خداوند، كه در طوفان ظاهر شده بود، كاهش یافت كبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقارش ظاهر شد كه نشانه آرامش و صلح بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میوه قرآنی درخت صلح

زیتون

از جمله میوه هایی که  قرآن از آن به بهترین ها یاد کرده  و علاوه برآن ، به آن قسم خورده شده است ،  زیتون می باشد . زیتون میوه ای گوارا و مطلوب است که نه تنها خود آن ، بلکه روغن ، ساقه ، برگ آن از نظر علمی و تغذیه ای صد در صد مورد تأیید بوده و وجزو بهترین ها می باشند .


وَالتِّینِ وَ الزَّیْتُونِ وَ طُورِ سِنِینَ و هذاَ البَلَدِ الأَمِینِ لَقَدْ خَلَقْناَ الإِنْسانَ فِی أَحْسنِ تَقْوِیمِ.

«سوگند به انجیر و زیتون، سوگند به طور مبارك و سوگند به این شهر ایمن كه ما آدمی را در نیكوتر اعتدالی بیافریدیم».

نام زیتون شش مرتبه در قرآن آمده است. یك بار نیز در سوره مؤمنون آیه 20 اشاره غیر مستقیم به درختی شده كه روغن می‏دهد و در كوه سینا می‏روید.

نام علمی زیتون «اولیوا یوروپیا» (Olea europaea l.) Oliva uropea و به فرانسه: Olivier d"europe , Olivir France Olivie.

و به انگلیسی: Olivre Tree. و به آلمانی: Oellbm.

و به عربی «شجرة الزیتون» و به فارسی «درخت زیتون» نامیده می‏شود. و در سرتاسر منطقه مدیترانه كاشته می‏شود اما مركز عمده تولید آن، اسپانیا، ایتالیا، تركیه، تونس و مراكش می‏باشد. براساس تخمین در سال 1343، 1964 حداقل 200 میلیون درخت زیتون در اسپانیا و 123 میلیون در ایتالیا وجود داشته است.

كبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقار، رمز جهانی صلح و وحدت است. این رمز از كشتی «نوح» علیه‏السلام سرچشمه می‏گیرد. بنابر روایتی هنگامی كه خشم خداوند، كه در طوفان ظاهر شده بود، كاهش یافت كبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقارش ظاهر شد كه نشانه آرامش و صلح بود

زیتون درخت تناور نیست و كمتر اتفاق می‏افتد كه ارتفاع آن به 8 - 21 متر برسد. زادگاه اصلی این درخت احتمالاً فنیقیه بوده كه حدود 2000 سال قبل از میلاد در این ناحیه كاشته می‏شده و از آنجا به غرب یعنی اروپا و به شرق یعنی افغانستان و ایران راه یافته است. این حقیقت درباره منشأ درخت زیتون در سوره نور آیه 35 بیان شده كه می‏فرماید:

درخت زیتون درختی مبارك است كه نه خاوری است و نه باختری (شجرةٍ مباركةٍ زیتونةٍ لا شرقیّةٍ وَ لا غربیّةٍ). با این وجود بعضی از مفسرین از این آیه تفسیرهای مختلفی كرده‏اند كه مثلاً:

درخت زیتون متعلّق به همه جهان است و منحصر به شرق و غرب نیست. و منظور از شرق و غرب جهت درخت است.

دیگری گفته است: مزه و كیفیت زیتون به جهت این درخت نسبت به خورشید بستگی دارد، ولی خداوند در واقع به زادگاه و گستره این درخت در دنیا اشاره دارد، نه به چیزی دیگر. درخت زیتون در ناحیه مدیترانه‏ای اروپا و افریقا درختی معمولی بود. در جنوب اروپا آن چنان فراوان پرورش می‏یافت كه زیتون اروپایی نام گرفت، یعنی درختی كه متعلق به اروپا است. اما محقّقین به این حقیقت پی برده‏اند كه اروپا زادگاه اصلی زیتون نبوده، بلكه فنیقیه یا به عبارت دیگر: بخش شمالی جزیرة‏العرب بود كه زیتون از آنجا نشأت گرفت. به سادگی می‏توان پذیرفت كه اعراب در زمان نزول قرآن به این نكته واقف بوده‏اند كه رشد و پرورش گیاهان در منطقه‏ای، الزاما به معنی نشأت گرفتن از آن منطقه نیست، لذا این آیه از سوره نور بر بومی بودن این گیاه دلالت دارد. هم‏اكنون در اكثر بلاد ایران حتی در قم و در منطقه‏ای به نام «مزرعه فدك» در جاده كاشان زیتون كاشته می‏شود و در صدد احداث كارخانجات روغن‏كشی از آن هستند.

زیتون

زیتون از طریق پیوند زدن تكثیر می‏شود و درختان غیر پیوندی، میوه‏ای نامطبوع دارند. زیتون نارس طعمی تلخ دارد و در تهیه ترشی و چاشنی غذا از آن استفاده می‏شود. اما میوه رسیده طعمی بسیار مطبوع دارد. زیتون میوه‏ای است بیضی‏شكل به طول 2 تا 3 سانتی‏متر. هر درخت زیتون 10 - 20 كیلوگرم میوه می‏دهد. گوشت میوه زیتون منبعی برای روغنی ماندنی با كیفیتی عالی است كه 15% یا بیشتر روغن از آن گرفته می‏شود. روغن با فشردن به دست می‏آید. اولین افشره بهترین نوع روغن دارد كه نیازی به تصفیه آن نیست. تركیبات اصلی روغن تازه شامل:

«اسید اولئیك» 80% و مقدار كمی جوهر نخل و اسیدهای دیگری مانند «اسید سیتریك»، «لینولئیك آروشیدونیك» و «سیریستیك» می‏باشد. از تُفاله آن پس از اولین افشره روغنی غیر خوراكی به دست می‏آید كه در صابون سازی مصرف می‏شود.

روغن زیتون خوراكی، در اروپا خواهان بسیار زیاد دارد و در تهیه سالاد و غذا مصرف می‏شود. این روغن را می‏توان درغذا به‏طور خام هم مصرف كرد. در زمان‏های قدیم سربازان عرب در لشگركشیها نان و روغن زیتون با عسل برای غذا همراه خود می‏بردند و با این كار وقت خود را صرف پختن غذا نمی‏كردند و نان خورشی خوشگوار با روغن خام با عسل می‏خوردند. تولید سالانه روغن زیتون در جهان حدود 20 میلیون تن است. ایتالیا و اسپانیا عرضه كننده عمده این روغن به بازار جهانی می‏باشند. در هندوستان محصول زیتونی كه قابل نام بردن باشد، نیست. اما به تازگی كاشت آرایشی این درخت در مناطق كوهستانی هند مركزی آغاز شده است.

زیتون دارای خواص داروئی فراوانی است در صورتی كه به صورت خوراكی مصرف شود ماده‏ای مغذّی، آرام‏بخش و مسهلی ملایم است و زخم معده و اثنیعشر بیمار را بهبود می‏بخشد و در مورد نارسائیهای كلیوی به عنوان غذائی بدون ازت تجویز می‏شود. روغن زیتون دارای ماده‏ای ملیّن است و مصرف خارجی آن پوست بدن و تاولهای سودا(اگزما) و داء(الصدف) را نرم می‏كند. این روغن برای ماساژ دادن نیز مناسب است و در تركیبات بسیاری از مرهمها و ضمادها به عنوان پایه وجود دارد.

در حدیثی رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏ و‏آله به مردم توصیه می‏كنند كه:

از روغن زیتون برای خوردن و ماساژ دادن استفاده كنند زیرا از شجره مباركه گرفته شده است. روغن زیتون سوخت مناسبی برای چراغ است. در سوره نور آیه 35 این كاربرد زیتون به خوبی وصف شده است. كسانی كه روغن زیتون را به كار برده یا دیده‏اند، به سادگی این آیه را درك می‏كنند.

تشخیص نوع مرغوب از نامرغوب روغن زیتون

نوع مرغوب روغن زیتون زردِ كِرِمی رنگ، گاهی متمایل به سبز و چنان صاف و شفّاف است كه اگر در ظرفی شیشه‏ای ریخته شود، حالت شیئی درخشان دارد و چون در چراغی بسوزد، روشنی چراغ افزون می‏شود. این خاصیّت زیتون در قرآن مجید در عبارت «نُورٌ عَلی نُور» توصیف شده است.

كبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقار، رمز جهانی صلح و وحدت است. این رمز از كشتی «نوح» علیه‏السلام سرچشمه می‏گیرد. بنابر روایتی هنگامی كه خشم خداوند، كه در طوفان ظاهر شده بود، كاهش یافت كبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقارش ظاهر شد كه نشانه آرامش و صلح بود.

در حدیثی رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏ و‏آله به مردم توصیه می‏كنند كه: از روغن زیتون برای خوردن و ماساژ دادن استفاده كنند زیرا از شجره مباركه گرفته شده است. روغن زیتون سوخت مناسبی برای چراغ است

زیتون در آیات الهی

«وَالتِّینِ وَ الزَّیْتُونِ وَ طُورِ سِنِینَ»(التین: 1 و 2).

«قسم به انجیر و زیتون [یا قسم به سرزمین شام و بیت‏المقدس]».

«فَأَنْبَتْنا فِیها حَبَّا وَ عِنَبا وَ قَضْبا وَ زَیْتُونا وَ نَخْلاً وَ حَدائِقَ وَ غُلْبا و فاكِهَةً وَ أَبّا»(عبس: 27 - 31).

«و (نیز) درختی را كه از طور سینا می‏روید[= درخت زیتون] و از آن روغن و «نان خورش» برای خورندگان فراهم گردد (آفریدیم)!».

«وَ شَجَرَةً تَخْرُجُ مِنْ طُورِ سَیْناءَ تَنْبُتُ بِالدُّهْتنِ وَ صِبْغٍ لِلآكِلِینَ»(المؤمنون: 20).

«و در آن دانه‏های فراوانی رویانیدیم، و انگور و سبزی بسیار، و زیتون و نخل فراوان، و باغهای پردرخت، و میوه و چراگاه».

«وَ هُوَ الَّذِی أَنْشأَ مَعْرُوشاتٍ وَ غَیْرَ مَعْرُوشاتٍ وَ النَّخْلَ وَ الزَّرْعَ مُخْتَلِفا اُكُلُهُ وَ الزَّیْتُونَ وَ الرُّمّانَ مُتَشابِها وَ غَیْرَ مُتَشابِهٍ كُلُوا مِنْ ثَمَرِهِ إِذا أَثْمَرَ وَأْتوْا حَقَّهُ یَوْمَ حَصادِهِ وَ لا تُسْرِفُوا انَّهُ لا یُحِبُّ المُسْرِفِینَ»(الانعام: 141).

روغن زیتون

«اوست كه باغهای معروش [= باغهایی كه درختانش روی داربست‏ها قرار دارد] و باغهای غیر معروش [= باغهائی كه نیاز به داربست ندارد] آفرید؛ همچنین نخل و انواع زراعت را، كه از نظر میوه و طعم باهم متفاوتند؛ و (نیز) درخت زیتون و انار را، كه از جهتی باهم شبیه، و از جهتی تفاوت دارند؛ (برگ و ساختمان ظاهریشان شبیه یكدیگر است، درحالی كه طعم میوه آنها متفاوت می‏باشد) از میوه آن، به هنگامی كه به ثمر می‏نشیند، بخورید! و حق آن را به هنگام درو، بپردازید و اسراف نكنید، كه خداوند مسرفان را دوست ندارد!».

درخت زیتون، درختی است مبارك كه خداوند به آن سوگند یاد كرده و آن را صاحب منزلتی خاص فرموده و آن درختی است كه نفع عامه در آن است. روغن، ساقه، برگ و میوه آن مصارف متعدد صناعی، كشاورزی، درمانی و دامی دارد.

تركیب میوه آب 67%، روغن 23%، پروتئین 5%، املاح معدنی 1% كه اهم آن كلسیم، آهن، ویتامین‏ها(آنتی اكسیدان A، بتاكاروتن C، a، D، سننیوم می‏باشند.

زیتون ابتدا سبزرنگ است كه پروتئین و املاح و آنتی‏اكسیدانهای آن زیادتر است و وقتی قرمز رنگ شد، مقدار ماده روغنی آن افزایش می‏یابد.

چربی زیتون از نوع تك غیر اشباعی Monounsaturated FATTY Acid می‏باشد كه می‏تواند مورد استفاده كلیه بیماران قرار گیرد. و جز در موارد بسیار استثنائی چربی خون را بالا نمی‏برد.

در آیه 10 - 11 سوره نحل خداوند تبارك و تعالی آن را به‏طور اجمال جزء نباتات طبّی ذكر فرموده است:

«هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً لَكُمْ مِنْهُ شَرابٌ وَ مِنْهُ شَجَرٌ فِیهِ تُسِیْمُونَ یُنْبِتُ لَكُمْ بِهِ الزَّرْعَ وَ الزَّیْتُونَ وَ النَّخِیلَ وَ الأَعْنابَ وَ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ انَّ فِی ذلِكَ لآیَة لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ».

«او كسی است كه از آسمان، آبی فرستاد كه نوشیدن شما از آن است؛ و (همچنین) گیاهان و درختانی كه حیوانات خود را در آن به چرا می‏برید، نیز از آن است. خداوند با آن (آب باران)، برای شما زراعت و زیتون و نخل و انگور، و از همه میوه‏ها می‏رویاند؛ مسلما در این، نشانه روشنی برای اندیشمندان است».

اجداد و آباء ما به این آیات ایمان غیبی و مطلق داشتند ولی امروز با پیشرفت علم و پژوهش دانشمندان، به طور ملموس به این معجزات پی‏می‏بریم و روشن شدن مسائل از دیدگاه علم امروز عظمت پروردگار و قدرت او را آشكار می‏سازد.

دكتر غلامرضا باهر

بخش قرآن تبیان