تبیان، دستیار زندگی
این مهم است که:در پایان منازعه از لحاظ احساسی به همسر خود دوباره نزدیک شوید، در غیر این صورت اختلاف نظرها روی هم انباشته می شوند و بر دامنه و شدت آن ها اضافه می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمک زندگی ،به میزان لازم

بحث ومنازعه

این یک اشتباه بزرگ است که بسیاری از زوج ها احساس می کنند بحث کردن و اختلاف داشتن نشانه ی ضعف یا فروپاشی ازدواج است و این در حالی است که بحث کردن با هم نه خوب است و نه بد.

در حقیقت اگر بحث و مجادله بر سر قواعد ساده ازدواج باشد می تواند به رابطه و دوام آن کمک کند. برای برخی از زوج ها این مشاجره می تواند از شدت  تنش ها بکاهد و برای جمعی دیگر آرامش و اعتماد خاصی به همراه می آورد.

نمی گوییم باید برای مجادله و منازعه تلاش کنید اما می گوییم لزوماً منازعه و مشاجره به مفهوم سقوط و فروپاشی ازدواج نیست. برعکس فروپاشی بسیاری از روابط سرکوب کردن و فرونشاندن اختلاف و انکار آن است.

در واقع می توان گفت:  اگر نخواهید زندگی صد در صد بدون اختلافی داشته باشید، بهتر زندگی می کنید. اما چرا چنین طرز تفکری رایج است؟

در دوران کودکی پیوسته به ما توصیه کرده اند که ملاحظه ی دیگران را بکنیم به ما گفته اند که خوددار و ملایم باشیم و رفتار آرام و مناسبی را به نمایش بگذاریم البته ادب و نزاکت افسانه نیست و اینکه زوجین به یکدیگر احترام بگذارند  و با هم مهربان باشند بسیار عالی است، خوب است، اما با توجه به تفاوتهای زیادی که از نظر روانی و فیزیولوژیکی بین زن و مرد وجود دارد برخی از این اختلافات حتی در حد جزئی اجتناب ناپذیر است.

پس نگران آن نباشید که چند بار با هم بحث و مشاجره می کنید. این عامل تعیین کننده ای در ثبات و کیفیت روابط شما نیست.

این مهم است که:در پایان منازعه از لحاظ احساسی به همسر خود دوباره نزدیک شوید، در غیر این صورت اختلاف نظرها روی هم انباشته می شوند و بر دامنه و شدت آن ها اضافه می شود.

کیفیت رابطه ی شما بستگی به طبیعت منازعه شما دارد. بستگی به این دارد که چگونه با منازعه خود برخورد می کنید.

-  برای مثال اگر شما در بحث و منازعه خود موضوع اختلاف را فراموش می کنید و به جای آن به ارزش ها و صفات کسانیکه با آن ها اختلاف دارید حمله می کنید در رابطه خود رفتار مخربی را به نمایش می گذارید.

- اگر با همسرتان از آن رو مجادله می کنید که برای شما بحث و مجادله،  انگیزه و محرک مهم تری از زندگی عادی و روزمره به شمار می رود بازهم رفتارتان مخرب است.

-  اگر در منازعه و مباحثه خویشتن داری تان را از دست می دهید و از کنترل خارج می شوید، چه بهتر که اصولاً وارد بحث و منازعه نشوید.

برای اجتناب از چنین موقعیت هایی بهتر است در برخوردهایتان به نکات زیر توجه کنید:

- به همسرتان بگویید از چه کارهایی بدتان می آید؛

- او را از احساس هایتان مطلع کنید؛

- احساساتتان را به هیچ وجه پنهان نکنید تا او هم چنین باشد؛

- در مواقع مناسب از روابطتان با هم صحبت کنید و نیازها و خواسته هایتان را عنوان کنید .

آنچه که اهمیت دارد این است که:

در پایان منازعه از لحاظ احساسی به همسر خود دوباره نزدیک شوید، در غیر این صورت اختلاف نظرها روی هم انباشته می شوند و بر دامنه و شدت آن ها اضافه می شود.

واکنش روی هم انباشته شده را با واکنش بی تناسب و بیش از اندازه اشتباه نگیرید . هر دو اقدامات بی موردی هستند. واکنش بی تناسب واکنش بیش از اندازه به یک حادثه است، شاید به این شبیه باشد که بخواهید یک مگس را با پرتاب کردن یک خمپاره نابود کنید.

اگرچه واکنش انباشته شده  نیزبه همین اندازه مخرب است، ولی نقطه مقابل واکنش بی تناسب است. واکنش روی هم انباشته شده زمانی حاصل می شود که در برخوردها و رویارویی های گذشته دوباره به نزدیکی احساسی نمی رسید.

محبت

پس همسران باید بیاموزند که بعد از منازعه و درگیری چگونه با هم به صلح و صفا برسند و برای این امر لازم است به یاد داشته باشید که در ابراز احساساتتان همیشه سخاوتمند باشید و خساست به خرج ندهید، هیچ گاه از ابراز محبت چیزی از دست نمی دهید، به همین دلیل با لبخند، گفتار، اعمال و افکارتان محبت خود را به همسرتان ابراز کنید.

هر رابطه ای بالا و پایین ها و درگیری های خاص خود را دارد، در عین حال هر برخورد و درگیری فرصتی است برای رشد کردن، صمیمیت و عشق بیشتر.

به خاطر داشته باشید دعواها همواره به یک یا دو دلیل زیر ممکن است پیش آید:

1- توجه کافی دریافت نمی کنید و میان شما فاصله ی احساسی و عاطفی به وجود می آید.

2- احساسات سرکوب شده ی قبلی لبریز شده و موقعیت و درگیری فعلی را درشت نمایی می کند؛ به طوریکه به صورت چیزی که به مراتب بزرگ تر است جلوه می شود.

بعضی ها چنان از مشکل و درگیری فرار می کنند که گویی موضوع مرگ و زندگی در پیش است. اما در واقع عکس این واقعیت صادق است.  رشد شخصی و سرزنده بودن شما در موفقیت و رویایی درست و حل و فصل احساسات و عواطف حل و فصل نشده ی گذشته است. به طوری که می توانید از درگیرها و مشکلات به عنوان سکوی پرشی برای خود کاوی و کشف خویشتن خویش استفاده کنید.

گاهی اوقات شرکت در بحث و درگیری با همسرتان زمینه ی خانه تکانی احساسی و عاطفی را برای شما بوجود می آورد. به شرط آنکه به نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد دقت کنید و در عمل رعایت کنید.

نویسنده:سمیه زادهوش

بخش خانواده ی ایرانی

مقالات مرتبط:

مناظره های زناشویی

بی نظمی دردعوا هم ممنوعه

حل مشکل باهمسرکاملا اصولی

به جای دعوا،مشکل را حل کنید!

فرصتی برای گفت وگو

شفاف سازی درزندگی مشترک

خوشبخت ها معجزه نمی کنند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.