تبیان، دستیار زندگی
پژو 504 خودرویی است محصول سال‌های 1968 تا 2005 فرانسه است، این دوره طولانی ساخت نشان از محبوبیت مدل 504 دارد، این مدل در اروپا، آرژانتین، چین، نیجریه، کنیا، فرانسه، شیلی، نیوزیلند و استرالیا هم تولید شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این یک پژوی معمولی نیست

پژو 504 ، پژوی احمدی نژاد

بخش سیاسی- آن روز که محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی‌نژاد پژوی فرانسه را تهدید به "اخم کردن و ورشکست شدن" کرد، هیچ کس گمان نمی‌کرد روزی این کمپانی فرانسوی با پیوند به اسم رئیس جمهور به صدر اخبار ایران و جهان بیاید و قرار باشد مشکلات تعداد زیادی از معلولان را حل کند!

"صدها فرشته بوسه بر آن دست می‌زنند کز کار خلق یک گره بسته باز کند" این شعری است که بر تارک سایت رسمی و چهار زبانه "فروش پژوی احمدی‌نژاد" نقش بسته است اما به جز بوسه فرشته‌ها در عرش، قرار است این پژوی قدیمی بر روی فرش تبدیل به "میلیاردها تومان" برای معلولان شود.

ابتدا قرار بود هزینه فروش پژوی احمدی‌نژاد برای کمک به اجرای طرح "مسکن مهر" اهدا شود، اما بعد‌ها اعلام شد که این خودرو به نفع "سازمان بهزیستی" فروخته خواهد شد و رقابت دستگاه‌های دولتی برای خودروی رئیس جمهور به آنجا ختم شد که "منطقه آزاد اقتصادی اروند" متولی فروش پژوی احمدی‌نژاد شد.

اما نکات جالبی در مورد پژوی احمدی‌نژاد وجود دارد که از این قرار هستند:

۱- اکنون پژوی احمدی‌نژاد نه در خانه نارمک که در "نهاد ریاست جمهوری" پارک شده است که از ظاهر قضیه اینطور برمی‌آید که در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد کسی سوار این پژو نشده چون قالپاق‌های فابریک کمی زنگ زده است.

۲- از آنجا که این اتومبیل در نهاد ریاست جمهوری قرار دارد، قاعدتاً یک عکاس معمولی نمی‌تواند از آن عکس بیاندازد و برای احمدی‌نژادی که همواره بر عدم استفاده از خط ویژه تاکید می‌کرد، حضور اتومبیل شخصی فرسوده در نهاد ریاست جمهوری شاید کمی سئوال انگیز باشد.

۳- کیلومتر شمار پژو رقم ۳۶۸۶۷ را نشان می‌دهد که البته معلوم نیست چند بار کیلومتر صفر کرده است! احمدی‌نژاد با این پژو برای تدریس به دانشگاه علم و صنعت و نیز مسافرت‌هایی با خانواده به گرمسار، مشهد و دیگر شهرهای کشور رفته است.

پژو 504 خودرویی است محصول سال‌های 1968 تا 2005  فرانسه است، این دوره طولانی ساخت نشان از محبوبیت مدل 504 دارد، این مدل در اروپا، آرژانتین، چین، نیجریه، کنیا، فرانسه، شیلی، نیوزیلند و استرالیا هم تولید شده است

۴- بعید است احمدی‌نژاد این پژو را صفر خریده باشد، چون در سال ۱۹۷۷ احمدی‌نژاد دانشجوی دانشگاه علم و صنعت بوده و قاعدتاً وسعش به خریدن پژو صفرکیلومتر در آن سال‌ها نمی‌رسیده، صاحب قبلی پژو - قبل از احمدی‌نژاد - هم مشخص نیست و همچنین زمان خرید این پژو توسط احمدی‌نژاد هم مشخص نیست.

۵- پژوی احمدی‌نژاد «پلاک ملی» گرفته است و کارت سوخت هم دارد اما معلوم نیست در کارت سوخت پژو چقدر بنزین مانده، هرچند که ماشین قاعدتاً با سهمیه بنزین به فروش می‌رود، فروشنده طبق قانون باید خلافی و عوارض شهرداری و معاینه فنی اتومبیل خود را ارائه کند.

۵-خریدار پژوی سفید یخچالی همچنین صاحب قرآن آویزی خواهد بود که احمدی‌نژاد شخصاً آن را بر آیینه داخل ماشین آویزان کرده است، بدنه پژو زدگی ندارد، صندلی هم فابریک است، البته با وجود نصب ضبط صوت جدید، پژوی احمدی‌نژاد «پنل» ضبط ندارد، قالپاق‌های پژو کمی زنگ زده که می‌تواند بخاطر طولانی بودن مدت پارک و در معرض رطوبت فضای سبز نهاد ریاست جمهوری باشد.

۶- هدر سایت فروش پژو عینا مانند سایت رسمی ریاست جمهوری است و شاید به دلیل انتساب تلویحی این سایت به رئیس جمهور، امور فنی و پشتیبانی سایت فروش پژو هم در دست بچه‌های فنی سایت رئیس جمهور باشد.

۷-رتبه سایت فروش پژوی احمدی‌نژاد با جهشی فوق العاده به ۱۶۹۳ رسیده است اما نکته قابل توجه‌تر، این عکس است:

پژو 504 ، پژوی احمدی نژاد

8- اینکه چه کسی حاضر است خوردروی 35 ساله رییس جمهور را که بالطبع باید هزینه بالایی برای آن بپردازد، البته ناگفته نماند خریداری که از داخل ایران قصد ورود به سایت حراجی را داشته باشد باید 50 هزار تومن هم بپردازد و مشتری خارجی هم طبعاً پنجاه یورو!

اما جهت اطلاع خریدار خوش شانس این خودرو تاریخچه و مشخصات فنی این پژو 504 را در ذیل می‌آوریم:

پژو 504 خودرویی است محصول سال‌های 1968 تا 2005  فرانسه است، این دوره طولانی ساخت نشان از محبوبیت مدل 504 دارد، این مدل در اروپا، آرژانتین، چین، نیجریه، کنیا، فرانسه، شیلی، نیوزیلند و استرالیا هم تولید شده است.

طراحی مدل 504 از نوع موتور جلو - محور عقب ‌است که کارشناسان خودرو این مدل را، یکی از کم‌ خرج‌ترین و کم اصطحلاک‌ترین ماشین‌های وارد شده آن زمان از فرانسه می‌دانند. تعدای کارشناسان خودرو نیزمعتقدند که از لحاظ مصرف سوخت از ژیان و206 و 405 هم بسیار به صرفه‌تر است.

در ایران تنها از پژو‌ی 504 سدان L و GL استفاده می‌شود اما لیست کل 504 موجود در جهان بدین شرح است:

پژو 504 ، پژوی احمدی نژاد

پژوی احمدی‌نژاد کدام است و چه قیمتی دارد؟

تولید خودروی رییس جمهور به سال 1977 بر می‌گردد، یعنی حدود 35 سال پیش، که البته قیمت مشخصی نمی‌توان برای آن تخمین زد چراکه صاحب آن باید به مرکز اسقاط خودروهای فرسوده رود و1 میلیون و نیم بایت تحویل دریافت و در صف انتظار برای خرید خودروی جدید نشیند، اما یک بنگاه دار اتومبیل گفت این نوع پژو در بازار قیمتی بین 700 هزار تا یک میلیون تومان دارد. این در حالی است که ماشینی با این عمر طولانی اجازه سند زدن به غیر را ندارد و صاحب آن تنها می‌تواند با اخذ طرح تسجیل از باطل شدن کارت سوخت خود جلوگیری کند.

پژو 504 ، پژوی احمدی نژاد

به هر روی پژو 504 رییس جمهور باید خرسند باشد از اینکه به سرنوشت باقی خودروهای فرسوده دچار نمی‌شود و به جای زدن سقف و اوراق شدنش، در حراج بزرگی شرکت می کند، حراجی که افراد زیادی در آن به امید برنده شدن ثبت نام کرده‌اند.

منبع:فردا نیوز