تبیان، دستیار زندگی
عروسک تبلیغی رئیس جمهور آمریکا در منازل کودکان ایرانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عروسک تبلیغی رئیس جمهور آمریکا در منازل کودکان ایرانی

عروسک، بالاترین نقش تربیتی را به ویژه در شکل‌دهی و پایه‌ریزی شخصیت کودکان دارد و به گفته دکتر فریبا عربگل، فوق تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انتخاب اسباب‏بازی‏ مناسب و به ویژه عروسک موجب پرورش خلاقیت و افزایش توانایی‏های کودک می‏شود. پس باید انتخاب و خرید اسباب‏بازی‌هایشان را با هدف انجام دهیم.

به گزارش سرویس زنان جهان؛ بر خلاف گذشته که عروسک ها اغلب جنبه سرگرمی داشتند عروسک های امروزی کارکردهای مختلفی دارند و سازندگان آن با برنامه‌ریزی‌های کلان آنها را وارد بازار می کنند.

عروسک باربی ساخت کمپانی «متل» نمونه محرز این ادعاست، این عروسک نه برای سرگرم کردن کودکان جهان، بلکه به دنبال هدف بزرگتری ساخته شد تا در لفافه عقاید سازندگان آمریکایی آن را به دنیا انتقال دهد.

دیگر عروسکی که در دنیا و حتی کشور ما طرفداران زیادی دارد و نه تنها کودکان بلکه نوجوانان و جوانان هم اقدام به خرید آن می کنند عروسک «تدی خرسه» است.

عروسک

تدی خرسه از کجا آمد؟

سرگذشت تدی خرسه [teddy bear] در آمریکا از اینجا شروع شد که ۲۶ امین رئیس‌جمهور آمریکا یعنی تئودور روزولت که نامش را به صورتی "تدی" می‌شناختند از شلیک به یک بچه خرس سرباز زد و هنگامی که این ماجرا توسط کارتونیست آمریکایی یعنی کلیفورد بریمن در روزنامه‌ها چاپ شد و نام تدی خرسه بر آن نهاده شد سرآغاز این عروسک‌ها شد.

این کارتون در روزنامه واشنگتن‌‍پست به تاریخ ۱۶ نوامبر سال ۱۹۰۲ چاپ شد. از اینجا بود که به خاطر تقدیر از این حرکت روزولت این عروسک ساخته شد و نام روزولت بر آن نهاده شد. یعنی "تدی خرسه".

تدی خرسه در تلویزیون جهان و ایران

بعدها این عروسک در کمدی های روآن سباستین اتکینسون (مستر بین) هم دیده شد و محبوبیت دو چندانی در بین طرفدارانش پیدا کرد.

در ایران بعد از ورد عروسک تدی، خرس سفید، بزرگ و پشمالوی دیگر به نام «شاسخین» به وسیله بهنوش بختیاری در سریال چارخونه وارد منازل شد که به صورت غیرعمد فروش تدی قهوه‌ای را افزایش داد.

عروسک تبلیغی رئیس جمهور آمریکا در منزل کودکان ایرانی

تدی که به منظور تقدیر از روزولت ساخته شد و حتی نام مستعار او را به خود گرفت، امروز به بسیاری از منازل ایرانیان راه پیدا کرده و به یکی از عروسک های مورد علاقه کودکان، نوجوانان و حتی جوانان بدل شده است.

در ایران قیمت هایی از ۱۰ تا ۷۰ هزار تومان برای اندازه‌های مختلف آن پرداخت می‌شود و این در حالی است که ما بیش از ۴۰ شخصیت عروسک اسلامی داریم که مانند دارا و سارا در مغازه‌ها گرد و خاک می‌خورند و کسی به آنها توجه نمی‌کند.

منبع: جهان نیوز

گروه جامعه و ارتباطات