تبیان، دستیار زندگی
محققان کانادایی می‌ گویند در عروق افراد نوجوان بسیار چاق، علائمی مشابه با عروق افراد میانسال یافته ‌اند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سختی عروق در نوجوانان چاق

عروق نوجوانان چاق، مشابه عروق میانسالان است

چاقی، نوجوانان

محققان کانادایی می‌ گویند در عروق افراد نوجوان بسیار چاق، علائمی مشابه با عروق افراد میانسال یافته ‌اند. در تحقیقی که بر 63 نوجوان 13ساله انجام گرفته، علائمی مبنی بر سفت‌ شدن آئورت که اصلی‌ ترین و بزرگ ‌ترین شریان بدن محسوب می ‌شود، مشاهده شده است.

محققان در این تحقیق با استفاده از اولتراسوند یا دستگاه مافوق صوت میزان نرمی یا سختی عروق نوجوانان را اندازه‌ گیری کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، با این حال پس از مقایسه نتایج این آزمایش با آزمایش نوجوانانی که دارای وزن طبیعی بودند، تفاوت زیادی آشکار شد و مشخص شد که عروق نوجوانان بسیار چاق، با وجود سن کم تقریبا مانند عروق افراد میانسال سفت و سخت شده است. انعطاف رگ های كودكان و نوجوانان چاق مانند بزرگسالان كاهش یافته است و ویژگی رگ های آنان مانند افراد چهل و پنج ساله است. سن سرخرگ این كودكان حدود سی سال پیرتر از سن واقعی آنان است .

به گزارش بی‌بی‌سی، محققان بیمارستان بریتیش کلمبیای کانادا می ‌گویند: سفت شدن عروق از علائم اولیه ابتلای افراد به عوارض قلبی است. یکی از اصلی ‌ترین تغییرات ایجاد شده در اندام بیماران مبتلا به عوارض قلبی سفت ‌شدن عروقی است که خون را به قلب می‌ رسانند. با افزایش رستوران ‌های غذای فوری یا فست ‌فود در سراسر جهان و افزایش تولید مواد خوراکی پرچرب، شیرین و دارای میزان بالای نمک طی 2 دهه اخیر، میزان چاقی مفرط نیز میان نوجوانان که از مشتریان پروپا قرص این نوع محصولات خوراکی هستند دو برابر شده است. این امر نگرانی‌ های عمده ‌ای را در پزشکان پدید آورده است؛ آنان معتقدند با بالا رفتن میزان چاقی مفرط در میان نوجوانان، احتمال بروز سکته قلبی و ابتلای آنان به بیماری دیابت نیز به‌ شدت افزایش یافته است.

از سوی دیگر نتایج تحقیقات انجام شده در گذشته نیز نشانگر آن است که عوامل خطرساز برای بیماری ‌های قلبی مثل کلسترول و فشار خون بالا، در کودکان یا نوجوانان چاق نسبت به همسالان غیرچاق خود بیشتر دیده می‌ شود. دیابت نوع 2 که سابق بر این در افراد بالغ دیده می‌ شد امروزه در کودکان و نوجوانان‌ شیوع چشمگیری پیدا کرده است. ‌چاقی و اضافه ‌وزن با به ‌وجود آمدن دیابت نوع ? رابطه‌ نزدیک دارد. ‌خطر چاقی و اضافه وزن بزرگسالی در کسانی‌ که در کودکی یا نوجوانی اضافه وزن داشته ‌اند ?? درصد بیشتر است. این خطر اگر پدر یا مادر فرد نیز دچار چاقی و اضافه وزن باشند بیشتر خواهد بود.

چاقی در کودکان

کلسترول بالا نیز در نوجوانی قلب را در میانسالی تهدید می کند

تحقیقات تازه دانشمدان نشان می ‌دهد بزرگسالانی که سطح کلسترول آن ها در دوران نوجوانی بالاتر از حد نرمال بوده است، بیشتر در معرض خطر مشکلات قلبی و تشکیل پلاک‌ های کلسیم شریانی که سبب سختی عروق می ‌شود، هستند.

به نوشته هلث ‌دی نیوز، محققان بر این نظرند که شروع رژیم غذایی و تغذیه سالم باید از سنین نوجوانی باشد. علاوه بر این ورزش در کنار رژیم غذایی می ‌تواند از بروز بیماری‌ های قلبی جلوگیری کند. نوجوانان نباید از میزان کلسترول خون خود تا رسیدن به سنین میانسالی غافل شوند.

‌افراد چاق و دارای اضافه وزن در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت نوع 2، کلسترول بالا، فشار خون بالا و بعضی از انواع سرطان خواهند بود. ‌یکی از اثرات مهم داشتن اضافه‌ وزن در کودکان، کاهش اعتماد به نفس، گوشه‌ گیری و بروز افسردگی در آن ها است چرا که آن ها مانند همسالان خود نمی‌ توانند در بازی‌ های گروهی موفق باشند و حتی از سوی همسالان خود مورد تمسخر واقع می‌ شوند. مسائل ژنتیک، سبک زندگی و چگونگی تغذیه، عوامل تعیین‌ کننده وزن کودک هستند. نداشتن فعالیت بدنی کافی و الگوهای تغذیه ‌ای نامناسب نقش اصلی در اضافه وزن کودک دارند. الگوی زندگی امروزی از فعالیت بدنی انسان بسیار کاسته است.

تلویزیون، کامپیوتر و بازی‌ های ویدئویی، جایگزین بازی‌ های کودکان و فعالیت بدنی آن ها شده است. با توجه به افزایش پدیده مضر چاقی مفرط در میان کودکان و نوجوانان مراجعه به پزشکان و متخصصان تغذیه برای تعیین میزان اضافه وزن توصیه می ‌شود. بی‌ام‌آی (BMI) یا شاخص توده بدنی که با اندازه ‌گیری قد و وزن محاسبه می ‌شود و با مقادیر جداول رشد با توجه به سن و جنس کودک مقایسه می‌ شود، از جمله اصلی ‌ترین معیارهای اندازه ‌گیری میزان چاقی است که پزشکان در معاینات خود بر همین مبنا وزن کودکان و نوجوانان را می ‌سنجند.

اما تنها آزمایش‌ های پزشکی و نظارت بر خورد و خوراک کودکان و نوجوانان کفایت نمی ‌کند، زیرا کودکان دارای اضافه ‌وزن نیازمند حمایت‌ های روانی خاصی از سوی والدین شان هستند. بر همین مبنا پزشکان توصیه ‌های ویژه ‌ای را خطاب به والدین مطرح کرده ‌اند؛ باید فرزندان تان را از این که دوستشان می ‌دارید و مورد پذیرش شما هستند، چه چاق باشند چه نباشند، مطمئن ‌سازید. سعی کنید فرزند شما احساس تفاوت با دیگر فرزندان تان نکند. به ‌جای آن که مستقیما‌ روی اضافه ‌وزن او متمرکز شوید به ‌تدریج با تغییر الگوی غذایی و فعالیت بدنی، اضافه وزن او را اصلاح کنید. ‌سعی کنید مدل خوبی برای فرزندتان باشید. فرزندتان قبل از هر چیز به سبک زندگی شما نگاه می‌ کند. اگر عادات غذایی سالم داشته باشید و اهل ورزش باشید فرزندتان نیز از شما یاد خواهد گرفت.

گردآوری: معصومه آیت اللهی- کارشناس تبیان

منابع:

همشهری

علم و سلامت

شبکه خبر

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

آن چه در انتظار کودکان چاق است

چه کنیم تا کودکان مان چاق نشوند؟

آیا کودک شما چاق است؟

برای کوچک ترین قلب ها

فشار خون بالا در کودکان

كلسترول خون كودك هم بالا می رود؟

تنگی رگ‌ های قلب

قلب تان را دریابید

مواقعی که قلب در خطر است

ارزیابی خطر بیماری قلبی

مراقب قلب خود باشید

عوامل خطر اصلی بیماری قلبی (1) و (2)

آزمایش های تشخیص بیماری قلبی

ارتباط قلب و رگ های خونی

با 19 روش از قلب خود محافظت کنید

با قلب خود مهربان باشیم! ( قسمت اول ) و ( قسمت دوم) و ( قسمت سوم)

به قلبتان ورزش هدیه دهید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.