سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یكی از نادرترین انواع ستاره های دریایی كه مانند تخم مرغ نیمرو می‌ماند كه به تازگی در در باغ وحش نیز پرورش یافته است. اولین بار توربن وبر كه با دوربین خود در زیر آبها به دنبال ناشناخته‌هاست كشف شد. این ستاره دریایی به طور معمولی در آب‌های مدیترانه یافت می
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیمروی شناور

نیمروی شناور

یكی از نادرترین انواع ستاره های دریایی كه مانند تخم مرغ نیمرو می‌ماند كه به تازگی در در باغ وحش نیز پرورش یافته است.

اولین بار توربن وبر كه با دوربین خود در زیر آبها به دنبال ناشناخته‌هاست كشف شد. این ستاره دریایی به طور معمولی در آب‌های مدیترانه یافت می‌شود چرا كه او برای ادامه حیات به میزان زیادی نور خورشید نیاز دارد. اما كاركنان باغ وحشی در بازل سوئیس موفق شدند با تقلید شرایط طبیعی نسل جدیدی از این جانداران دریایی را تولید كنند.

به گفته یكی از اعضای هیات مدیره این باغ وحش انتقال این جانور از مدیترانه بسیار مشكل بود به همین دلیل آنها ترجیح دادند با شبیه سازی شرایط زندگی این ستاره دریایی او را در سوئیس تولید كنند.

آنها با نوری كه توسط لامپ‌های مخصوص ایجاد می‌شود دمای آب را مناسب كرده تا نیمروهای شناوری را به آواریوم‌های خود هدیه كنند كه هم جزو چترهای دریایی هستند و هم به گروه ستاره‌های دریایی نسبت داده می‌شوند.

نیمروی شناور

ستاره های دریایی که به طور طبیعی در دریای مدیترانه زندگی می کنند به سرعت تکثیر می شوند اما زمانی که به اسارت گرفته می شوند به طور باورنکردنی به سختی پرورش و تکثیر پیدا می کنند، اما پرسنل باغ وحش "باسل" در سوئیس با ایجاد شرایط محیط زیست طبیعی این موجودات دریایی موفق شدند گروه جدیدی از ستاره های دریایی را به دنیا آورند.

یک عضو این گروه پرورش و تکثیر این بچه ستاره های دریایی تخم مرغ نیمرویی در این خصوص اظهار داشت: "تکثیر و پرورش ستاره دریایی یک مبارزه واقعی است چرا که آنها تنها در نقاط بسیار دور دریا زندگی می کنند و حمل آنها بسیار دشوار است.

نیمروی شناور

بنابراین، ما با استفاده از لامپهای روشنایی روز، آکواریم آنها را به گونه ای روشن کردیم که شبیه به نور روز واقعی باشد و به این ترتیب توانستیم محیط زیست طبیعی آنها را بازسازی کنیم. بچه ستاره های دریایی بسیار کوچک هستند و طول آنها تنها به چند سانتیمتر می رسد."

براساس گزارش دیلی میل، قطر این ستاره دریایی هایی تخم مرغی نیمرویی در زمان رشد کامل می تواند به حداکثر 35 سانتیمتر برسد.

تهیه و تنظیم: مهدیه زمردکار

بخش کودک و نوجوان

مطالب مرتبط

 خیار دریایی

 ماهی کوری که می بیند

 ماهی های شیرخوار

 مدرسه ماهی ها

 اژدهای دریایی برگدار

 خرگوش دریایی

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین