تبیان، دستیار زندگی
اگر می خواهید لباس های تان سالم بماند و عمر طولانی تری داشته باشد باید در نگهداری آن ها قوانینی را رعایت کنید:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لباس های ماندگار

کمد

دراین مقاله راه هایی برای نگهداری بهتر لباس ها و همچنین از بین بردن پارگی آن ها برای شما کاربران عزیز آورده شده است.

- سعی کنید برای لباسها جای کافی در نظر بگیرید، در غیر این صورت لباسها به همدیگر فشرده شده آسیب می بینند.

- روشی مناسب و جایی مناسب برای لباسها در نظر بگیرید تا لباسها طوری در کنار هم قرار گیرند که هوا در بین آنها جریان داشته باشد.

- لباسها را بعد از پوشیدن آویزان کنید. لباسهای بیرون از منزل را برس بزنید و تمام دگمه ها و بست هایش را ببندید و آن را در جالباسی مناسب قرار دهید تا هوا در آن جریان داشته باشد.

- اپل های قدیمی را به روی چوب لباسی وصل کنید. بدین شکل لباسها بهترآویزان می شود.

- لباسهای فصلی که در حال حاضر مورد نیاز نمی باشد جدا کرده، آنها را تمیز نمایید و در جای مناسبی مثل کمد، کشو و جالباسی قرار دهید.

- لباسها را چنان مرتب کنید که البسه های مشابه در کنار یکدیگر قرار بگیرند. مثلاً پیراهن ها کنار هم، ژاکتها کنار هم. لباسهای سنگین و ضخیم مثل پالتو و کتهای ضخیم باید درانتهای کمد قرار داده شوند و لباسهای سبک در قسمت دیگر کمد نگهداری شوند.

- لباسهای زیر و جورابها را هر شب بشویید.

بلوز

- هیچ وقت لباسهای بافتنی را آویزان نکنید بلکه آنها را تا کنید یا روی میله افقی چوب لباسی آویزان کنید.

- کیف دستی شخصی خود را پس از استفاده روزمره هر شب تخلیه، تمیز و مجدداً در جای خود قرار دهید.

- دگمه های لباسهای جدید معمولاً محکم نیستند از این رو دکمه ها را چک کنید و اگر شل بود آنها را محکم نمایید.

جعبه خیاطی

رفو

سوراخها و منفذهای بسیاری از پارچه های بافته شده یا بافتنی را می توان از طریق رفو از بین برد. رفو را باید با نخی مناسب و همرنگ نمونه اصلی باشد.

- رفوی قسمت های نازک شده لباس: در قسمت پشت پارچه، دور ناحیه ای که نازک شده بخیه های کوچک متوالی در امتداد پودها بدوزید و روی بخیه ها  را دندان موشی کنید طوری که از طرف رو دیده نشود.

- رفوی پارگی: پارگی بزرگ با حاشیه های ناصاف باید وصله شود ولیکن اگر پارگی مستقیم و یا به شکل L باشد می توان آن را رفو کرد پارگی ریز را به وسیله بخیه زیگزاک ترمیم کنید. دو لبه را در مجاورت هم نگه داشته و تمام پارگی ها را دقیقاً در کنار هم قرار داده و آنها را زیگزاک نمایید.

- رفوی حاشیه های فرسوده: اگر لبه لباسی نخ نما شد، می توان نوار پارچه ای پهن همرنگ یا متضاد به محل دوخت. برای پارچه های سنگین وزن از چرم و در پارچه های دیگر به تناسب از روبان و قیطان استفاده نمایید.

- رفوی سوراخ پارچه ها: اطراف محل سوراخ را با قیچی صاف کرده و پارچه را روی قارچ رفوگری قرار دهید. ابتدا الیاف تار جدید را بدوزید و بعد پارچه را برگردانده و پودهای جدید را از رو و زیر لبه ها رد کنید. ناحیه مورد نظر را باید طوری رفو کنید که نه فقط روی حفره بلکه مقداری از خود پارچه را نیز در بر گیرد.

گروه خانواده ایرانی سایت تبیان - فرآوری : ندا داودی

منابع : کتاب گنجینه خانه داری - مجله زن روز

مقالات مرتبط :

نا گفته ها در باب پوشاک

معجزه ها در نگه داری پوشاک

خانه داری فن است یا هنر؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.