تبیان، دستیار زندگی
نوجوانى دوره انتقال از كودكى به بزرگسالى است و از آنجایى كه با تغییرات جسمى و هورمونى فراوانى همراه است منجر به دگرگونى برخى رفتارها و خلقیات در نوجوانان مى شود و از سوى دیگر این رفتارها با مقابله والدین روبرو شده و بدین ترتیب نوجوان را براى رسیدن به بعضى
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حق انتخاب با من یا شما؟

با نوجوان خود دوست باشید

نوجوانى  دوره انتقال از كودكى به بزرگسالى است و از آنجایى كه با تغییرات جسمى و هورمونى فراوانى همراه است منجر به دگرگونى برخى رفتارها و خلقیات در نوجوانان مى شود و از سوى دیگر این رفتارها با مقابله والدین روبرو شده و بدین ترتیب نوجوان را براى رسیدن به بعضى اهداف و ارزش ها و هویتى كه به دنبال آن هستند، برمى انگیزد، لذا بدون تردید دوران نوجوانی دشوارترین دوران برای والدین و فرزندان است. با وجود هر نوع رابطه‌ای که از قبل داشته‌اید، در این دوران ارتباط شما با فرزند نوجوانتان به چرخه و مراحل متفاوتی وارد می‌شود. تا وقتی آنها در دوران بچگی به‌سر می‌برند، شما برای آنها مانند یک قهرمان هستید اما در دوران نوجوانی ممکن است به یک مشاور، که امیدوار هستید آنها در مورد تصمیمات بسیار سخت با او مشورت کنند، تبدیل شوید.

مشکلات رفتاری نوجوان را می‌توانید به بی‌نظمی در پرورش کودکان توسط والدین و مسائلی که می‌تواند به تمام معنا دشوار باشد، بیفزایید. شما به‌عنوان پدر یا مادر، چگونه این دوران بالقوه آشفته که برای رفاه خود شما و فرزندتان از اهمیت خاصی برخوردار است را مدیریت می‌کنید؟ عقل سلیم می‌گوید پیشگیری همیشه بهترین گزینه است. اگر بتوانید محیطی ایجاد کنید که احتمال ایجاد مشکلات رفتاری نوجوانان را کاهش دهید، به‌طور حتم ایده‌آل‌ترین راه را برگزیده‌اید.

توجه کنید که این مسئله پیرامون به‌وجود آوردن محیطی است که ایجاد مشکلات را کاهش می‌دهد، نه درباره دفاع کردن. مهم نیست مهارت شما در پرورش کودکان به چه میزان است، شما قادر به کنترل او در دوران نوجوانی نخواهید بود و به همان میزان هم توانایی کنترل تصمیمات و رفتارهای هیچ کس دیگر را هم نخواهید داشت. اما وقتی نتوانید نوجوان را کنترل کنید، قادر به کنترل رفتارهای خودتان نیز نخواهید بود. شما قادر هستید تصمیم بگیرید که چگونه به‌طور متقابل بر نوجوانتان تأثیر بگذارید و اینجا جایی است که روبرو شدن با مشکلات رفتاری نوجوانان آغاز می‌شود. از آنجایی که مشکلات رفتاری نوجوانان به‌طور ناگهانی پدیدار نمی‌شود، به‌کارگیری زودهنگام درمانی پیشگیرانه، از اهمیت زیادی برخوردار است.

نوجوان3

حال مى خواهیم با شما از دورانى حرف بزنیم كه به اصطلاح پیش از بلوغ است. در این دوران والدین و سایر افرادى كه با نوجوان در ارتباط هستند باید برخى ضوابط را رعایت كنند تا وقتى كودك به سن بلوغ رسید و خود را در دنیاى ناشناخته بلوغ دید، دچار نگرانى ها و تشویش ها و به اصطلاح اریكسون، دانشمند بزرگ روانشناسى ، دچار سردرگمى هویت و تشویش هویت نشود.

نوجوان براى اینكه بداند كیست، در این جهان چه مى كند ، و آینده و شغل او چه خواهد بود و ... شروع به كاوش و جستجو در محیط خود مى كند. او براى رسیدن به هویت سازمان یافته و جواب سؤال هایش به گذشته رجوع كرده و در ابتدا به دنبال هویت خود در سال هاى نوباوگى و كودكى مى گردد بنابراین وقتى كه پدر و مادرى تصمیم به بدنیا آوردن فرزندى در این جهان مى گیرند باید به تمامى شرایط زندگى شان توجه كنند كه آیا پس از این مدت زندگى، آنها از بودن باهم احساس رضایت مى كنند آیا آنها به آن ملاك و معیارها و نقشه هایى كه قبل از ازدواجشان كشیده بودند، رسیده اند یا حداقل براى آن تلاش كرده اند و یا اینكه آیا آنها در سال هاى بعد نیز مى توانند در كنار هم خوب و خوش زندگى كنند یا خیر اگر آنان در دادن پاسخ به این سؤال ها و سؤال هاى مشابه آن ناتوان بودند و تا حدودى مطمئن باشند كه حتى پس از پاى گذاشتن یك بچه در زندگى شان باز هم كانون خانواده آنها ناپایدار است و منجر به طلاق آنها مى شود باید از به دنیا آوردن فرزند خوددارى كنند. زیرا بسیارى از تحقیقات نشان داده نوجوانان و یا حتى بزرگسالانى كه نمى توانند به خود انسجام ببخشند و یا حتى مضطرب و ناموفق اند كسانى هستند كه در كودكى كانون خانوادگى شان از هم پاشیده است و یا خانواده اى نامنسجم داشتند.

در شیوه قاطعانه پدر و مادر نقش مشاورى را براى فرزندشان بازى مى كنند كه دلیل محدودیت ها و كنترل ها و ندادن آزادى ها را به آنها با جدیت و به شكلى منطقى توضیح مى دهند و البته در موقعیت هاى مناسب تا حدودى به آنان آزادى مى دهند

بدین ترتیب خانواده وقتى در موقعیت مطلوبى قرار داشته باشد و والدین به لحاظ عاطفى و خلقیات در حد مناسبى باشند مى توانند نسلى موفق و منسجم تربیت كنند بویژه آنكه در تربیت فرزندان خود شیوه قاطعانه داشته باشند. این شیوه نه مانند پدر و مادر هاى سهل گیر است كه آزادى فراوان به فرزندانشان مى دهند و نه مانند پدر و مادرهاى مستبد است كه حتى اجازه نفس كشیدن به فرزندانشان را نمى دهند. در این شیوه (قاطعانه) پدر و مادر نقش مشاورى را براى فرزندشان بازى مى كنند كه دلیل محدودیت ها و كنترل ها و ندادن آزادى ها را به آنها با جدیت و به شكلى منطقى توضیح مى دهند و البته در موقعیت هاى مناسب تا حدودى به آنان آزادى مى دهند.

یکی از مؤثرترین روش‌های پیشگیری کننده از مشکلات رفتاری، دادن حق انتخاب به نوجوانان است. وقتی می‌خواهید از این پایان غم‌انگیز بگریزید، فرزندتان را با خود همراه نکنید. با دادن حق انتخاب به نوجوانان، مسئولیت‌پذیری را به او بیاموزید. به‌عنوان مثال:

• این هفته چه روزی قصد داری برای خرید خواربار بروی؟

• من برای خرید پوشاک فصل تو لیست نوشته‌ام. دوست داری تنهایی به خرید بروی یا دوست داری من همراهت باشم؟

• برای فعالیت‌های فوق برنامه این ترم شما هزینه‌ای را در نظر گرفته‌ام. دوست داری چه فعالیتی انتخاب کنی؟

حق انتخاب1

وقتی به نوجوانان طبق قاعده‌ای منظم پیشنهادهایی می‌شود، آنها در روبرو شدن با گزینه‌های مشکل‌تری که زندگی به ناچار بر سر راه آنان قرار می‌دهد، آماده‌تر و مجهزتر خواهند شد؛ همانند:

• تصمیم‌گیری در مورد مصرف مواد‌مخدر

• حمایت از خود

• دوری از خشونت

• انتخاب دوستانی که آنها را پشتیبانی می‌کنند

• پایان دادن به دوستی‌های ناسالم

• انتخاب رشته تحصیلی مورد علاقه خود

چنین انتخاب‌هایی به آنها مسئولیت‌پذیری را آموخته و آنها را برای اتخاذ تصمیمات بزرگ‌تری که با آن روبرو می‌شوند، آماده می‌کند.

چند توصیه به والدین

- نقش پدرى یا مادرى خود را به خوبى ایفا كنید. نقش ها متقابل باشند و پررنگى یكى بر دیگرى غلبه نداشته باشد.

- شیوه پرورش و تربیت قاطعانه داشته باشید.

- سعى كنید همیشه آرامش را در خانه فراهم سازید.

- مشاور خوبى براى كودكتان باشید.

- هنگام خطا از كودكتان او را مورد سرزنش قرار نداده و تنبیه نكنید بلكه به او بفهمانید كه كارش اشتباه بوده.

نوجوان1

- بسیارى از مسائلى كه كودك در آن كنجكاوى مى كند به سؤالاتش پاسخ درست و منطقى بدهید.

- تفریحات و سرگرمى هاى كودكتان را افزایش داده و اجازه دهید با دوستان سالم رفت و آمد كنند چون این دوستان در آینده مى توانند دوست دوره نوجوانى شان شوند.

- شاد و سرزنده باشید. حتى اگر فاصله سنى زیادى با فرزندتان دارید نگذارید این فاصله شما را از هم دور كند.

- بپذیرید كه دوران عوض شده و حالا باید خود را براى پذیرش برخى مسائل آماده كنید.

وقتى كه شما به عنوان والدین توانستید خود را بشناسید و نیروهاى درونى خود را بسازید قادر خواهید بود والدین خوب و مشاورى دلسوز براى كودك امروز و نوجوان فردایتان باشید.

منبع: همشهری آنلاین

سایت بازیاب

گروه خانواده ایرانی سایت تبیان

تنظیم و فرآوری: نسرین صفری

اگر نوجوان دارید و در این رابطه با سئوالاتی مواجه شده اید می توانید با مشاورین سایت در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

چندراهی ها در نوجوانی

ورود آزاد ، عبور مشکل!

حریم تنهایی با نظارت نامحسوس 

روزهای شور وشیرین!!

در کنارش محکم قدم بردارید

هر چه سرکش تر نیازمند تر

چگونگی انتقاد از نوجوانان

تولد دوم در زندگی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.