تبیان، دستیار زندگی
در مقاله ی «چگونه شوهرم را به زندگی باز گردانم؟» ، یک کاربر عزیز نظر ی داده بودند که بر خود لازم دیدیم جواب کاملی به آن بدهیم .شما در این مطلب نظر کاربر و پاسخ تبیان را می خوانید :
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازدواج موقت به چه قیمتی؟

ازدواج موقت

در مقاله ی «چگونه شوهرم را به زندگی باز گردانم؟» ، یک کاربر عزیز  نظر ی داده بودند که بر خود لازم دیدیم جواب کاملی به آن بدهیم .شما در این مطلب نظر کاربر و پاسخ تبیان را می خوانید :

سلام و خسته نباشید

لطفا دین را تفسیر به رای نکنید در احادیثی که از امام رضا (ع) نوشتید ایشان نگفتند که انجام این عمل برای مرد زن دار اشکال دارد و حرام است.

ترک متعه در ممالک اسلامی مورد مذمت اسلام است خواهشا بگذارید جامعه از این فساد خلاص شود متعه مستحب موکد است و اصلا گفته نشده که برای مجردین است و برای متاهلین مکروه.

متعه از احکامی است که برای حفظ عفت جامعه تشریح شده است، هم چنان علی (ع) فرمودند :اگر متعه تحریم نمی شد کسی جز شقی زنا نمی کرد (بحار ج 100 ص 319) .

پاسخ تبیان :

با سلام .ضمن تشکر از دقت شما واحساس مسؤلیت در قبال حقایق دینی و مذهبی ؛متعه از مسلمات مذهب تشیع می باشد ، علمای شیعی آیات و روایات آن را در مباحثات خود با اهل تسنن آورده اند . و درکتب تشیع ابوابی به همین نام وجود دارد . متعه از احکامی است که برای حفظ عفت جامعه تشریح شده است، هم چنان علی (ع) فرمودند :اگر متعه تحریم نمی شد کسی جز شقی زنا نمی کرد (بحار ج 100 ص 319) . عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْمُتْعَةِ فَقَالَ لَا تُدَنِّسْ نَفْسَكَ بِهَا « امام صادق به یکی از اصحاب خود می فرمایند که خودت را مبتلا به نکن ونفس خودت را پست نکن (بحار ج100،ص 319)

ولی متعه وسیله ای برای هوس بازی یک عده نیست ؛ به این معنی بدون دلیل عقلی و شرعی ، متعه ها ی متعدد بگیرد ؛ این حالت در احادیث تشیع مذموم شده است . بابی در کتب شیعه وجود دارد به نام « باب کراهة المتعةمع الغنی عنها » و احادیثی که نمونه آن در مقاله « رد پای یک زن » آورده شد ؛ در این احادیث مذمت کسانی است که بی نیاز از متعه هستند امام (ع) اورا مانع می شود .در مقاله فوق در مقام رد این ایده است عده ای از مردان متعه را وسیلۀ هوس بازی خود قرار می دهد . شاید متعه برای افراد زیر مجوز داده شده است تا جامعه از فساد حفظ شود:

متعه برای مردانی که با بی نیاز بودن جنسی فقط برای هوس و تنوع طلبی خودش این کار را می کند مذمت شده است

1. برای مردی که می خواهد زنی را سرپرستی کند تا او به گناه نیافتد

2. برای مردی که نیاز جنسی زیادی دارد ولی نمی تواند ازدواج مجدد دائم کند

3. برای مردی که همسرش در پیش او نیست

4. برای مردی که فعلاً نمی تواند ازدواج دائم کند برای حفظ عفت خود متعه می کند(مثل دانشجو)

5. برای مردی که همسرش مشکلات جسمی دارد ، با متعه خود را از زنا حفظ می کند

برای مردانی که با بی نیاز بودن جنسی فقط برای هوس و تنوع طلبی خودش این کار را می کند مذمت شده است .به هر حال متعه مانند تمام احکام دینی دیگر دارای حکمت هایی است ، هیچگاه برای دستاویز قرار دادن فساد و از هم پاشیدگی خانواده نیست . در اسلام برای حفظ کانون خانواده ، سفارش زیادی شده است و در قرآن و سنت ، سفارش فراوان به خوش رفتاری با زنان شده است .این حکم در دین ما وجود دارد اما باید مراقب بود که وسیله ی هوسرانی عده ای نشود.

گروه خانواده ایرانی سایت تبیان - عباس خراسانی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.