شاید در جریان دعوایی که سالهاست شرکت قدرتمند اپل با شرکت بزرگ نوکیا می کند باشید این دو شرکت سالهاست که مرتبا از هم شکایت می کنند و آخرین خبری که BBC از دعوای بین آنها خبر داد هفته گذشته بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دعوای اپل و نوکیا

 

/9h

شاید در جریان دعوایی که حدود 1 سال  شرکت قدرتمند اپل با شرکت بزرگ نوکیا می کند باشید این دو شرکت حدود 1 سال است که چند مرتبه از هم شکایت کرده اند  و آخرین خبری که BBC از دعوای بین آنها خبر داد هفته گذشته بود.

در تاریخ 12 دسامبر BBC اعلام کرد که نوکیا برای محکوم کردن اپل 13 مورد از موارد نقض قوانین حق اختراع را در مورد این شرکت عنوان نموده است  که خوب این امر سبب مشکلات بیشتر بین این دو شرکت خواهد شد

آخرین حرکت قانونی که نوکیا بر علیه اپل انجام داده است تشکیل پرونده در مورد شرکت اپل در زمینه های فوق الذکر در دادگاه های انگلستان ، آلمان و هلند بوده است .

تشکیل پرونده بین این دو شرکت به ماه اکتبر سال 2009 باز می گردد زمانی که برای اولین بار نوکیا از اپل شکایت کرد وی 10 مورد نقض قانون را در این پرونده مطرح نمود که نتوانست موضوع را ثابت کند

پس از آن اپل در پاسخ به اقدام مشابهی دست زد و ادعا کرد که در مواردی نوکیا دست به چنین عملی یعنی نقض قانون حق ثبت زده است ولی اپل نیز موفق نشد تا آنچه را ادعا کرده بود اثبات کند (بعضی افراد بر این باورند شکایت دوم اپل از نوکیا جهت تثبیت جایگاه خود پس از اتهام اول بوده است که هیچ دلیلی برای نقض و یا اثبات این موضوع نداریم)

حال برای چهارمین بار نوکیا با اسناد و مدرکی جدید از اپل نزد دادگاه‌های بین المللی شکایت کرد، در شکایت‌های قبلی که در دلاور و ویسکوزین مطرح شده بود، این شرکت اپل را به نقص قانون حق انحصاری اختراع در مورد فناوری‌های Wifi و 3G متهم کرده بود.

در تاریخ 12 دسامبر BBc اعلام کرد که نوکیا برای محکوم کردن اپل 13 مورد از موارد نقض قوانین حق اختراع را در مورد این شرکت عنوان نموده است  که خوب این امر سبب مشکلات بیشتر بین این دو شرکت خواهد شد

اقدام دیگر شرکت نوکیا ارائه دادخواستی به کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا بود که طی آن، نوکیا خواستار توقف واردات محصولات اپل شده بود.

در مقابل اپل نیز از این کمیسیون خواست همین کار را با محصولات نوکیا انجام دهد. به هر حال این دو شرکت به سختی با هم درگیر شده اند و در حالی که کمیسیون تجارت بین‌المللی سرگرم بررسی ادعاها و شکایت‌های این دو شرکت بود، اقدامات قانونی بین نوکیا و اپل به حالت تعلیق درآمد.

تشکیل پرونده بین این دو شرکت به ماه اکتبر سال 2009 باز می گردد زمانی که برای اولین بار نوکیا از اپل شکایت کرد وی 10 مورد نقض قانون را در این پرونده مطرح نمود که نتوانست موضوع را ثابت کند

 

اوایل این ماه نیز نوکیا و اپل درگیری‌ها و اختلافات خود را به این کمیسیون ارجاع دادند، اما هنوز هیچ حکمی در این مورد صادر نشده است.

آخرین شکایت‌هایی که از شرکت نوکیا شده است دسته گوناگونی از فناوری‌ها را شامل میشود که می توان در میان آنها به واسط لمسی، نمایشگر شماره تماس‌گیرنده و روشن شدن صفحه نمایش نیز اشاره نمود.

نوکیا معتقد است برخی از این حقوق انحصاری بیش‌تر از ده سال قبل از ساخت آی‌فون‌ها ثبت شده‌اند. این در حالی است که شرکت اپل هنوز در مورد آخرین شکایت‌های مطرح شده بر ضد خودش پاسخی نداده است. تاکنون هر دو طرف همه اتهامات مطرح شده بر ضد یکدیگر را رد کرده‌اند.

اگرچه این روند قطعا به نفع هیچ کدام از طرفین امر نمی باشد ولی هر دو شرکت مصرانه این شکایات را پی گیری می نمایند.

 

منبع: BBC

 

تهیه و تنظیم : فائزه سیدخاموشی

گروه دانش و فناوری تبیان