سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هنگام خرید اثاثیه منزل و مبلمان، چه نکاتی را مد نظر قرار می دهید؟ زیبایی، کاربرد، قیمت؟ اما بهتر است نکات ایمنی را هم به این موارد اضافه کنید چون ممکن است اشیای زیبایی که در اتاق های خود قرار می دهید یا به سقف، در و دیوار ن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خرید مبلمان ایمن در برابر زلزله


  

هنگام خرید اثاثیه منزل و مبلمان، چه نکاتی را مد نظر قرار می دهید؟ زیبایی، کاربرد، قیمت؟ اما بهتر است نکات ایمنی را هم به این موارد اضافه کنید چون ممکن است اشیای زیبایی که در اتاق های خود قرار می دهید یا به سقف، در و دیوار نصب می کنید، در هنگام سوانح طبیعی بسیار حادثه ساز باشند.

برخی از مبلمان ها فی نفسه خطرناك هستند؛ آنها را نخرید. زیرتلویزیونی ها، كمدها و دكورهای شیشه ای سال هاست در فروشگاه های معتبر فروخته نمی شوند، با این حال در كشور ما بسیاری از مردم هنوز عاشق چنین چیزهایی هستند. سطح صیقلی شیشه، خم و رنگ آن عده ای را می فریبد. اما در صورت وقوع زلزله ، در اثر تكان های شدید ساختمان، قطعات شیشه ای به راحتی از بدنه جدا می شوند یا در داخل قاب خود خرد می شوند و بسیار خطر سازند.

میزها و پایه های (STAND) سنگی و چدنی نخرید. این نوع محصولات با آنكه گران قیمت هستند در شرایط زلزله مانند چكش به این طرف و آن طرف پرتاب می شوند و همه چیز را تخریب می كنند.

اگر در جایی مجبور به استفاده از شیشه هستید یا نمی توانید از نیاز خود چشم بپوشید، از فروشنده بخواهید برایتان به صورت اختصاصی از ورق های آكریلیك استفاده كند. این ورق ها در ایران به پلكسی گلاس معروف اند و به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم می شوند. آكریلیك از شیشه گران تر است و در اثر دستمال كشی خش بر می دارد. گاهی لازم است بین شیك بودن و ایمنی، یكی را انتخاب كنید!

  

از خرید كتابخانه ها و قفسه های بلند و نیز از دكورهایی كه عمده وزن آنها در قسمت بالایی است خودداری كنید. سازه های بلند به خاطر لنگرشان در اثر یك ضربه و حركت ساده می افتند و چه بسا جان فرد را (به ویژه هنگام خواب) تهدید می كنند. تاكنون بیشتر زلزله ها در نیمه شب رخ داده است. به طور كلی یك مبلمان خوب باید خودایستا باشد و توزیع وزن آن به طرف پایین باشد نه بالا.

مبلمان و دكورهای با لبه تیز و برنده نخرید. سازه های فلزی كه به عنوان كتابخانه های فلزی ارزانقیمت فروخته می شوند لبه های تیزی دارند كه خطرناك است. همچنین برخی میزها و قفسه ها كه در آنها از ورق های شیشه و فلز بدون پوشش و قاب استفاده می شود، می تواند جان افراد را به خطر اندازد.

از خرید مبلمان هایی كه در آنها به میزان زیادی از فلزهای سنگین استفاده شده است پرهیز كنید. سازه های فولادی خطرناكند و در شرایط زلزله یا بازی و شیطنت های كودكانه، خطرناك تر نیز می شوند. همیشه بهتر است از مواد سبك تری مانند آلومینیوم یا چوب استفاده شود تا از سازه های آهنی و فولادی. دقت كنید كه آنچه در بازار ایران می بینید بیشتر سازه های فولادی است كه با رنگ یا آبكاری پوشش داده شده است.

از خرید كمدها، تابلوها، گلدان ها و اجزای سنگینی كه به دیوار و سقف نصب می شوند خودداری كنید. پیچ و رول پلاك این دسته اشیا، به مرور زمان افت می كنند (زیرا اندود دیوار به مرور زمان ضعیف تر می شود) و در اثر اندك تكانی سقوط می كنند.

مازیار قاسمی نژاد

مقالات مرتبط :

 دکوراسیون 

چه پوششى براى كف خانه مناسب تر است؟

پرده پیلی دار ، پوششی جذاب برای پنجره ها

نكاتی پیرامون گرم و مناسب كردن دمای اتاق ها در فصول سرد سال

عناصر اصلی دکوراسیون چیست؟

تکنیک های رنگ آمیزی دیوار

کتاب های « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین