سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
او آدم برفی منتقدانش را ساخت سردبیر نشریه کیکر اعتقاد داشت کریمی برف مونیخ را نمی بیند. او حتماً امروز از گفته اش پیشمان شده است در میان فوتبالیست ایرانی و آسیایی، تکنیک منحصر به فردی دارد و از این بابت با هیچ فوتبالیستی در ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی عملکرد لژیونرهای ایرانی؛ علی کریمی (2)

او آدم برفی منتقدانش را ساخت


سردبیر نشریه کیکر اعتقاد داشت کریمی برف مونیخ را نمی بیند. او حتماً امروز از گفته اش پیشمان شده است

در میان فوتبالیست ایرانی و آسیایی، تکنیک منحصر به فردی دارد و از این بابت با هیچ فوتبالیستی در قاره آسیا قابل مقایسه نیست. زمانی که قراردادش با پرسپولیس به پایان رسید با مبلغی قابل توجه به الاهلی امارات رفت و چهار سال برای این تیم بازی کرد و در نهایت با قهرمانی در جام حذفی این کشور تیمش را به لیگ قهرمانان آسیا برد. علی کریم در امارات زندگی بسیار راحتی داشت، کافی بود فقط برای لحظه ای خم به ابرو بیاورد تا عرب های متمول نازش را بکشند. محبوبیت او روز به روز بیشتر می شد، عرب ها عاشق حرکات پا به توپ و دریبل زدن های او بودند. برای کریمی دریبل 3-4 بازیکن در یک وجب جا کاری نداشت همین مسائل به او لقب جادوگر و مارادونای آسیا را دارد.

وقتی عنوان بهترین بازیکن سال آسیا را به خود اختصاص داد، سیل پیشنهادات اروپایی به سویش سرازیر شد. در میان آنها موناکو از فرانسه و بایرن مونیخ از آلمان جدی تری از بقیه دنبال جذب او بودند. حتی در مقطعی نمایندگان باشگاه اتلتیکو مادرید برای تماشای بازی پرسپولیس و الهلال به استادیوم آزادی آمدند. آنها هر لحظه که کریمی پا به توپ می شد از جایشان نمی خیز می شدند و زمانی که گل اول را به محد الدعایه زد دیگر نتوانستند خودشان را کنترل کنند. بازی که با حساب 1-3 به سود پرسپولیس تمام شد نمایندگان اتلتیکو خودشان را به رختکن پرسپولیس رساندند تا همان جا موافقت کریمی را بگیرند، امام غافل از اینکه او اینقدر دل نازک بود که نمی توانست زیاد از خانواده اش فاصله بگیرد. به همین خاطر به امارات رفت تا منتقدانش بگویند، او تنبل است و تحمل تمرینات سنگین را در هوای سرد اروپا ندارد.

ولی جادوگر فوتبال و مارادونای آسیای طور دیگری فکر می کرد. او می خواست قبل از رفتن به تیم های بزرگتر، چند سالی با فوتبال حرفه ای آشنا شود. بدون شک او روز جدایی اش را از الاهلی فراموش نخواهد کرد، چند هزار هوادار این تیم با شعارهایشان خواهان تمدید قرار داد او بودند. آنها می گفتند: علی اینجا بمان؛ اما کریمی در سفر24 ساعته ای که به آلمان داشت، با فلیکس ماگات و اولی هوینس مدیر باشگاه بایرن مونیخ به توافق رسیده بود و اینچنین شد که او بعد از علی دایی و هاشمیان سومین بازیکن ایرانی بایرن مونیخ به توافق رسیده بود و اینچنین شد که او بعد از علی دایی و هاشمیان سومین بازیکن ایرانی بایرن مونیخ لقب گرفت. کریمی یک ماه پس از ثبت قراردادش برای شرکت در تمرینات بایرن به مونیخ رفت.

این بار منتقدانش مدعی شدند که نوع بازی او به کار تیم های بزرگی مثل بایرن نمی آید و به همین دلیل خیلی زود محو می شود. اما کریمی می گفت که خلاف آن را ثابت می کند. مسؤولان بایرن از جذب او رضایت کامل داشتند، در حالی که یک روزنامه نگار آلمانی ادعا کرد: کریمی برف مونیخ را نمی بیند! مونیخی ها به او اعتقاد داشتند و می دانستند بازیکنی که با 20 سال سن، در اولین بازی ملی اش در فینال بازی های آسیایی بانکوک گل می زیند، قطعاً ویژگی های ز یادی هم دارد.

فصل جدید بوندس لیگا شروع شد و فوتبالدوستان ایرانی منتظر هنرنمایی کریمی با پیراهن شماره هشت بایرن بودند. در روز اول مونشن گلادباخ میهمان مونیخی ها بود. کریمی در لیست 18 نفره ماگات حضور داشت، اما در ترکیب الی نه. نیمه دوم که شروع شد، داور چهارم تابلو تعویض را به نشانه ورود او به زمین اعلام کرد. بهترین بازیکن آسیا در سال 2004 در پست غیر تخصصی اش بازی می کرد و دیگر نشانی از دریبل های او نبود.

بایرن آن بازی را سه بر صفر برد تا با شروعی خوب در هفته دوم میهمان بایرلورکوزن شود.این بار علی کریمی در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت. ملی پوش ایرانی بایرن در حد یک ستاره ظاهر شد، پاس گل اول را به ماکای داد و گل دوم را هم خودش زد تا یک روز فراموش نشدنی را از خود بجا بگذارد. کریمی نمره 5/1 گرفت و بعد از ماکای که یک گرفته بود، بهترین بازیکن تیمش شد.

حالا دیگر دایسلر و زی روبرتو او بودند. کریمی مقابل هرتابرلین 61 دقیقه و برابر نورنبرگ 45 دقیقه اول را بازی کرد تا در دو برد 3-2 و 2-1 تیمش سهیم باشد. در هفته پنجم وحید هاشمیان با هانوفر مقابل تیم سابقش ایستاد. تلاش او برای باز کردن دروازه اولیورکان بی نتیجه ماند، هر چند که روی یک ضربه سر، خطرناک نشان داد.

کریمی در آن بازی از از ابتدا به میدان آمد و هفتاد دقیقه بازی کرد و یک بر صفر بردند. 5 بازی 15 امتیاز برای بایرن و کریمی نتیجه ایده آلی بود. آنها با پشتوانه به فرانکفورت رفتند و اینتراخت فرانکفورت را در خانه اش یک بر صفر شکست دادند. کریمی 73 دقیقه بای کرد و پاس تنها گل تیمش را داد تا بعد از بازی نمرده 2 بگرد. آنها به نظر دست نیافتنی بودند . هامبورگ با درخشش مهدوی کیا اصلی ترین رقیب این تیم به شمار می رفت. هفته هفتم بایرن به بندر هامبورگ رفت و در حالی که مهدوی کیا به دلیل مصدومیت نتوانست تیمش را همراهی کند اولین شکست را به بایرن تحمیل کرد. کریمی باز هم از ابتدا در ترکیب تیمش بود و ابتدای نیمه دوم تعویض شد.

این باخت آنها را به خود آورد ماگات همچنان به کریمی اعتقاد داشت. تیم ولفسبورگ میهمان بایرن شد بازیکن ایرانی 51 دقیقه برای تیمش بازی کرد. آنها آن بازی را دو بر یک بردند و در هفته نهم شالکه را در خانه اش 2-1 شکست دادند. کریمی برای اولین بار هفت دقیقه بازی کرد. روز دهم بوندس لیگا بایرن پذیرای دویسبورگ شد. قرمزپوشان شهر مونیخ با چهار گل میهمان خود را بدرقه کردند. کریمی باز هم از دقیقه 46 به زمین آمد.

بعد از آن باز یبرای شرکت در تمرینات تیم ملی اردوی بایرن را ترک کرد تا در برگشت، فیلیکس ماگات او را مقابل کلن نیمکت نشین کند و برای اولین بار فرصت بازی به او نرسد. آن روزها منتقدان کریمی در مورد ادعایشان مبنی بر ندیدن برف مونیخ اصرار داشتند. کریم یبرابر وردبرمن که منجر به پیروی سه بر یک تیمش شد فقط 24 دقیقه بازی کرد و باز هم برای دومین بار برابر آرمینیا بیله فلد بازی کرد. هر چند که بایرنی ها آن بازی را هم دو بر صفر بردند.

شرایط خوبی برای کریمی حاکم نبود، رفت و آمدش به ایران تا حدودی جایگاهش را متزلزل کرده بود. او برابر ماینتس 78 دقیقه بازی کرد و برابر اشتوتگارت 14 دقیقه، اما دو هفته آخر برای او بسیار حیاتی بود. آن روزها صحبت از فروش قرضی او به کلن مطرح بود. هفته شانزدهم کریمی 69 دقیقه بازی کرد و یک پاس گل داد تا تیمش دو بر یک تیم زندی را شکست دهد. روز آخر نیم فصل اول برای کریمی یک روز باشکوه بود. بایرن در زمین دورتموند دو بر یک برد و کریمی این بار برخلاف بازی های گذشته با دریبل دور، سه بازیکن گل اول را زد تا هم در پیروزی تیمش سهیم باشد و هم اینکه قبل از آمدن به تهران برای تعطیلات کریسمس، برف مونیخ را پارو کرده باشد.

حالا دیگر مسؤولان بایرن خواهان تمدید قرارداد با شرایطی ویژه با او هستند. کریمی در لیگ قهرمانان اروپا هم دو بازی برای بایرن انجام داد. مقابل راپیدوین 82 دقیقه بازی کرد و یک گل زد و برابر اف ث بروژ از دقیقه 46 جایش را به زی روبرتو داد تا بازی 1-1 به پایان برسد. او در جام حذفی آلمان هم یک بازی برای تیمش انجام داده است.

در مجموع معدل نمرات کریمی در بوندس لیگا 54/3 و در لیگ قهرمانان اروپا تا اینجا چهار است کریمی بدون احتساب بازی تیم ملی با مقدونیه 88 بازی ملی دارد و 31 گل هم به ثمر رسانده. او متولد 8/11/1978 میلادی است. به هر حال کریمی برف مونیخ را پارو کرد و برای فرزندانش آدم برفی هم ساخت، آدم برفی آنهایی که معتقد بودند او برف مونیخ را نمی بیند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین