تبیان، دستیار زندگی
روزی که وصال شیرازی اشعاری را در وصف تیمورمیرزا می سرود، هیچ گاه فکر نمی کرد که مدیحه سرایی هایش تبدیل به یک سند ماندگار تاریخی و فرهنگی شود. سندی که با نستعلیق عباس بن یحیی و سنگ تراشی احمد حجار نقش برجسته تیمور را رقم زد تا کازرون یکه تاز نقش برجسته های
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیوان سنگی وصال

نقش برجسته تیمور


روزی که وصال شیرازی اشعاری را در وصف تیمورمیرزا می سرود، هیچ گاه فکر نمی کرد که مدیحه سرایی هایش تبدیل به یک سند ماندگار تاریخی و فرهنگی شود. سندی که با نستعلیق عباس بن یحیی و سنگ تراشی احمد حجار نقش برجسته تیمور را رقم زد تا کازرون یکه تاز نقش برجسته های کشور باشد.


نقش برجسته تیمور میرزا را باید در 12 کیلومتری جنوب شرق کازرون و در مجاورت روستای آبگینه ببینید. جایی که فاصله کوتاهی از دریاچه پریشان و جاده قدیم کازرون به شیراز دارد و در زبان مردم محلی به پل آبگینه معروف شده است.

به نزدیکی روستای آبگینه که برسید، می توانید سراغ نقش برجسته معروف این روستا را از اهالی بگیرید. آنها شما را تا نزدیکی دیواره کوهی می برند که جاده از چند متری آن عبور می‌کند و نقش برجسته تیمور میرزا، پسر حسین قلی میرزای فرمانفرما روی آن به چشم می خورد.

نقش برجسته تیمور

او از نوادگان فتحعلی‌شاه قاجار بود و در دوره ای، حکومت کازرون را در دست داشت و در همین دوران هم بود که نقش برجسته ای از او در ابعاد 4.22 مترطول و 2.5 متر عرض ترسیم شد. این نقش برجسته 1متر عمق دارد و در ارتفاع 2 متری از سطح زمین قرار گرفته است و تصویر تیمور میرزا را در حالی که بر یک صندلی تکیه داده و شیری را رام کرده است، نشان می دهد. در قسمت‌های مختلف این نقش برجسته اشعاری را از وصال شیرازی خواهید دید که در وصف تیمور میرزا سروده شده و با خط نستعلیق حکاکی شده است.

نقش برجسته تیمور

در سمت راست شاهزاده چهره محمدخان الله و در سمت چپ او نقش منوچهر خان را می بینید که قلیانی را به شاهزاده تقدیم می‌کند. نقش خسروخان تفنگ دار هم بر دیواره سمت راست و تصویر شخص ناشناسی بر دیواره سمت چپ دیده می شود و این در حالی است که در سمت چپ شاهزاده نقش یک باز شکاری که روی پایه ای ایستاده حکاکی شده است.

نقش برجسته تیمور

کمی دورتر از این نقش برجسته، یعنی در فاصله 50 متری نقش تیمور، نقش برجسته نیمه کاره دیگری خواهید دید که باستان شناسان معتقدند همزمان با نقش تیمور شروع به حکاکی آن شده اما به دلایلی نامعلومی نیمه کاره رها شده است.

این نقش برجسته اگرچه در فهرست آثار ملی ثبت شده اما از چندی پیش، به دلیل وجود آغلی در نزدیکی آن، آسیب های زیادی دیده است.


گروه گردشگری تبیان- رستم زاد