تبیان، دستیار زندگی
روز به روز بر شمار مبتلایان به دیابت نوع 2 افزوده مى شود. دیابت علاوه بر عوارضى كه بر چشم، كلیه ها و قلب باقی مى گذارد، موجب بروز یك سرى تغییرات در بدن مى شود كه تنها با مراقبت كامل قابل پیشگیرى است. در این جا به ذكر توصیه ه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه هاى طلایى به مبتلایان دیابت

روز به روز بر شمار مبتلایان به دیابت نوع 2 افزوده مى شود. دیابت علاوه بر عوارضى كه بر چشم، كلیه ها و قلب باقی مى گذارد، موجب بروز یك سرى تغییرات در بدن مى شود كه تنها با مراقبت كامل قابل پیشگیرى است. در این جا به ذكر توصیه هایى مى پردازیم كه رعایت آنها از سوى افراد مبتلا به دیابت نقش مؤثرى در حفظ سلامتى آنها خواهد داشت.

بالا بودن قندخون و اختلال در گردش خون سبب بروز مشكلاتى در پوست مى شود. هر روز دوش بگیرید و از صابون هاى ملایم و آب ولرم استفاده كنید و براى نرم نگه داشتن پوست لوسیون هاى مناسب به كار ببرید. از ایجاد خراش، بریدگى و سایر ضایعات در پوست خود اجتناب كنید. در حین كار كردن حتماً از دستكش استفاده كنید. براى جلوگیرى از آفتاب سوختگى و سرمازدگى محافظ هاى مناسب به كار گیرید. صدمات وارده را سریعاً درمان كنید. همه بریدگى ها و خراش ها را با آب و صابون بشویید و با یك باند خشك استریل كنید.

در صورتى كه بریدگى ها و كبودى هاى پوست شما در عرض 24 ساعت بهبود نیافتند سریعاً به پزشك مراجعه كنید.

مراقبت از پا

-عصب هاى پاى افراد مبتلا به دیابت حساسیت خود را نسبت به درد از دست مى دهند، بنابراین امكان دارد متوجه آسیب هایى كه به پاهایتان وارد مى آید، نشوید. شما مى توانید با اجراى یك برنامه مراقبت هاى روزانه از پا، از پیدایش مشكلات پا جلوگیرى كنید. هر روز پاهاى خود را وارسى كنید. هر چیز غیرطبیعى نظیر زخم، تغییرات پا و انگشتان و نشانه هاى عفونت را به پزشك اطلاع دهید.

-هر روز پاهاى خود را با آب ولرم بشویید و به طور كامل آنها را خشك كنید. براى نرم كردن پوست خشك از لوسیون حاوى رانولین یا كرم هاى نرم كننده استفاده كنید. در موقع كوتاه كردن ناخن هاى پایتان به جاى این كه گوشه هاى ناخن را از ته بگیرید، نوك ناخن ها را به صورت یك خط صاف باقى گذارید.

در بیماران دیابتى كه دچار مشكل عصبى هستند حس گرماى نوك انگشتان و پاهاى آنها خوب كار نمى كند. هرگز پابرهنه راه نروید. از بطرى هاى آب گرم، بالشتك هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم كننده در گرم كردن پاهایتان استفاده نكنید.

-براى برطرف كردن میخچه، از به كار بردن ابزارهاى نوك تیز و داروهاى خانگى پرهیز كنید.

- در انتخاب كفش دقت كنید. كفش هاى چرمى راحت كه اندازه پایتان باشد، خریدارى نمایید. همیشه سعى كنید كفش هایتان را در آخر روز خریدارى كنید زیرا اندازه پاهاى افراد در صبح و عصر متفاوت است به طورى كه پاها در اول صبح لاغرتر از آخر شب هستند بنابراین خریدن كفش در اول صبح باعث ناراحتى در عصر خواهد شد.

-همچنین از جوراب هاى سفید رنگ استفاده كنید، تا اگر عارضه اى در پاها ایجاد شود به موقع تشخیص دهید.

-هرگز از كیسه آب گرم یا حوله هاى گرم یا پتوهاى الكتریكى برروى پاهایتان استفاده نكنید و قبل از ورود به وان، حرارت آب وان را با پشت دست خود اندازه بگیرید. زیرا در بیماران دیابتى كه دچار مشكل عصبى هستند حس گرماى نوك انگشتان و پاهاى آنها خوب كار نمى كند.

- هرگز پابرهنه راه نروید.

- از بطرى هاى آب گرم، بالشتك هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم كننده در گرم كردن پاهایتان استفاده نكنید.

مراقبت از دندان ها

شما بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت هاى لثه قرار دارید. مسواك زدن روزانه در پیشگیرى از عفونت لثه و دندان ها نقش مؤثرى ایفا مى كند. هر شش ماه یك بار به دندان پزشك مراجعه نمائید و بیمارى خود را از وى پنهان نكنید.

مراقبت از چشم ها

مراقبت از چشم ها یكى از مهمترین قسمت هاى مراقبت هاى بهداشتى شماست زیرا افرادى كه به دیابت مبتلا هستند احتمال بیشترى براى ابتلا به مشكلات چشمى دارند. راهنمایى هاى زیر به شما كمك مى كند تا از این مسائل پیشگیرى كنید یا بروز آنها را به تأخیر اندازید.

- رژیم غذایى خود را همیشه حفظ كنید.

- جهت معاینه چشم حداقل هر سال یك بار به چشم پزشك مراجعه كنید.

- فشار خونتان را مكرراً اندازه گیرى و كنترل نمائید.

- در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایى به پزشكتان مراجعه نمائید.

علاوه بر موارد فوق، در روزهاى بیمارى نیز احتیاج به مراقبت هاى خاص دارید. در روزهاى بیمارى، داروهاى خود را به طور مرتب مصرف كنید حتى اگر قادر به خوردن غذا نیستید.

- پزشك خود را از بیمار بودنتان آگاه سازید.

- مایعات بیشترى بنوشید و بیشتر از گذشته استراحت كنید.

- اگر نمى توانید رژیم غذایى معمولى خود را مصرف كنید، به جاى كربوهیدرات ها از مایعات استفاده كنید. پس از بهبودى حتماً قندخون خود را كنترل كنید.

بهاره مهرنژاد

مطالب مرتبط:

رابطه دیابت با مصرف زیاد سوسیس و كالباس

توصیه های کاربردی برای کاهش مصرف قند

شیر مادر از بروز دیابت دوران کودکی جلوگیری می کند

رژیم غذایی در بیماران دیابتی ( قسمت اول ) ، ( قسمت دوم  )

آیا كودك شما مبتلا به دیابت است؟

توصیه های غذایی در دیابت

ارتباط ریزش مو با مقدار انسولین

پوره ی عدس قرمز با تخم مرغ غذایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع(II)

روزه داری برای بیماران دیابتی چاق بسیار مفید است

افق های تازه برای درمان بیماری قند گشوده شد

دیابت و راه های پیشگیری

دیابت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.