تبیان، دستیار زندگی
هر سال، روز اول ماه دسامبرمیلادی که امسال مصادف با 10 آذر 1389 بود، را روز جهانی ایدز می نامند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روز جهانی ایدز؛ نگرانی جهانی

روز جهانی ایدز

هر سال، روز اول ماه دسامبرمیلادی که امسال مصادف با 10 آذر 1389 بود، را "روز جهانی ایدز" می نامند.

شعار این روز در سال جاری " دسترسی به آموزش، پیشگیری، مراقبت و درمان ایدز حق هر انسان است " تعیین شد.

در این روز کشورهای مختلف با برگزاری فعالیت های متعدد، توجه جامعه را به بیماری ایدز جلب می نمایند و راه های پیشگیری از این بیماری را آموزش و ترویج می دهند.

ایدز، دنیا را به خطر انداخته

در مقاله ای در روزنامه ی همشهری که توسط خانم زهرا خباز بهشتی ترجمه شده است، آمده در هر 60 ثانیه ویروس مرگ ‌آور ایدز یک انسان را در دنیا مبتلا می‌ کند‌.

هر روز 8 هزار نفر در اثر ابتلا به ایدز می ‌میرند و  هر سال 4 میلیون و 300 هزار نفر به مبتلایان اضافه می ‌شوند.

در تمام دنیا تقریباً 40 میلیون نفر آلوده به ویروس ایدز هستند. در سال 2006، 2 میلیون و 900 هزار نفر در اثر ابتلا به ایدز کشته شده ‌اند‌. این آمار ترس ‌آور و خارج از تصور است‌.

این آمار از طرف سازمان ملل متحد در کنفرانس ایدز 2008 که در مکزیکوسیتی با حضور بان ‌کی ‌مون، دبیر ‌کل سازمان ملل متحد، برگزار شد عنوان شد.

ویروس ایدز به قول عامیانه، این سفیر بدبختی، چنان پیشرفت کرده که هم‌ اکنون به کشور‌های پُرجمعیت دنیا مثل روسیه‌، چین و هندوستان رسیده و در حال حاضر در آسیا تعداد مبتلایان به این ویروس به میزان 15 سال گذشته در آفریقا رسیده است. پیترپیوت، سرپرست بخش ایدز در سازمان ملل می ‌گوید‌: اگر حکومت ‌ها همچنان به بی‌ توجهی خودشان ادامه دهند و اقدامی در جهت جلوگیری از این بیماری نکنند به‌ زودی شاهد مرگ دسته جمعی در سراسر دنیا خواهیم بود‌.

تعداد زیادی از افراد دست به ‌خود فریبی می ‌زنند و تصور می ‌کنند که ایدز بیماری ‌ای است که فقط همجنس‌ بازان و معتادان به آن مبتلا می ‌شوند، در حالی ‌که این تصور کاملاً غلط است‌. گروهی هم تصور می ‌کنند که فقط سیاهپوستان یا افراد فقیر به این بیماری مبتلا می‌ شوند.

هر روز 8 هزار نفر در اثر ابتلا به ایدز می ‌میرند و  هر سال

4 میلیون و 300 هزار نفر به مبتلایان اضافه می ‌شوند

متأسفانه ترسی که انسان‌ ها از این بیماری داشتند در دنیا کاهش پیدا کرده است‌، خصوصاً جوانان که بیشتر از همه باید مواظب خودشان باشند، به‌ همین دلیل در بعضی از کشور‌های اروپایی هم تعداد مبتلایان به ایدز افزایش یافته‌، این آلودگی روز به روز گسترش می ‌یابد و حتی با بستن مرز‌ها هم نمی‌ توانیم جلوی آن را بگیریم؛ زیرا گسترش این بیماری مرزی نمی ‌شناسد.

هیچ ‌کس نمی ‌تواند ادعا کند که این بیماری محدود به آفریقا، قزاقستان‌، تایلند‌، روسیه یا اوکراین است. سازمان ملل به همه ی کشور‌های جهان اخطار می ‌کند که این اپیدمی با سرعت غیر قابل کنترلی در حال افزایش است و از همه وحشت ‌انگیز ‌تر گسترش آن در هندوستان است که تعداد بیماران آلوده به این ویروس را حدوداً 5 میلیون و 100 هزار نفر اعلام کرده ‌اند.

دومین کشور، آفریقای جنوبی است‌. اگر آفریقای جنوبی اقدامی در جهت جلوگیری از گسترش این بیماری نکند، به‌ زودی دنیا شاهد فاجعه ‌ای شبیه کشور هند خواهد بود زیرا در هند بیماران مبتلا هم ‌اکنون به مرحله مرگ رسیده‌ اند. هندوستان در حال حاضر شاهد بیمارستان ‌های مملو از مبتلایانی است که در مراحل آخرشان هستند‌، جسدهای مردگانی که هنوز به خاک سپرده نشده‌ اند یا در انتظار سوزاندن هستند همه جا را پُر کرده و در قبرستان‌ ها جای دفن به‌ ندرت پیدا می ‌شود. از همه غم ‌انگیز ‌تر سرنوشت نا‌معلوم 12 میلیون کودک بی ‌سرپرستی است که از والدین مبتلا به ایدز باقی مانده‌ اند و متأسفانه روز به روز تعدادشان افزایش می ‌یابد. در بعضی از مناطق میانگین عمر مردم به 40 سال رسیده است.

در زامبیا تعداد معلمانی که در هر سال می ‌‌‌میرند دو برابر فارغ ‌التحصیلان معلمی است.

در مالاوییا خانواده‌ های کشاورز در گرسنگی به سر می ‌برند زیرا در اثر مرگ کارگران مزارع، کارگر کمی برای کمک به زراعت و جمع‌ آوری محصول وجود دارد.

روز جهانی ایدز

ایدز همان طور که سیستم مقاومتی بدن را نابود می ‌کند با آلوده شدن مردم بافت اجتماعی را نابود می ‌کند و به مرور آن ‌قدر آدم‌ ها می ‌میرند که همه جا را سکوت بر می ‌دارد و درست شبیه زمانی می‌ شود که طاعون تمام اروپا را گرفته بود.

سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) در بهار سال 2001 میلادی بیماری ایدز را بزرگ ‌ترین نابود‌ کننده دمکراسی و امنیت و ثبات در آفریقا اعلام کرد، ولی در پاییز 2001 و بعد از فاجعه 11 سپتامبر همین سازمان، تروریسم را بزرگ ‌ترین نابود‌کننده ی دنیا اعلام کرد‌؛ با این که میلیاردها نفر از مردم کره زمین خودشان را در تهدید تروریسم نمی ‌بینند بلکه آن ها فقر‌، گرسنگی‌، آلودگی به ایدز را بزرگ ‌ترین نابود‌ کننده بشریت می‌ شناسند.

از سال 1981 که ویروس ایدز شناخته شده تا حالا حدود 20 میلیون نفر در اثر ابتلا به این بیماری قربانی شده ‌اند‌.  متخصــصــان پیـــش‌ بینی می‌ کنند که اگر وضع به این صورت پیش رود‌، طی 20 سال آینده تعداد قربانیان این ویروس به تعداد کشته شدگان در جنگ جهانی دوم برسد.

استفان لوئیز، نماینده ی ویژه ی سازمان ملل می ‌گوید: فاجعه ی نیویورک باعث مرگ اسفبار 3 هزار انسان شد؛ آن ها در اثر یک عمل تروریستی قربانی شدند و درست چند روز بعد از این فاجعه در دنیا صحبت از میلیارد‌ها دلار در جهت مبارزه با تروریسم جهانی به میان آمد،  در حالی ‌که در همان سال 2001، 2 میلیون و 300 هزار نفر در آفریقا قربانی بیماری ایدز شدند‌. سازمان ملل باید برای جلوگیری از گسترش این ویروس که هر سال باعث مرگ چند میلیون انسان می ‌شود به التماس و گدایی بیفتد تا چند میلیون دلار به این پروژه کمک شود که این واقعاً باعث تأسف است.

چه باید کرد؟

متخصصان معتقدند نخستین قدم آگاه کردن مردم است و دومین قدم باز هم آگاه کردن مردم است و سومین قدم هم باز هم آگاهی دادن به مردم است‌؛ ضمناً در اختیار گذاشتن داروی ارزان برای همه ی مبتلایان به ایدز می ‌تواند حداقل مانع ابتلای نوزادان در شکم مادر شود‌ و زندگی بیمار را راحت ‌تر و کمی طولانی ‌تر می‌ کند. با این روش می‌ توان از 2 جهت جلوی گسترش این بیماری وحشتناک را گرفت‌. کشور‌هایی مثل اوگاندا‌، استرالیا، تایلند و برزیل ثابت کرده ‌اند که این روش قابل اجرا و موفقیت ‌آمیز است‌.

ایدز همان طور که سیستم مقاومتی بدن را نابود می ‌کند با آلوده شدن

مردم بافت اجتماعی را نابود می ‌کند و به مرور آن ‌قدر آدم‌ ها می ‌میرند

که همه جا را سکوت بر می ‌دارد و درست شبیه زمانی می‌ شود که طاعون

تمام اروپا را گرفته بود

متأسفانه در هند و اوکراین شاهد همان اشتباهاتی هستیم که در آفریقا اتفاق افتاد. در آفریقا یکی از دلایل گسترش این ویروس مرگ ‌آور اعتقادات آفریقاییان به خرافات همچنین دروغگویی و بر‌خورد غیرمنطقی مسئولان با این بیماری بوده است، به ‌همین دلیل آمار قربانیان این بیماری در آفریقا دور از تصور انسانی است.

رئیس‌ جمهوری قبلی روسیه در سخنرانی ‌ای که به مناسبت وضعیت کشورش داشت فقط یک‌ بار در‌باره ی ایدز صحبت کرد‌ و بودجه‌ ای که این کشور در جهت مبارزه با گسترش ایدز پیش‌ بینی کرده سالانه فقط 3 میلیون و 900 هزار دلار است‌، در حالی‌ که کشور برزیل برای این مبارزه سالانه 300 میلیون دلار پیش ‌بینی کرده است.

استفان لوئیز می ‌گوید: همین که بسیاری از کشور‌ها از شرکت در کنفرانس سالانه ایدز عذر‌خواهی می‌ کنند دلیل روشنی بر بی ‌توجهی است و حتماً از نظر این کشور‌ها مسئله ‌ای مهم‌ تر از اپیدمی جهانی وجود دارد که آن ها مایل به شرکت در این کنفرانس نیستند‌. او معتقد است هر چه حکومت‌ ها بیشتر تامل کنند و به مسائل دیگر اهمیت بدهند و به این آلودگی جهانی مرگ آور بی ‌توجهی کنند، در حقیقت مرگ میلیون‌ ها انسان را به جلو انداخته ‌اند و تمام این علائم نشان‌ دهنده ارزش قائل نشدن برای انسان و انسانیت است.

تنظیم برای تبیان: مریم مرادیان نیری

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

پیشگیری از ایدز با تغذیه صحیح و ...

راه های انتقال و تشخیص ایدز

تغذیه در مبتلایان به ایدز ( قسمت اول ) و ( قسمت دوم )

ایدز و تغذیه با شیر مادر

ایدز بلای قرن بیستم (قسمت اول)، (قسمت دوم)، (قسمت سوم)

آزمایش ایدز قبل از ازدواج

آموزش، تنها راه پیشگیری

زنان، قربانیان خاموش

تاریخچه ظهور ایدز

همه چیز درباره ایدز: علائم، مراحل؛ راه های پیشگیری و ...

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.