تبیان، دستیار زندگی
رابطه جنسی یکی از غرایز اصلی برای بقاء بشر است ولی می تواند راهی برای ورود عوامل بیماری زا باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سلامت در تماس جنسی، بیماری های آمیزشی

بیماری های آمیزشی

رابطه جنسی یکی از غرایز اصلی برای بقاء بشر است ولی می تواند راهی برای ورود عوامل بیماری زا باشد.

تا کنون حدود بیست نوع بیماری شناخته شده اند که می توانند از طریق تماس جنسی سرایت کنند. از این میان می توان ایدز، سوزاک، سیفلیس، تبخال تناسلی و ... را نام برد.

چگونه فرد به یک بیماری آمیزشی مبتلا می شود؟

عفونت های آمیزشی عمدتا به دنبال برقراری روابط جنسی نامطمئن ایجاد می شوند.

برخی از این بیماری ها علاوه بر آمیزش جنسی، از طریق تماسی خونی مثل استفاده مشترک از سرنگ و سوزن و یا سایر وسایل تیز و برنده سرایت می کنند که از آن جمله می توان ایدز و هپاتیت B و C را نام برد.

همچنین بسیاری از این عفونت ها می توانند در طی حاملگی و زایمان از مادر آلوده به نوزاد سرایت کنند.

عواملی که خطر آلودگی را افزایش می دهند عبارتند از:

بیماری های مقاربتی

* شرکای جنسی متعدد

* تکرار تماس های مشکوک

* ایجاد زخم و خراشیدگی در زمان تماس جنسی

* تماس جنسی در زمان قاعدگی

* عدم استفاده از پوشش محافظ (کاندوم)

علائم بیماری های آمیزشی چیست؟

بروز علائم زیر ممکن است به دلیل یک بیماری آمیزشی باشد:

* ترشح غیرطبیعی (افزایش مقدار ترشحات، تغییر رنگ و بو همراه خارش و سوزش) از دستگاه تناسلی زن

* زخم دستگاه تناسلی

* برآمدگی جدید در کشاله ران به صورت یک طرفه یا دو طرفه

* درد قسمت تحتانی شکم به همراه یکی از علائم فوق در زن

* تورم بیض

* ترشح از مجرای تناسلی مرد

ترشح چشم نوزاد

* تورم، قرمزی و ترشح چشم نوزاد (به دلیل عفونت مادر)

آیا بیماری های آمیزشی درمان پذیرند؟

اغلب بیماری های آمیزشی درمان پذیرند.

ممکن است همسر یا شریک جنسی شما در حالی که علامتی از بیماری ندارد آلوده شده باشد. بنابراین با توجه به نظر پزشک ضرورت دارد همسر شما نیز هم زمان تحت درمان قرار گیرد. در غیر این صورت احتمال دارد آلودگی مجددا به شما سرایت کند.

دوره درمان را کامل کنید. در طی دوره درمان از تماس جنسی پرهیز کنید و یا از کاندوم استفاده نمایید.

پزشک محرم اسرار شما است. مشکلات خود را با وی در میان بگذارید. از مصرف خودسرانه دارو یا مراجعه به افرادی که صلاحیت ندارند پرهیز کنید.

چگونه خود را از تماس جنسی نامطمئن حفاظت کنیم؟

مطمئن ترین راه پیشگیری نداشتن رابطه جنسی با فردی که از سلامت جنسی او آگاهی ندارید می باشد. کم کردن دفعات تماس جنسی مشکوک و کاهش تعداد شرکاء جنسی از احتمال آلودگی می کاهد.

از تماس جنسی حفاظت نشده با افراد مشکوک، ناشناس یا کسانی که رفتارهای پرخطر جنسی و اعتیاد تزریقی دارند باید پرهیز کرد.

جلوگیری از تماس با خون یا ترشحات جنسی در یک رابطه مشکوک می تواند تا حدی فرد را در برابر آلودگی محافظت نماید.

استفاده از الکل و مواد مخدر قبل از برقراری تماس جنسی می تواند قدرت تصمیم گیری فرد را در زمینه انتخاب یک تماس جنسی مطمئن مختل سازد.

انواع بیماری های مقاربتی

سوزاک، گنوره

1- بیماری سوزاک یا گنوره

سوزاک یکی از شایع ترین بیماری‌ های آمیزشی است که در اثر باکتری به وجود می ‌آید که در سلول های مخاطی مجرای ادراری مردان، مجرای تناسلی و گردن رحم زنان جایگزین شده و همیشه در اثر تماس جنسی با فرد آلوده، شخص مبتلا می ‌گردد. از زمان ورود میکروب بعد از آمیزش جنسی با فرد بیمار تا شروع علائم 2 تا 8 روز طول می ‌کشد. از آن جا که در بسیاری از افراد مبتلا علامت مشخصه بیماری قابل مشاهده نیست لذا شناخت بیماران مبتلا به سوزاک و درمان آن مشکل است.

2- بیماری سیفلیس

ضایعات اولیه این بیماری آمیزشی بدون درمان بهبود می ‌یابد اما پس از آن سایر دستگاه ‌های بدن دچار عواقب وخیمی خواهند شد. عامل این بیماری جنسی، میکروبی است که از طریق تماس جنسی و نیز از طریق مادر به جنین انتقال می ‌یابد.

تبخال تناسلی

3- عفونت با ویروس هرپس

تبخال تناسلی در اثر ویروسی به نام هرپس ایجاد می ‌گردد. در اثر مقاربت جنسی و تماس با نواحی آلوده انتقال می ‌یابد. گونه ‌ای از این ویروس عامل تبخال دهانی است. در ناحیه آلوده برآمدگی ‌های کوچک پوستی حاوی مایع و ضایعات چرکی، تاول و زخم های عفونی دیده می‌ شود. بعد از یک بار عفونت معمولاً شخص دوباره دچار بیماری می ‌شود. از زمان ابتلا تا زمان دیده شدن علائم 6 تا 8 روز طول می ‌کشد. در اولین مرحله ابتلا، ضایعات دردناک تر و گسترده‌ تر بوده و برای مدت بیشتری باقی می‌ ماند. این ضایعات معمولاً دردناک بوده و بعد از پاره شدن و خالی شدن مایع دلمه می ‌بندند و بعد از 10 روز خوب می ‌گردد. روی آلت تناسلی مردان و دستگاه تناسلی زنان ضایعات ظاهر می ‌شوند. علائمی مثل درد، ضعف عضلانی، ناراحتی هنگام ادرار کردن و راه رفتن دیده می ‌شوند. فشارهای روانی و عصبی، حالات هیجانی، مقاربت جنسی، سیکل قاعدگی زن ها باعث بروز مجدد ضایعات پوستی می ‌گردد. مشکل این بیماری عمود مکرر آن است.

ایدز

3- بیماری ایدز

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، یک مشکل جدید جهانی است. این بیماری تمامی ملت ها را تهدید می‌ کند و هم اکنون 10 الی 12 میلیون انسان در سراسر جهان به این ویروس آلوده هستند.

ویروسی که موجب بیماری ایدز می‌ گردد HIV نامیده می ‌شود. این ویروس با صدمه زدن به قدرت دفاعی بدن در مقابل بیماری های دیگر سبب مرگ می‌ شود. این بیماری درمان ندارد. عده نوزادانی که با بیماری ایدز به دنیا می ‌آیند روبه افزایش است. در حال حاضر تنها سلاح موثر علیه انتشار بیماری ایدز آموزش بهداشت همگانی است. هر فردی در هر کشوری باید راه‌ های اجتناب از این بیماری را بداند.

ایدز بیماری غیرقابل درمانی است. عامل این بیماری ویروسی است که از طریق آمیزش جنسی، خون آلوده و مادر آلوده به نوزاد انتقال می ‌یابد.

شپش عانه

4- شپش عانه

عامل این بیماری مقاربتی شپشی است که در موهای اطراف نواحی تناسلی زندگی می‌ کند. این نوع شپش با شپش سر و تنه فرق می ‌کند. دوره زندگی این انگل حدودا 25 روز بوده و بلافاصله بعد از بالغ شدن این حشرات، جنس ماده در طی 7 تا 8 روز تخم‌ گذاری می‌ کند که هر تخم به تنه یک مو می ‌چسبد. انتقال آن عموماً از طریق تماس و لباس زیر و ملحفه و نزدیکی بدن خصوصاً تماس جنسی است. شپش های عانه از مسری‌ ترین بیماری های مقاربتی شناخته شده هستند و خطر اکتساب عفونت با آن پس از یک تماس حدود 90 درصد است.

شکایت اصلی بیمار آلوده به این انگل خارش است. بیماران ممکن است حرکت شپش بر روی موهای ناحیه عانه را گزارش کنند. شپش معمولاً در ناحیه عانه، ابرو و مژه‌ها یافت می‌ شود. تخم آن که رشک نام دارد ممکن است در قاعده موی این نواحی دیده شود. خاراندن این نواحی منجر به خراش و در نتیجه احتمالاً بروز عفونت ثانویه می ‌شود.

توجه:

بسیاری از افراد آلوده به عفونت های آمیزشی و ایدز علائمی از بیماری ندارند در حالی که می توانند آلودگی را به دیگران سرایت دهند. پس در هر تماس جنسی مشکوک، خطر آلودگی را در نظر داشته باشید.

گردآوری : معصومه آیت اللهی– سایت تبیان

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

پیشگیری از ایدز با تغذیه صحیح و ...

 راه های انتقال و تشخیص ایدز

تغذیه در مبتلایان به ایدز ( قسمت اول ) و ( قسمت دوم )

 ایدز و تغذیه با شیر مادر

ایدز بلای قرن بیستم ( قسمت اول ) ، ( قسمت دوم ) ، ( قسمت سوم )

 آزمایش ایدز قبل از ازدواج

 آموزش، تنها راه پیشگیری

 زنان، قربانیان خاموش

 تاریخچه ظهور ایدز

 آدرس مراكز آزمایش ایدز

 همه چیز درباره ایدز: علائم، مراحل؛ راه های پیشگیری و ...

 کلینک های مثلثی در ایران

 برای اولین بار انسانی بر ویروس اچ. آی. وی. فائق آمد!

 پرسش از پزشک تبیان

 برخی پرسش ها و پاسخ ها درباره ایدز

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.