تبیان، دستیار زندگی
خرس ها می توانند از جمله خطرات احتمالی مناطق کوهستانی یا جنگلی باشند. در صورتی که قرار است وارد منطقه ای شوید که احتمال وجود خرس هست ، آمادگی قبلی داشته باشید. احتمال حمله خرس وجود دارد اما می توان به راحتی از وقوع آن جلوگیری کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنجه در پنجه خرس ها!

حمله خرس


خرس ها می توانند از جمله خطرات احتمالی مناطق کوهستانی یا جنگلی باشند. پس اگر قرار است وارد منطقه ای شوید که احتمال وجود خرس هست، آمادگی قبلی داشته باشید. احتمال حمله خرس وجود دارد اما می توان به راحتی از وقوع آن جلوگیری کرد.


خرس ها معمولا به این دلایل حمله می کنند:

1- وقتی غافلگیر و یا بسیار شوکه شوند.

2- وقتی حس کنند شما در منطقه ای که منبع غذایی آنها است قرار دارید و یا نزدیک به محل زندگی و استراحت آنها اقامت کرده اید.

3- وقتی به شما به عنوان یک منبع غذایی نگاه کنند و یا در محل کمپ بخواهند به چادر، کیسه خواب، کوله پشتی، خودرو و هر چیز دیگری که از آن بوی غذا به مشامشان برسد حمله کنند. (معمولا خرس های گریزلی و یک نوع نژاد لاشه خوار به خود انسان به عنوان غذا نگاه می کنند که خوشبختانه این خرس ها در ایران وجود ندارند.)

مواد غذایی و آب و باقیمانده غذای خود را پس از اینکه خوب بسته بندی کردید

در کوله پشتی قرار داده و در ارتفاع 5 الی 6 متری از سطح زمین توسط

طناب یا سیم به درخت ببندید. توجه داشته باشید که محل بستن کوله تا

محل چادر ها باید حداقل 100 متر فاصله داشته باشد

پیشگیری از جلب توجه خرس ها:

- همه مواد غذایی را از محل خواب و استراحت خود دور نگه دارید.

- نزدیک چادر پخت و پز نکنید. (حداقل 100 متر دورتر)

حمله خرس

- هیچگاه باقیمانده غذای خود و یا حیوان دست آموز خود را به حال خود در محیط اطراف کمپ رها نکنید و یا آن را دفن نکنید. بلکه آن را در کیسه زباله مقاوم و یا ظرف درب دار مطمئنی دور از محل کمپ قرار دهید.

- محل پخت پز باید خلاف جهت باد و حدود 100 متری چادر باشد.

- یکی از بهترین راه ها، سوزاندن ظروف و باقی مانده غذاهاست و دفن آنها پس از سوزاندن.

- در حال پیاده روی و قرار داشتن در مناطق مشکوک، با بستن یک زنگوله و یا قوطی خالی کنسرو یا لیوان فلزی همراه با قاشق به پشت کوله پشتیتان می توانید قبل از روبرو شدن با خرس ها آنها را فراری دهید.

- مواد غذایی و آب و باقیمانده غذای خود را پس از اینکه خوب بسته بندی کردید در کوله پشتی قرار داده و در ارتفاع 5 الی 6 متری از سطح زمین توسط طناب یا سیم به درخت ببندید. توجه داشته باشید که محل بستن کوله تا محل چادر ها باید حداقل 100 متر فاصله داشته باشد.

- توجه داشته باشید که در چادر و یا کیسه خواب خود هیچگونه مواد غذایی قرار ندهید. به این علت که بوی مواد غذایی و نوشیدنی ها خرس ها را تحریک و به محل تجمع بو فرا می خواند. حتی پس از خوردن غذا و یا آشپزی کردن باید دست ها و دهان خود را شسته و لباس های خود را عوض کنید و بعد به داخل چادر یا کیسه خواب جهت خوابیدن بروید.

- هیچگونه وسایل شخصی مانند عطر و ادکلن، خمیردندان و لوازم آرایشی و بهداشتی را به داخل چادر نبرید و زمان خواب آنها را در داخل کوله ها قرار داده و با دیگر مواد بو دار به درخت ببندید.

- محل کمپ را در محلی باز به دور از ماشین و وسیله نقلیه خود و همچنین به دور از بوته های تمشک و یا رودخانه و یا محل وجود لاشه برپا کنید و همیشه جهت امنیت بیشتر خودتان داخل چادر بخوابید.

- دست و صورت خود را پس از غذا خوردن و یا غذا درست کردن و یا حمل ماهی و یا مصرف تنقلات به خوبی بشویید.

تا زمانی که خرس حمله نهایی را نکرده دراز نکشید و خودتان را به مردن نزنید

اما در صورتی که مجبور به انجام این عمل شدید بدانید که خرس شما را

چپ و راست خواهد کرد و خواهد غلطاند و احتمالا پشت گردن شما را

لیس می زند. حفظ حالت مرده در این زمان تا لحظه ای که خرس

از شما دور شود بسیار حیاتی است

اگر اتفاقی با خرس روبرو شدید

- هیچگاه از خرس با سرعت فرار نکنید و ندوید زیرا ممکن است این کار انگیزه ای شود برای حمله خرس به شما. آرام آرام با خرس صحبت کنید و در همان حال آهسته برگردید و به راه خود ادامه دهید.

- به سرعت بچه های کوچک را جمع کنید و به صورت یک گروه دور هم بایستید.

اگر خرس حمله کرد

- اگر خرس سعی داشت به شما نزدیک شود سعی کنید آن را بترسانید. برای این کارفریاد زدن و تولید صدا کردن و یا پرتاب کردن چند سنگ کوچک معمولا جواب می دهد. حتی در صورتی که خرس دوباره حمله کرد شما عقب نشینی نکنید و دوباره همین اعمال را انجام دهید.

حمله خرس

- تا زمانی که خرس حمله نهایی را نکرده دراز نکشید و خودتان را به مردن نزنید اما در صورتی که مجبور به انجام این عمل شدید بدانید که خرس شما را چپ و راست خواهد کرد و خواهد غلطاند و احتمالا پشت گردن شما را لیس می زند. حفظ حالت مرده در این زمان تا لحظه ای که خرس از شما دور شود بسیار حیاتی است. در نظر داشته باشید که با دستهایتان روی صورت و گردنتان را بپوشانید و رو به زمین باشید.

در رابطه با مرحله بالا که خرس کاملا حمله کرده ابزارهایی برای دفاع وجود دارد که می بایست قبلا تهیه شده باشد و با خودتان حمل کنید.  یکی از این ابزارها اسپری ضد خرس است که صدای مهیب سوت مانندی را ایجاد می کند و یکی هم اسپری شعله افکن  که شعله را به طرف خرس پرتاب می کند.

فقط در استفاده از شعله افکن دستی باید مراقب باشید که بی هدف شعله را به این طرف و آن طرف پرتاب نکنید زیرا این امر ممکن است باعث سوختن خود یا همراهانتان شود. حتی تا زمانی که واقعا لازم نشده این اسپری را به طرف خرس هم پرتاب نکنید.


گروه گردشگری تبیان

برگرفته از کتاب جنگل های ملی ما- نوشته نورمن شوارزکوف