تبیان، دستیار زندگی
از مصرف زیاد عطر خودداری کنید. عطر را فقط در نقاطی که بوی خوش را منتشر می کنند بزنید. در این صورت دیگران حس می کنند بوی خوش از خود بدن شما متصاعد می شود. این نقاط شامل مچ دست ها، روی شقیقه ها، آرنج ها در محلّ خم شدن دست، کف دستها و زیر زانوهاست. به نقاطی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با عطر دوش نگیرید!

عطر

پیامبر خدا، محمد صلی الله علیه و آله می فرماید :

دو رکعت نماز که با استعمال بوی خوش برگزار گردد، برتر از هفتاد رکعت نمازی است که بدون بوی خوش برگزار شود. (مجموعه ورام ص 24)

بوی خوش را همه دوست دارند، امّا شاید همه ندانند که چند نوع عطر وجود دارد. عطرهایی که به بازار عرضه می شوند هفت نوع اند:

1. عطر گل (بوی یک گل)

2. عطر دسته ای گل (بوی چند گل مختلف)

3. عطر تند ادویه (شامل ذرّاتی چون دارچین، میخک و ...)

4. عطر سبزه (بوی گل ها و گیاهان جنگلی، بلوط، سرخس و ...)

5. عطر شرق (مشک، عنبر و ...)

6. عطر میوه (بوی لیمو یا میوه هایی چون زردآلو و ...)

7. عطرهای مدرن (عطرهای شیمیایی که بعضی بوهای طبیعی را تداعی می کنند و برخی دیگر که کاملا جدا از طبیعت هستند.)

زمان خرید عطر:

اوّل صبح، بهترین زمان خرید عطر است؛ زیرا شامّه قوی تر است و تشخیص بوها آسان تر. وقتی قصد خرید عطر دارید، پیش از خروج از خانه به خود عطر نزنید تا بتوانید بوی عطرهای متفاوت را تمیز دهید.

دنبال اسم نباشید: عطری را انتخاب کنید که خودتان بویش را بپسندید. به تبلیغات تجاری و حرف دیگران گوش ندهید. نام عطری که سر زبان ها بیفتد و معروف شود بسیاری از آقایان و خانم ها را به دنبال خود می کشاند، در حالی که برای بیشتر آنها مناسب نیست.

آزمایش عطر:

انتخاب عطر به حسّ بویایی و بدن شما بستگی دارد. بوی واقعی عطر وقتی احساس می شود که با گرمای بدنتان تماس یابد. پس پیش از خرید حتما ابتدا عطر مورد نظرتان را امتحان کنید. برای این کار کمی عطر به مچ دستتان بزنید و صبر کنید تا خشک شود، بعد آن را بو کنید. حتّی اگر همان موقع شما را تحت تاثیر قرار داد فورا اقدام به خرید نکنید. بگذارید نیم ساعت بگذرد؛ اگر بو از بین رفت،عطر مناسبی نیست. عطر خوب باید دست کم 4 تا 5 ساعت دوام بیاورد. شما برای گذراندن این نیم ساعت یا یک ساعت می توانید از مغازه ی عطر فروشی بیرون رفته و به ادامه ی کارتان پبردازید تا این زمان طی شود. اگر بوی عطر مورد نظرتان باقی ماند، آن وقت برگردید و آن را خریداری نمایید. اگر در حین آزمایش و انتخاب، 6 – 5 مدل عطر را استعمال کردید؛ از آزمایش عطرهای بعدی خجالت نکشید و عطرهای بیشتری را از فروشنده جهت تست بخواهید. این امر باعث می شود تا شما عطر مورد نظر خود را بهتر و بهتر پیدا کنید.

اندازه ی عطر:

درست است که عطر در اندازه های بزرگ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، امّا بهتر است عطری را که برای اوّلین بار برگزیده اید در اندازه ی کوچک و به اصطلاح اندازه ی آزمایشی بخرید. اگر از مصرف آن راضی بودید می توانید دفعه ی بعد اندازه ی بزرگ آن را بخرید.

اوّل صبح، بهترین زمان خرید عطر است؛ زیرا شامّه قوی تر است و تشخیص بوها آسان تر. وقتی قصد خرید عطر دارید، پیش از خروج از خانه به خود عطر نزنید تا بتوانید بوی عطرهای متفاوت را تمیز دهید.

اشتباه بزرگ:

یکی از معمول ترین اشتباه ها این است که شما از بوی عطر کسی خوشتان بیاید و بدون درنگ آن را بخرید! ممکن است که شما از آن عطر خوشتان آمده باشد، امّا باید دید که آیا آن عطر هم از شما خوشش آمده است یا نه؟! در ضمن، همیشه گران ترین عطر؛بهترین عطر نیست. چه بسا عطرهای ارزان تری که دوام بیشتر و بوی خوش تری دارند.

استفاده ی درست:

هنگام استفاده از عطر باید به چهار نکته توجّه داشته باشید:

اوّل اینکه عطر وقتی با پوست بدن تماس یابد، بویش منتشر می شود.

دوّم اینکه عطر باید در ظرفی مناسب و در بسته نگهداری شود تا بویش حفظ شود و پس از استفاده از آن، درش محکم بسته شود.

سوّم اینکه بینی شما بعد از مدّتی به بوی عطرتان عادت می کند و در برابر آن مقاوم می شود. باید این نکته ی مهم را به خاطر بسپارید که برای دیگران این طور نیست و آنها بوی عطر شما را همان طور که هست حس می کنند؛ پس در مصرف عطر زیاده روی نکنید و با آن دوش نگیرید!

چهارم اینکه عطر را به نقاطی از بدن مانند زیر بغل ها نزنید، زیرا آن با تعرّق بدن مخلوط شده و بوی نامناسبی را از شما متصاعد خواهد کرد. برای زیر بغل ها می توانید از مام استفاده کنید.

عطر جدید:

اگر حال و روحیه ی خوشی ندارید، خرید یک عطر جدید مثل خرید یک لباس نو ممکن است در بهبود روحیه ی شما مؤثّر باشد.

با عطر دوش نگیرید!

از مصرف زیاد عطر خودداری کنید. عطر را فقط در نقاطی که بوی خوش را منتشر می کنند بزنید. در این صورت دیگران حس می کنند بوی خوش از خود بدن شما متصاعد می شود. این نقاط شامل مچ دست ها، روی شقیقه ها، آرنج ها در محلّ خم شدن دست، کف دستها و زیر زانوهاست. به نقاطی مانند پشت گوش ها و زیر بغل ها عطر نزنید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از hedayatabbaszadeh