تبیان، دستیار زندگی
این بار نیز منوچهر متکی و همتای آمریکایی خود در منامه در نشست امنیتی تحت عنوان گفتگوی منامه به بحرین سفر کرده اند و که در حاشیه این سفر نیز کلینتون احتمال دیدار با متکی را رد کرد و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متکی با من صحبت نمی کند

متکی و کلینتون

بخش سیاسی- متکی گوشش بدهکار نیست و بدون هیچ توجهی به دعوت هیلاری شام را به تنهایی و یا احتمالا با مقامات کشورهای دیگر میل می کند.

دیدار متکی و کلینتون چندی است که در حاشیه نشست های اخیر مطرح می شود و این ادعا ها و پیغام و پسغام کردن ها طرف آمریکایی است که ظاهرا از این طور بیان کردن مسئله بسیار مشتاق به دیدار با همتای ایرانی خود می باشد و این اشتیاق در حالی بسیار بروز پیدا می کند که به ادعای خود هیلاری کلینتون هر کدام از سران کشورها که با این خانم دیدن داشته اند و نیز با ایران هم مراوده هایی دارند از طرف وزیر امور خارجه آمریکا مأمور به رساندن پیغام به منوچهر متکی می شود، ولی متکی گوشش بدهکار نیست و بدون هیچ توجهی شام را به تنهایی و یا احتمالا با مقامات کشورهای دیگر میل می کند.

کلینتون در حالی از هدف آمریکا که دست نیافتن ایران به سلاح هسته ای است سخن می گوید که بیشتر از چندین بار  ایران در بازرسی های متعدد سازمان ملل کاملا همکاری کرده و هر بار نمایندگان این سازمان به صلح آمیز بودن این تجهیزات گزارشاتی را منتشر کرده اند.

در میان این پیغام و پسغام ها وزیر امور خارجه آمریکا در مورد آمادگی دولت آمریکا برای مذاکره چنین اظهار کرد که؛ ما به مسئله گفت‌وگوها با تهران پایبندیم اما تا ابد منتظر نخواهیم ماند.

اما پاسخ متکی بسیار متفکرانه داده شد، متکی در گفت‌وگو با روزنامه‌ مصری الشروق تصریح کرد: ما هم نمی‌توانیم برای همیشه منتظر بمانیم تا تغییر واقعی را در سیاست‌های آمریکایی ها شاهد باشیم.

متکی و کلینتون

و این بار نیز منوچهر متکی و همتای آمریکایی خود در منامه در نشست امنیتی تحت عنوان "گفتگوی منامه" به بحرین سفر کرده اند و که در حاشیه این سفر نیز کلینتون احتمال دیدار با متکی را رد کرد و ...

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی متناقض مدعی شد که تحریمها علیه برنامه هسته ای ایران تاثیر داشته و اکنون این کشور با مشکلاتی در حوزه هسته ای روبروست.

هیلاری کلینتون که برای شرکت در نشست امنیتی تحت عنوان "گفتگوی منامه" به بحرین سفر کرده در گفتگو با فارین پالیسی ادعا کرد که ایران از تحریم ها رنج می برد و هم اکنون در حال تجربه کردن مسائلی با برنامه هسته ای خود است.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه ادعای خود دلیل بازگشت ایران به گفتگو را وجود مشکلات ناشی از تحریم دانست و در عین حال افزود: آمریکا مانند سال 2009 به رهبران ایران پیشنهاد همکاری های بیشتر را نداده است. بهتر است آنها الان درباره گفتگوها جدی باشند.

وی درباره نشست آتی بین گروه 1+5 و ایران که قرار است در وین برگزار شود، گفت: ما باید ببینیم که آنها چه نگرشی دارند. من فکر نمی کنم که ما بتوانیم یک جدول زمانی برای گفتگوها تدوین کنیم. این بیش از یک ارزیابی روز به روز است. ما می دانیم که به چه سمتی در حال حرکت هستیم و این برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است. ما می دانیم که در این خصوص اکثریت جامعه جهانی با ما هستند. اما فکر می کنم به سمت بهره برداری از ثمرات بعد از نشست ژنو هستیم و به خاطر حضور آنها در گفتگوهای صلح در ژنو فشارها برداشته نمی شود و آن وقت گام به گام به جلو خواهیم رفت.

متکی و کلینتون

این مقام آمریکایی همچنین ادعا کرد: موانع اخیر در برنامه هسته ای ایران، این کشور را در موضعی ضعیف قرار داده است. اگر آنها با مشکلاتی روبرو باشند ممکن است پاسخگوتر باشند اما تا زمانی که آنها را امتحان نکنیم در این مورد چیزی نمی دانیم.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه در سخنان متناقض خود گفت: من فکر نمی کنم که ایرانی ها باور داشتند که ما بتوانیم یک ائتلاف جهانی علیه آنها تشکیل دهیم و در کل ما از افراد در منطقه و خارج از آن می شنویم که ایرانی ها در باره تاثیرات تحریم ها نگران هستند. بنابراین ما به ژنو باز می گردیم و امیدواریم که آنها به گفتگوها باز گردند.

گفتنی است هم اکنون منوچهر متکی وزیر خارجه ایران نیز برای شرکت در نشست "گفتگوی منامه" به این شهر سفر کرده است و کارشناسان بر این باورند که این نشست هماوردی بین این دو مقام و ارائه مواضع دو طرف خواهد بود.

کلینتون همچنین احتمال دیدار خود با متکی و گفتگو با وی در منامه را رد کرد و گفت: اگر وی [متکی] برای شام بیاید احتمالاً سر میز شام او را می بینم، اما متکی با من صحبت نمی کند.

فرآوری:سعید آقازاده

منبع:تابناک/پویا نیوز/جهان