تبیان، دستیار زندگی
فکرش را بکنید که خمسه، مکه رفته باشد و سرش را تراشیده باشد و بعد، روی سن رفته باشد و شعر معاشران گره از زلف یار باز کنید را هم خوانده باشد. این جا، سلاطین و فرمانروایان طنز ایران جمع شده اند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقدیر از سلاطین طنز ایران

پیشکسوتان طنز

با تقدیر از مرتضی احمدی، محمد ورشوچی، سعدی افشار، علیرضا خمسه، بیژن بیرنگ، گوهر خیراندیش، رضا بابك، ماهایا پطروسیان، داریوش كاردان، مرضیه برومند، فرهاد آییش، سیروس گرجستانی و ... همایش تجلیل از پیش‌كسوتان فیلم‌های كمدی سینما و تلویزیون برگزار شد.

در این مراسم كه شامگاه چهارشنبه (دهم آذرماه) توسط موسسه‌ نسل آفتاب در فرهنگسرای ارسباران برگزار ‌شد، لاله اسكندری ـ دبیر این همایش ـ با خواندن متنی كوتاه به بیان توضیح‌هایی درباره‌ی این همایش پرداخت. پس از آن، با حضور بهاره رهنما و پیمان قاسم‌خانی از مرتضی احمدی ـ هنرمند پیش‌كسوت سینما و تلویزیون ـ دعوت شد تا روی سن برود.

احمدی هنگام گرفتن جایزه‌ی خود گفت: در مقابل این همه هنرمند نمی‌توانم چیزی بگویم؛ اما فقط به این نكته اشاره می‌كنم كه من 70 سال است در این كارم و اكنون و پیش از این، بارها مزد كار خود را گرفته‌ام. مزد من همین لبخند شماست و دیدن لبخند بر لبان شما برای من كافی است.

در ادامه‌ این مراسم، شقایق دهقان و محراب قاسم‌خانی برای تقدیر از محمد ورشوچی روی سن رفتند. ورشوچی هنگام دریافت جایزه‌اش بیان كرد: من سخنگوی خوبی نیستم، اما شنونده‌ بسیار خوبی هستم و اكنون از همه‌ دوستانی كه این مراسم را برگزار كرده‌اند تشكر می‌كنم.

او ادامه داد: من خدمتگزاری هستم كه 60 سال عمرم را در تلویزیون، تئاتر و سینما گذرانده‌ام. جواب زحمت‌های من همین تشویق‌های شماست و با پول نمی‌توان آن‌ها را جبران كرد.

ورشوچی در پایان خطاب به جوانان گفت: گاه برخی جوانان كه من را می‌بینند، می‌گویند می‌شود كاری كنید كه ما هم بازیگر شویم. من خطاب به این دوستان می‌گویم كه هر كاری رنج و زحمت دارد، اكنون صدا ‌و سیما دانشكده‌ای جداگانه‌ برای خود دارد و جوانان می‌توانند با انتخاب یكی از رشته‌های مورد علاقه‌ی خود به عرصه‌ سینما و تلویزیون وارد شوند.

در ادامه‌ مراسم، محمدرضا فروتن برای اعطای هدایای سعدی افشار روی سن رفت. وقتی افشار روی سن حاضر شد، شهرام شكیبا كه اجرای این مراسم را برعهده داشت، از او خواست با چند جمله حاضران سالن را بخنداند.

سعدی افشار در پاسخ به این درخواست گفت: سیاه‌بازی هیچ‌گاه با یك نفر انجام نمی‌شود. هیچ‌وقت سیاه‌بازی انفرادی نبوده است و این حرفه بدبختی‌های زیادی دارد و این‌گونه نیست كه یك نفر به‌تنهایی بخواهد روی صحنه بیاید و دیگران را بخنداند.

وی در ادامه برای حاضران این مراسم خاطره‌ای را از اجرایش در امین‌آباد تعریف كرد.

در بخش دیگری از همایش تجلیل از چهره‌های ماندگار كمدی تلویزیون و سینما، نیوشا ضیغمی برای اعطای جوایز علیرضا خمسه روی سن رفت. علیرضا خمسه هم كه به‌تازگی از سفر حج بازگشته و موهای خود را تراشیده است، در این مراسم به طنز گفت: معاشران گره از زلف یار باز كنید.

وی ادامه داد: باعث افتخار من است كه امشب به‌خاطر سال‌هایی كه در این عرصه كار كرده‌ام، مورد تقدیر قرار می‌گیرم. البته تعداد این كارها خیلی هم زیاد نبوده است و من فكر می‌كنم در ابتدای راه قرار دارم و باید از اساتید یاد بگیرم.

این بازیگر هم‌چنین به حرف سعدی افشار اشاره كرد و گفت: سعدی افشار گفت كه دیگر از ما گذشته، اما من می‌خواهم بگویم كه از ما و آن‌ها نگذشته است.

در بخش دیگری از همایش تجلیل از چهره‌های ماندگار كمدی تلویزیون و سینما، نیوشا ضیغمی برای اعطای جوایز علیرضا خمسه روی سن رفت. علیرضا خمسه هم كه به‌تازگی از سفر حج بازگشته و موهای خود را تراشیده است، در این مراسم به طنز گفت: معاشران گره از زلف یار باز كنید

در ادامه‌، شهرام قائدی برای تقدیر از بیژن بیرنگ روی سن رفت و بیژن بیرنگ در صحبتی بسیار كوتاه گفت: نمی‌دانم چه باید بگویم، فقط جای دوست و همكار قدیمی‌ام مسعود رسام را خالی می‌كنم و از بانیان این برنامه متشكرم.

در بخش دیگری از همایش تجلیل از پیش‌كسوتان فیلم‌های كمدی، شبنم قلی‌خانی برای تقدیر از گوهر خیراندیش روی سن رفت. خیراندیش هنگام دریافت جایزه‌ خود گفت: باور نمی‌كنم دوستان و عزیزانی به فكر برگزاری چنین مراسمی بوده‌اند. امیررضا خادم با نگاه و توجهی كه به این حوزه كرد، كاری انجام داد و مهری تقسیم كرد كه جا دارد در برابر آن سر تعظیم فرود آوریم.

وی به صحبت‌های بیژن بیرنگ اشاره كرد و گفت: بیرنگ اینجا كم رنگ حرف زد. ما اكنون در حال ساخت سریالی با یكدیگر هستیم و «هم‌چون سرو» را كار می‌كنیم. البته وقتی بیرنگ برای این كار از من دعوت كرد، مدتی بود كه به دلایل مختلف و این‌كه دلگیر بودم نقشی را قبول نمی‌كردم؛ اما او به من گفت مگر انسان از خانه‌ خودش قهر می‌كند. ما باید كار كنیم و فعال باشیم تا خدایی نكرده نابلدان روزگار كار را به‌دست نگیرند و سطح برنامه‌ها را پایین نیاورند.

این بازیگر در ادامه با اشاره به امكانات اندك شهرك غزالی كه این سریال در آن ساخته می‌شود، اظهار كرد: ما قرار است حماسه‌آفرینی ملت خود را در هشت سال دفاع مقدس به تصویر بكشیم؛ اما واقعا امكانات و شرایطی كه لایق این كار باشد، وجود ندارد. من دوست دارم خطاب به مسؤولان تلویزیون بگویم كه بیرنگ تا كنون آثار بسیار خوبی عرضه كرده و بازیگران بسیاری را به جامعه شناسانده است.

به گزارش ایسنا، در ادامه‌ این مراسم نصرت‌الله وحدت ـ بازیگر قدیمی تئاتر و سینما ـ دعوت شد و در صحبتی كوتاه گفت: مجبورم خلاصه‌ای از خود بگویم؛ پیش از این‌كه همه‌ شما به دنیا بیایید، من قدم به صحنه‌ تئاتر گذاشتم. من 62 سال پیش تئاتر را آغاز كردم و پس از موفقیتی كه در اصفهان پیدا كردم، تهرانی‌ها از من دعوت كردند تا به اینجا بیایم و برنامه‌هایی اجرا كنم. پس از آمدن به تهران، جذب سینما شدم و ماندگار شدم. در تهران من سال‌ها با عناوین و القاب مختلفی كه به من نسبت می‌دادند، كار می‌كردم، حتی به یاد دارم زمانی در صفحه‌ اول روزنامه‌ی كیهان از من به‌عنوان «سلطان كمدی» یاد می‌شد یا روزنامه‌های دیگر عنوان «شكرپاره» و «بمب خنده» را به من می‌دادند؛ اما حالا از آن بمب تنها چاشنی‌اش باقی مانده است.

وحدت پس از این صحبت كوتاه، از رضا بابك دعوت كرد تا روی سن برود. بابك دوباره به صحبت‌های كوتاه بیژن بیرنگ اشاره كرد و افزود: دوست داشتم بیژن بیرنگ امشب حرفی بزند، اما سكوت او سرشار از ناگفتنی‌ها بود. به هر حال، امیدوارم فضایی ایجاد شود كه باز طنز‌های شریف برای خود جایی داشته باشند و امكانی به‌وجود آید كه دوستان ما كه كاربلد هستند، بتوانند در این عرصه فعالیت كنند. اكنون متأسفانه طنز جای خود را به مسائلی داده است كه امیدواریم در آینده جلوی این اتفاق گرفته شود.

فروتن

در ادامه‌ همایش تجلیل از پیش‌كسوتان فیلم‌های كمدی، آرام جعفری برای تقدیر از ماهایا پطروسیان روی سن رفت و پطروسیان نیز در صحبتی كوتاه گفت: در جایی كه اساتید پیش‌كسوتی مانند مرتضی احمدی گفتند كه خجالت می‌كشند حرف بزنند، من نمی‌دانم چه بكنم؛ اما دوست دارم برخی مسائل را بگویم. البته اصلا انتظار نداشتم كه امشب از من هم تجلیل شود، چرا كه بر این باورم كه هنوز راه درازی در پیش دارم.

داریوش كاردان‌ هم پس از گرفتن هدایای خود گفت: نمی‌خواستم این را بگویم، ولی باید مرگ مرحوم طنز را به اطلاع دوستان و آشنایان برسانم و تسلیت بگویم. این مرحوم مدت‌هاست درگذشته و چهلم و سال آن هم برگزار شده و چند سالگرد هم برایش گرفته‌اند. اكنون به جای طنز، نطنز بیداد می‌كند و آفتابه و فحش جای طنز را گرفته است

پطروسیان ادامه داد: می‌خواستم به نكته‌ای كه شاید خیلی از بازیگران كمدی ما را اذیت می‌كند، اشاره كنم. متأسفانه نگاه خاصی به كمدی و بازیگران كمدی می‌شود و معمولا مهارت‌ها و كار این افراد در جشنواره‌های بین‌المللی داخلی ما مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. در حالی كه اگر همان افراد آن كارها را در ژانر جدی انجام دهند، حتما مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

در بخش دیگری از این مراسم چنگیز جلیلوند برای اعطای هدایای داریوش كاردان روی سن رفت و گفت: تصور می‌كنم بازیگران و كمدین‌های پیش‌كسوت ما امروز به جایی رسیده‌اند كه لایق آن‌هاست كه برای‌شان چنین جشنی گرفته شود.

داریوش كاردان‌ هم پس از گرفتن هدایای خود گفت: نمی‌خواستم این را بگویم، ولی باید مرگ مرحوم طنز را به اطلاع دوستان و آشنایان برسانم و تسلیت بگویم. این مرحوم مدت‌هاست درگذشته و چهلم و سال آن هم برگزار شده و چند سالگرد هم برایش گرفته‌اند. اكنون به جای طنز، نطنز بیداد می‌كند و آفتابه و فحش جای طنز را گرفته است.

او در ادامه، شعری كوتاه را خواند و حرف‌های خود را به پایان رساند.

اما در ادامه‌ این مراسم و در بخش تقدیر از مرضیه برومند به‌ دلیل حضور نداشتن او در صحنه، ارتباطی تلفنی با برومند برقرار شد و او بیان كرد: خیلی دوست داشتم امشب در آن مراسم حضور داشته باشم، اما متأسفانه در یزد مشغول كار هستیم و جای من آنجا خیلی خالی است. به هر حال، وقتی لبخند روی لبان مردم می‌آید، من انرژی می‌گیرم كه بیش‌تر و بیش‌تر كار كنم.

وی در پایان به تشكر از امیررضا خادم پرداخت و به ‌شكل طنز گفت: خیلی تلاش كردم رابطه‌ طنز، ورزش و خنده را بفهمم، اما متوجه این ارتباط نشدم.

پس از صحبت‌های مرضیه برومند، رضا بنفشه‌خواه روی سن رفت تا جایزه‌ و هدایای او را به نمایندگی به خواهرش، احترام برومند اعطا كند.

احترام برومند هنگام دریافت این جایزه گفت: مدتی است هرگاه نام من می‌آید، عده‌ای می‌گویند كه مرده است و برخی هم می‌گویند آمریكا هستم؛ اما نه من مرده‌ام و نه در آمریكا هستم. از آنجا كه معمولا نمی‌گذارند من در مراسمی صحبت كنم، اكنون موقعیت را مناسب می‌دانم كه چند نكته را بگویم.

وی اظهار كرد: حتا وقتی كه نصرت‌الله وحدت هم بچه بود، قصه‌های من را می‌شنید.

برومند در ادامه با بیان این‌كه خواهرش مرضیه برومند، اگر در مراسم حضور داشت می‌توانست حرف‌های طنزی بزند و حضار را بخنداند، بیان كرد: او اكنون در حال ساخت سریالی درباره‌ محیط زیست است كه این موضوع دغدغه‌ی همه‌ ماست.

احمدی. قاسمخانی. رهنما

برومند در پایان با اشاره به صحبت‌های داریوش كاردان گفت: این‌كه كاردان می‌گفت طنز مدتی است مرده، به این برمی‌گردد كه ما تا حدود بسیاری فراموش كرده‌ایم كه چطور می‌شود در قالب طنز، مسائل جدی و مشكلات را بیان كرد.

در ادامه، لاله اسكندری برای تقدیر از فرهاد آییش روی سن رفت و مائده طهماسبی (همسر فرهاد آییش) به نمایندگی از او این جایزه را گرفت.

طهماسبی هنگام دریافت این جایزه اظهار كرد: فرهاد آییش در طول تمام این سال‌ها خیلی جدی و عاشقانه به طنز پرداخته است و حتما خوشحال می‌شد كه در این جمع حضور داشته باشد. او در ابیانه بود و ساعت‌هاست كه برای رسیدن به این مراسم راه افتاده، اما متأسفانه هنوز در راه است و به این مراسم نمی‌رسد.

در این مراسم با پخش كلیپی از زنده‌یاد علی حاتمی و كارهایی مانند «حسن كچل» و «خواستگار» از او یاد شد. هم‌چنین یادی هم از زنده‌یاد منوچهر نوذری شد و در پایان مراسم بیان شد كه كمال تبریزی به‌دلیل این‌كه مشغول فیلم‌برداری در ارمنستان است، از قبول چنین تقدیری عذرخواهی كرده و حمید جبلی و ایرج طهماسب هم گفته‌اند كه سر كار هستند و نمی‌توانند برای تقدیر در این مراسم حاضر شوند

اسكندری هم به بیان توضیح كوتاهی پرداخت و گفت: امیدوارم این برنامه سال‌ها ادامه یابد. به هر حال، كار سختی بود كه بخواهیم از میان تمام فعالان حوزه‌ طنز، یك تعداد را انتخاب كنیم. دوستانی كه در دهه‌های 60 و 70 در عرصه‌ی طنز فعالیت می‌كردند، در شرایطی كه كشور در حال جنگ بود، رونق بسیاری به این سبك دادند. من امیدوارم كه این رونق به بخش كمدی و طنز ما بازگردد. به هر حال، ما در این مراسم با توجه به این‌كه كارهای طنز دهه‌ 80 كمی افت كرده، خواستیم یادآوری كنیم كه در دوره‌ای طنز ما چنین رونقی داشته است.

در بخش دیگری از این مراسم، رضا صفایی برای تقدیر از سیروس گرجستانی روی سن رفت و به نمایندگی از سیروس گرجستانی، پسرش سیاوش گرجستانی هدایای او را گرفت و دلیل غیبت پدر را حضور داشتن او سر صحنه‌ فیلم‌برداری سریال «خوش‌نشین‌ها» دانست.

تقدیر از اكبر عبدی هم دیگر بخش این مراسم بود، ولی عبدی به‌علت بیماری موفق به حضور در این مراسم نشده بود و حاضران برای سلامت او دعا كردند.

در این مراسم با پخش كلیپی از زنده‌یاد علی حاتمی و كارهایی مانند «حسن كچل» و «خواستگار» از او یاد شد. هم‌چنین یادی هم از زنده‌یاد منوچهر نوذری شد و در پایان مراسم بیان شد كه كمال تبریزی به‌دلیل این‌كه مشغول فیلم‌برداری در ارمنستان است، از قبول چنین تقدیری عذرخواهی كرده و حمید جبلی و ایرج طهماسب هم گفته‌اند كه سر كار هستند و نمی‌توانند برای تقدیر در این مراسم حاضر شوند.


گروه سینما و تلویزیون تبیان