تبیان، دستیار زندگی
مردی شیكپوش همراه زنی به نام بانو پس از 20 سال به شهری وارد می‌شوند. بعدها مشخص می‌شود توسط جماعتی از مردمان همین شهر به بانو ستمی رفته است. اكنون بانو جهت گرفتن انتقام به شهرخود بازگشته است. در‌این رهگذر اتفاقاتی بوقوع می‌پیوندد كه شهربانی و مردم نیز در
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بانو، محرم به خانه‌ها می‌آید

بانو

 در آستانه ایام عزاداری سالار شهیدان ، شبكه سه سیما ویژه برنامه‌هایی را در حوزه‌های داستانی، سخنرانی،‌ مرثیه‌خوانی و دیگر بخش‌ها برای بینندگانش تدارك دیده است.به همین مناسبت سریال داستانی بانو در 16 قسمت 45 دقیقه‌ای از روز دوشنبه هفته آینده روی آنتن می‌رود. این سریال هر روز به جز پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها ساعت 13:45 از شبكه 3 سیما پخش می‌شود.

در خلاصه داستان سریال بانو آمده است:‌ مردی شیكپوش همراه زنی به نام بانو پس از 20 سال به شهری وارد می‌شوند. بعدها مشخص می‌شود توسط جماعتی از مردمان همین شهر به بانو ستمی رفته است. اكنون بانو جهت گرفتن انتقام به شهرخود بازگشته است. در‌این رهگذر اتفاقاتی بوقوع می‌پیوندد كه شهربانی و مردم نیز در آن دخیل می‌شوند. در این سریال، ماجرای كشف حجاب و جریان ممنوعیت مجالس مذهبی در دوران رضاخان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بانو را فرید سجادی، كارگردانی كرده و در آن بازیگرانی چون داریوش ارجمند، سیاوش تهمورث، فریبا كوثری، ساره بیات، كاوه خداشناس، مریم قادری، خسرو دستگیر و... حضور دارند.

نمایش آداب و رسوم فرهنگی سراسر ایران در ماه محرم

علاقه‌مندان به برنامه‌های مستند می‌توانند برنامه 30 دقیقه‌ای محرم در ایران‌ را به صورت روزانه پیگیری كنند. این برنامه به تهیه‌كنندگی و كارگردانی موسی جابری هر روز از روز یكشنبه ساعت 14:30 از شبكه سه پخش می‌شود.

مستند محرم در ایران آداب و رسوم فرهنگی خاص هر منطقه از سراسر ایران از جمله استان‌های بوشهر، خوزستان، لرستان، خراسان شمالی و جنوبی، سمنان، كرمانشاه، آذربایجان شرقی، اردبیل و... را در ماه محرم به تصویر می‌كشد.

در برنامه 16 قسمتی محرم در ایران، آداب و رسوم در سه مقطع زمانی قبل از محرم، حین محرم و پس از محرم مورد توجه قرار گرفته است.

مردی شیكپوش همراه زنی به نام بانو پس از 20 سال به شهری وارد می‌شوند. بعدها مشخص می‌شود توسط جماعتی از مردمان همین شهر به بانو ستمی رفته است. اكنون بانو جهت گرفتن انتقام به شهرخود بازگشته است.

از آنجا كه مراسم و مناسك مذهبی اجازه هنرنمایی به همه گروه‌های اجتماعی و اقوام را می‌دهد، بنابراین گروه‌های مذكور نیز سعی می‌كنند شیوه‌های فرهنگی و قومی خود را در قالب عناصر فرهنگی، نظیر تزئین هیات، عزاداری، هنر تعزیه، نذورات و قربانی‌ها و آرایه‌های ادبی بصورتی بدیع به نمایش بگذارند.

پاسخ به سوالات مذهبی جوانان

آبشار عطش برنامه‌ای است گفت‌وگو محور كه در آن با حضور شخصیت‌های مختلف اجتماعی و كارشناسان حوزه و دانشگاه به سوالات دینی و مذهبی پاسخ داده می‌شود.

این برنامه 50 دقیقه‌ای از روز سه‌شنبه هفته آینده هر شب ساعت 22:15 در 30 قسمت از شبكه 3 روی آنتن می‌رود.

مهدی ریاحی و سیدعلی احمدی تهیه‌كنندگان آبشار عطش هستند.

مصباح هدایت عنوان برنامه‌ای است كه در آن كارشناسان به سوالات دو دانشجو درباره محرم پاسخ می‌دهند. این برنامه از روز دوشنبه هر روز در ساعت‌های 10:35 و 16:45 پخش می‌شود.

تهیه‌كننده این برنامه سعید دیانتی است و در 30 قسمت 15 دقیقه‌ای روی آنتن می‌رود.

در این برنامه دو دانشجو در خصوص واقعه كربلا، سوالاتی در ذهنشان مطرح می‌شود. كارشناسان برنامه (حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی و...) سیره اخلاقی امام حسین(ع)، مسائل تربیتی و عرفانی واقعه عاشورا و اعمالی كه در این روزها واجب است را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

بررسی شعر عاشورایی در لحظه‌های بارانی

لحظه‌های بارانی در 13 قسمت 30 دقیقه‌ای از دریچه شعر و ادبیات به بررسی حماسه عاشورا می‌پردازد.

علاقه‌مندان به این برنامه می‌توانند از روز دوشنبه هر روز ساعت 17:30 لحظه‌های بارانی را از شبكه سوم سیما تماشا كنند. در این برنامه نشست‌هایی پیرامون ادبیات و شعر عاشورایی با حضور شعرا و كارشناسان حوزه ادب و معارف عاشورایی برگزار می‌شود.

در ایام ماه محرم برنامه مداحی و مرثیه‌خوانی امام حسین(ع) روزانه دو بار از شبكه سوم سیما در ساعت‌های 12:05 و 17:15 پخش می‌شود.

پخش روزانه مداحی و سخنرانی

مداحی و مرثیه خوانی در شبكه سوم سیما را سید مهدی میرداماد و سعید حدادیان اجرا می‌كنند.

همچنین 26 سخنران مذهبی در ایام ماه محرم بصورت روزانه در شبكه سوم سیما در رابطه با سیره امام حسین و فلسفه قیام عاشورا به سخنرانی خواهند پرداخت. برنامه‌های سخنرانی از شنبه هفته آینده آغاز می‌شود و زمان پخش آن ساعت 6:30 است . ساعت پخش این برنامه‌ها از روز سه‌شنبه به ساعت 12.05 تغییر خواهد كرد.

سخنرانان شبكه سوم سیما حجج‌اسلام انصاریان، میر باقری، پناهیان و دكتر رفیعی خواهند بود.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی