تبیان، دستیار زندگی
«فرضیه های بی پایه درباره پیدایش تشیع» عنوان پنجمین بخش ازسلسله مباحث شیعه شناسی به قلم حضرت آیت‌الله سبحانی است که در پانصدونودوپنجمین شماره ماهنامه مکتب اسلام درج شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیدایش شیعه» به قلم آیت‌الله العظمی سبحانی
پیدایش شیعه

«فرضیه های بی پایه درباره پیدایش تشیع» عنوان پنجمین بخش ازسلسله مباحث شیعه شناسی به قلم حضرت آیت‌الله سبحانی است که در پانصدونودوپنجمین شماره ماهنامه مکتب اسلام درج شده است.

به گزارش سرویس علمی ،فرهنگی مرکز خبر حوزه،  ایشان در این نوشتار با اشاره به اظهار نظرها و داوری های افراد غیر شیعی و دشمنان شیعه در خصوص ریشه تشیع آورده اند:‌طبق دلایل و شواهد متعدد، تشیع؛ جز همان اسلام راستین به رهبری پیامبر و خاندان او نیست،‌تشیع به این معنا سابقه در عصر پیامبر‌(ص) دارد و آن حضرت در حیات خود، دوستداران و طرف داران علی را شیعه می نامیده اند.

معظم‌له در ادامه با استناد به روایاتی از پیامبر گرامی اسلام آورده است: امیر مؤمنان علی (ع) دوستان و یارانی داشت که آنان را «شیعه علی» می نامیدند و پیدایش این گروه درعصر رسول خدا‌(ص) و نتیجه سفارش های رسول خدا‌(ص) درباره امیر مؤمنان علی (ع) بوده است.

روایاتی از جابر بن عبد ا... انصاری، ابن عباس، ابن حجر هیتمی، ابن اثیر جزری، احمد بن حنبل ، مغازلی،‌ زمخشری و ... مؤید بر این مطلب است.

استاد حوزه در ادامه نوشتار، ضمن بررسی شیعه در زبان مورخان؛ به پیشگامان تشیع در این خصوص و کتاب های مستقل در این رابطه پرداخته‌اند.

« عالم خلق و امر» تحت عنوان معارف قرآنی ، حضرت موسی در راه طور شامل سی و پنجمین بخش آینه عبرت،‌ هشتمین قسمت از نوشتار « اسلام و مسلمانان در فرانسه»، پانزدهمین قسمت از داستان «درجست و جوی حقیقت» به قلم محمود حکیمی که سرگذشت سه همکار شیعه، سنی و مسیحی در هند را به تصویر کشیده است و نیز فعالیت های علمی و فکری امام هادی (ع) از عناوین درج شده در شماره اخیر مکتب اسلام است.

مکتب اسلام به صاحب امتیازی مؤسسه امام صادق (ع) و مدیر مسئولی فرج الله فرج اللهی منتشر می شود.

علاقه مندان برای ارسال مقالات و یا تهیه نشریه به نشانی قم، خیابان آیت‌الله نجفی ص پ 44-37185 مراجعه و یا با تلفن 7742384-0251 تماس بگیرند.