تبیان، دستیار زندگی
شهردار هر شهر، بالاترین مدیر آن شهر است. اهمیت این پست مستلزم آن است که متصدی آن شخصی واجد شرایط باشد، اما این شرایط چیست و چه کسی آن را تعیین می کند. تعیین شرایط احراز سمت شهردار قانونی در سال 1375 به تصویب رسیده است که تشکیلات و وظایف شوراهای اسلامی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شهردار کیست؟

شهر

بخش حقوق_شهردار هر شهر، بالاترین مدیر آن شهر است. اهمیت این پست مستلزم آن است که متصدی آن شخصی واجد شرایط باشد، اما این شرایط چیست و چه کسی آن را تعیین می کند.

تعیین شرایط احراز سمت شهردار

قانونی در سال 1375 به تصویب رسیده است که تشکیلات و وظایف شوراهای اسلامی کشور و نحوه انتخاب شوراها و شهرداران را بیان می کند. در این قانون نحوه انتخاب شهردار بیان شده است اما اینکه این فرد باید چه شرایطی داشته باشد، به عهده آیین نامه ای گذاشته شده است که توسط وزارت کشور به تصویب می رسد. این آیین نامه حدود دو سال بعد از تصویب قانون فوق الذکر تصویب شد و در آن وزارت کشور شرایطی که برای تصدی سمت شهردار لازم است را بیان کرد.

شرایط احراز سمت شهردار

قبل از هر چیز بگوییم چه کسانی نمی توانند شهردار شوند. کسانی که شهردار می شوند نباید صاحب مؤسساتی باشند که تمام یا بخشی از حوایج عمومی حوزه عمل شهرداری را تأمین می کند. این حکم برای آن وضع شده است که شهردار این سمت را فرصتی برای مال اندوزی قرار ندهد. همچنین وی پس از تصدی این شغل، نباید رئیس یا عضو هیات مدیره یا مدیرعامل شرکت ها و مؤسسات مذکور در بالا باشد. محدودیت دیگری که برای او وجود دارد این است که شهردار حق ندارد در معاملات و قراردادهای که یک طرف آن شهرداری یا یکی از مؤسسات تابعه یا وابسته به آن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم ذینفع باشد.

شهر

شهردار باید چه شرایطی داشته باشد؟

1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران

2.حتی المقدور متأهل و دارای حداقل 25 سال سن و 5 سال سابقه اجرایی در موقع انتخاب شدن

3. انجام خدمت وظیفه عمومی (دوره ضرورت) یا داشتن معافیت دایم در زمان صلح

4. اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی

5. دارا بودن حسن شهرت

6. داشتن توانایی جسمی و روحی برای انجام کار

7. نداشتن محکومیت کیفری که مستلزم محرومیت از حقوق اجتماعی باشد

علاوه بر این شهردار باید تحصیلات کافی نیز داشته باشد تا شایسته این شغل باشد. حداقل مدرکی که برای تصدی سمت شهردار لازم است، داشتن مدرک کارشناسی است. تنها در موارد استثناء انتخاب شهردار از میان افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم با تأیید وزیر کشور بلامانع است.

شهرداری مدیریت محلی شهر را بر عهده دارد و طبیعتاً شهردار بالاترین مدیر هر شهر است که وظایف شهرداری زیر نظر او انجام می گیرد. روز به روز بر نقش و جایگاه شهرداری اضافه می شود به همین دلیل نسبت به انتخاب آن حساسیت زیادی وجود دارد.

منبع:روزنامه همشهری

تنظیم برای تبیان/سمیه حدادی