تبیان، دستیار زندگی
راهنمای طبیعت گردی در مازیچال، ییلاقی متفاوت در کلاردشت (قسمت سوم)
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از بلوط تا ابر

راهنمای طبیعت گردی در مازیچال، ییلاقی متفاوت در کلاردشت (قسمت سوم)

قسمت های قبلی این مطلب را اینجا و اینجا بخوانید.

چه بخوریم؟

بهترین خوردنی هایی که می توانید در مازیچال سراغ بگیرید لبنیات تازه است. روستاییان بیشتر به شغل دامپروری و گاوداری مشغول هستند و مغازه یا فروشگاهی در منطقه وجود ندارد؛ به همین دلیل از غذای محلی هم در این منطقه خبری نیست؛ پس غذای کامل به تعداد وعده های لازم با خود همراه داشته باشید.

اما اگر به روستاییان یا گوسفند سراهای آنها رسیدید، می توانید از آنها پنیر یا ماست بخرید، هر چند معمولا ییلاق نشین ها شیر گوسفند ان شان را نمی فروشند اما ممکن است اول صبح بتوانید از آنها چیزی بخرید پنیر، دوغ و ماست چکیده را می توان برای سوغات از روستاییان تهیه کرد.

مازیچال

معمولا پنیرهایی را که این ییلاق نشین ها در مشک می زنند می توانید تا 8 هزار تومان بخرید. علاوه بر این ممکن است به ییلاق نشینانی بربخورید که گوسفند یا بره ای را به تازگی سر بریده باشند و حاضر شوند که بخشی از گوشت تازه آن را به شما بفروشند.

مازیچال

کار در روشنی خورشید

مازیچال برق ندارد و شب ها تاریکی کلبه ها را نور گردسوز یا فانوس روشن می کند. دامداران اینجا، شب ها زود می خوابند و صبح با طلوع خورشید از خواب بیدار می شوند به همین خاطر نباید شب ها سر و صدا راه بیندازید تا مزاحم خواب دامدارانی نشوید که قرار است صبح زود بیدار شوند.

مازیچال

چادر خوابی در ارتفاعات

شب های این منطقه و به خصوص در این فصل سال بسیار سرد است، به همین خاطر در صورتی که قصد چادر خوابی در ارتفاعات را دارید، حتماً لباس گرم و کیسه خواب همراهتان باشد.

مازیچال

فراموش نکنید که...

غیراز وسایل شخصی بهتر است، این اشیاء را در هنگام سفر به مازیچال همراه داشته باشید

وسایل کامل کمپینگ، کوله  یک روزه برای پیاده روی و کوهنوردی در منطقه، کیف کمری، چراغ قوه، غذا به تعداد وعده های لازم، لاستیک زاپاس و تعمیرات اولیه خورو، بادگیر و لباس گرم، کیسه خواب، زیرانداز، کیف کمک های اولیه، کرم ضد آفتاب و کلاه آفتاب گیر، قمقمه آب، چادر ضدآب.

مازیچال

احتیاط

در سفر به مازیچال به خصوص با سرد شدن هوا باید مراقب حیوانات وحشی منطقه بود. در تابستان به خصوص در ارتفاعات حتما با گله های گاو یا گوسفند مواجه خواهید شد اما در فصل سرما  در دره های این منطقه احتمال اینکه با حیواناتی مثل خرس، شوکا، گرگ، خرگوش و گراز برخورد کنید زیاد است.

در ارتفاعات هم کل و بز معمولا همیشه وجود دارند. اگر چه تاکنون مشاهده نشده که این حیوانات به مسافری حمله کرده باشند اما بهتر است با رعایت اصول ایمنی وارد منطقه شوید و برای گردش و پیاده روی به صورت گروهی اقدام کنید.

مازیچال

ده نکته طلایی

- پیش از سفر حتما از امکان ورود به منطقه مطمئن شوید و بعد از تماس با اداره محیط زیست وارد منطقه شوید.

- پیش از برنامه ریزی برای این سفر، از طریق سایت های اینترنتی و اطلاعات هواشناسی استان از وضعیت آب و هوایی منطقه اطلاعات کاملی کسب کنید. چون در صورت بارش شدید باران، حتی با وجود خودروهای شاسی بلند هم ممکن است در جاده دچار مشکل شوید.

مازیچال

- در منطقه ییلاقی به سگ های گله داران نزدیک نشوید، به خصوص اگر چوپان نزدیک گله نباشد.

- در زمان حضور در میان ییلاق نشینان به فرهنگ و اعتقادات بومی این ساکنان احترام بگذارید.

- در صورت سنگین بودن مه بدون وجود راهنمای محلی اقدام به کوهنوردی با طبیعت گردی نکنید.

- تلفن همراه تنها در برخی نقاط مازیچال آنتن دارد؛ بنابراین بهتر است برای اطلاع رسانی به دوستان و نزدیکان چندان به آن اعتماد نکنید.

- برای رفتن به مازیچال از کلاردشت بهترین وسیله خودروهای شاسی بلند یا نیسان است. اگر از خودرو سواری استفاده می کنید، ممکن است بعد از بازگشت مجبور شوید جلوبندی خودرو را عوض کنید.

مازیچال

- در صورتی که با خودرو شخصی مسافرت می کنید، حتما در کلادرشت باک بنزین را پر کنید.

- به دلیل آنکه پیدا کردن هیزم خشک در این منطقه دشوار است، بهتر است برای روشن کردن آتش از کلاردشت هیزم تهیه کنید.

- هرگز درختان کوچک را برای روشن کردن آتش قطع نکنید و در صورت روشن کردن آتش حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.


گروه گردشگری تبیان

منیع: سرزمین من