تبیان، دستیار زندگی
حبیب‌الله عسگراولادی از مبارزین نام‌دار دوران پهلوی است که بعد از دستگیری به حبس ابد محکوم شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطرات حبیب‌الله عسگراولادی

حبیب‌الله عسگر‌اولادی

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران از تحولات شگرف در تاریخ معاصر جهان به شمار می‌رود. انقلاب اسلامی ایران نه از آن‌رو که در ایران رخ داده است قابل توجه است، بلکه اهمیت این انقلاب را باید در تأثیرات منطقه‌ای و جهانی آن یافت که در عصر جهان دوقطبی بدون نگاه کردن به شرق و غرب توانست پیروزی خود را به عنوان یک انقلاب مردمی و مذهبی در تاریخ ثبت کند.

انقلاب اسلامی ایران در بعد انقلابی خود با بهره‌گیری از شعارهای اسلامی و الگو‌برداری از فرهنگ شیعی طرحی نو را در جهان امروز درانداخت که در نوع خود بی‌نظیر است. از سوی دیگر این انقلاب در چند جهت، تعاملات منطقه‌ای و جهانی را بر هم زد:

ایران با استفاده از ظرفیت‌های موجود در میان مردم منطقه و با حمایت از آرمان‌های مردم فلسطین و آزادی قدس شریف، نه تنها سازش‌کاری در دنیای عرب را به چالش کشید، بلکه در ادامه این امیدواری را در دل ملت‌های منطقه به‌وجود آورد که می‌توان به آینده‌ای روشن امیدوار بود.

قدرت انقلابی مردم ایران که در طول هشت سال جنگ تحمیلی عراق بر همگان ثابت شده بود، چهره‌ای متفاوت از ایران را در ذهن مردم منطقه به نمایش گذاشت.

حبیب‌الله عسگراولادی از مبارزین نام‌دار دوران پهلوی است که بعد از دستگیری به حبس ابد محکوم شد اما پس از تحمل 13 سال حبس از زندان آزاد گردید

با توجه به مطالب مذکور، ضرورت ثبت و ضبط اسناد، مدارک و خاطرات افراد و گروه‌هایی که این انقلاب را با همت خود به پیروزی رساندند حایز اهمیت فراوان است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی که مدت‌هاست در زمینه‌ی تدوین و نشر اسناد مبارزان انقلاب اسلامی ایران فعالیت می‌کند، به تازگی کتاب "خاطرات حبیب‌الله عسگراولادی" را منتشر کرده است.

حبیب‌الله عسگراولادی از مبارزین نام‌دار دوران پهلوی است که بعد از دستگیری به حبس ابد محکوم شد اما پس از تحمل 13 سال حبس از زندان آزاد گردید.

عسگراولادی که یکی از اعضای سرشناس حزب مؤتلفه‌ی اسلامی است مسوولیت‌های بسیاری را در طول حیات جمهوری اسلامی تجربه کرده است.

از جمله مسوولیت‌های وی عبارت است از:

وزیر بازرگانی کابینه شهید رجایی

وزیر بازرگانی کابینه باهنر

وزیر بازرگانی کابینه مهدوی کنی

وزیر بازرگانی کابینه موسوی

ریاست سازمان اوقاف

نماینده مردم در دوره اول مجلس شورای اسلامی

عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام

نمایندگی ولی فقیه در کمیته امداد امام خمینی

گفتنی است، کتاب "خاطرات حبیب‌الله عسگراولادی" که به‌وسیله‌ی سیدمحمد کیمیافر تالیف شده، با شمارگان 2000 نسخه و قیمت 29.000 ریال وارد بازار نشر شده است.


گروه کتاب تبیان - امیر مقیمی