تبیان، دستیار زندگی
از بین انواع مختلف درد، سردردها شایع ‌ترین دردها به ‌شمار می ‌روند. در همین ارتباط مصرف انواع...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سردرد، شایع‌‌ ترین درد در ایران

سردرد

از بین انواع مختلف درد، سردردها شایع ‌ترین دردها به ‌شمار می ‌روند.

در همین ارتباط مصرف انواع مسکن‌ ها برای تسکین درد در ایران مطابق بررسی‌ های انجام شده چندین برابر سایر کشورها است، این در حالی است که مصرف بیش از حد مسکن‌ ها و آرام‌ بخش‌ ها علاوه بر این که به دستگاه گوارش، کبد و معده آسیب وارد می ‌کند بعد از مدتی خود باعث بروز سردرد می ‌شود. دکتر محمد شریفی، رئیس انجمن بررسی و مطالعه درد درخصوص انواع سردردها به همشهری توضیح می ‌دهد.

آیا هـر سردردی را می تـوان میگـرن نامید؟

گاهی سردرد ها علت میگرنی داشته و شدید است و فعالیت روزانه فرد را مختل می‌ کند. می‌ توان با استفاده از مسکن‌ های معمولی یا داروهای خاص، سردرد را کنترل کرد. البته لازم به ذکر است درصورتی که حملات میگرن مکرراً اتفاق بیفتد و فرد ناچار باشد در هفته بیش از 2 تا 3 بار از مسکن استفاده کند به داروی مسکن وابسته می ‌شود و در صورت قطع مصرف دارو، مجددا دچار سردرد خواهد شد.

در این افراد لازم است داروهای خاصی(تحت نظر پزشک) به‌ طور مرتب مصرف شود تا فراوانی حملات میگرنی کاهش پیدا کند و فرد مجبور نباشد دائما از داروهای مسکن استفاده کند. به علاوه در افراد میگرنی شناسایی عواملی که باعث شروع یا تشدید حمله میگرنی می ‌شود و پرهیز از این عوامل (بی‌ خوابی، خستگی، گرسنگی، استرس، بوی سیگار، بوی عطر، غذاهای خاص و...) می ‌تواند باعث بهبود فرد مبتلا شود. همچنین انجام مرتب ‌ورزش ‌های سبک روزانه و پرهیز از ورزش‌ های سنگین می ‌تواند به کنترل میگرن کمک کند.

آیا افراد افسرده بیشتر سردرد می‌ گیرند؟

سردرد تنشی، نوع خاصی از سردرد است که اغلب در افراد افسرده یا کسانی که تحت استرس مزمن قرار دارند ایجاد می ‌شود. این نوع سردرد معمولا در اکثر ساعات روز وجود دارد اما شدت آن خفیف تا متوسط است و مشکل جدی ‌ای برای فعالیت‌ های روزانه ایجاد نمی ‌کند.

این سردردها معمولا در پایان روز و در موقع خستگی شدیدتر می‌ شود. این نوع سردرد بیشتر به‌ صورت احساس سنگینی در سر است و افراد مبتلا می ‌گویند که "احساس می‌ کنم یک دیگ روی سرم گذاشته ‌اند". اهمیت سردرد تنشی در آن است که ممکن است درد فقط در ناحیه پیشانی و دور چشم ‌ها وجود داشته باشد و به همین دلیل با مشکلات چشمی اشتباه شود. برخی از صاحب ‌نظران معتقدند که سردرد تنشی نوع خاصی از میگرن معمولی است و درمان آن نیز مشابه درمان میگرن است.

سردرد در فرد سیگاری

این درست است که افراد سیگاری بیشتر دچار سردرد می‌ شوند؟

افراد سیگاری بیشتر به سردردهای خوشه ای دچار می شوند که اغلب در مردان سیگاری 30 تا 50‌ ساله بروز می‌ کند و یک بیماری خوش ‌خیم است که به ‌صورت حملات حاد سردرد و درد پشت کره چشم به‌ صورت یک‌ طرفه تظاهر می‌ کند و برخلاف اغلب سردردهای خوش‌ خیم باعث بیدار شدن فرد از خواب می ‌شود.

معمولا در زمان سردرد، علائم چشمی یک‌ طرفه نیز در سمت مبتلا وجود دارد به‌ طوری که چشم مبتلا دچار اشک ‌ریزش و قرمزی می ‌شود.

ممکن است در همان سمت، افتادگی پلک ایجاد شود و مردمک چشم موقتا گشاد شود؛ یعنی سیاهی چشم در سمت مبتلا بزرگ ‌تر به‌ نظر برسد.

چه نوع سردرد‌ هایی چشم‌ ها را هم درگیر می کنند؟

معمولا سردرد‌ هایی که چشم‌ ها را نیز درگیر می کنند سه علت دارند:

تومورهای مغزی: تومورهای مغزی اغلب با افزایش فشار داخل جمجمه باعث ایجاد سردرد نسبتا شدید دائمی می ‌شوند که صبح ‌ها بدتر است. این سردرد با حرکاتی نظیر خم‌ شدن، زور‌ زدن، حبس ‌کردن نفس، سرفه و حرکت دادن سر بدتر می ‌شود.

سردرد ناشی از تومورهای مغزی معمولا با استفراغ (گاهی بدون حالت تهوع) همراه است. خون ریزی مغزی و مننژیت نیز معمولا چشم ‌ها را هم درگیر می‌ کند.

ممکن است گاهی سردرد ها منشأ بیماری های چشمی باشد ؟

برخلاف تصور عموم مردم، عیوب انکساری معمولا باعث ایجاد سردرد نمی ‌شود اما گروهی دیگر از بیماری ‌های چشمی می ‌توانند باعث بروز سردرد و به‌ خصوص درد اطراف چشم شوند.

خشکی چشم: خشکی چشم یکی از علت‌ های بسیار شایع احساس درد و ناراحتی در اطراف چشم‌ ها است که معمولا صبح‌ ها بهتر است و در اواخر روز بدتر می ‌شود.

به علاوه انجام کارهای چشمی مثل مطالعه یا کار با کامپیوتر می ‌تواند باعث بدتر شدن درد و ناراحتی در مبتلایان به این بیماری شود. بیماری ‌های قرنیه، بیماری‌ های حدقه چشم، سردردهای ناشی از آفتاب ، سردرد ناشی از قطره های چشمی و زونای چشمی که این عارضه یک بیماری ویروسی است که بر اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب حسی چشم اتفاق می ‌افتد باعث سردرد می شوند .

مریم غفاری

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

8 سردرد خطرناک

سردردهای صبحگاهی را جدی بگیرید

پشت پرده ی میگرن

میگرن؛ سردردی طاقت فرسا

بی خوابی و استرس عامل سردردهای میگرنی

درمان میگرن با جراحی پوست

وسیله ای جدید برای بهبود میگرن

دستگاه کاهنده سردردهای میگرنی

میگرن و درمان آن

عوامل مؤثر در بروز سردرد

روش های تشخیص بیماری سردرد

غذاهای مرتبط با سردرد

سردردهای ناشی از تغذیه (1) و (2)

میگرن؛ علائم و درمان

سردرد، مشکل همیشگی کارمندان

سردرد تشخیص و درمان

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.