تبیان، دستیار زندگی
مدرسه راهنمایی هاجر با انجام پروژه های نانو تکنولوژی، روباتیک و انرژی هسته ای در دوره پنجم جشنواره دانش آموزی سایت تبیان شرکت کردند. دانش پژوهان عزیز پروژه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستاورد دانش آموزان مدرسه راهنمایی هاجر

در پنجمین جشنواره دانش آموزی

مدرسه راهنمایی هاجر با انجام پروژه های نانو تکنولوژی ، روباتیک و انرژی هسته ای در دوره پنجم جشنواره دانش آموزی سایت تبیان شرکت کردند. دانش پژوهان عزیز پروژه خود را با راهنمایی خانم تاجیک و خانم خرقانی انجام داده بودند لازم به ذکر است که گروه نانو تکنولوژی آن ها به عنوان یکی از سمینارهای برتر جشنواره انتخاب شد.

دستاورد دانش آموزان مدرسه راهنمایی هاجر در پنجمین جشنواره دانش آموزی

نانوتکنولوژی

نانو فناوری در تعریف بسیار ساده، یعنی تكنولوژی هایی كه در ابعاد نانومتر عمل می كنند. نانو متر واحد اندازه گیری است.

یك نانومتر یك میلیاردم متر است. مكعبی با ابعاد 5/2 نانومتر ممكن است حدود 1000 اتم را شامل شود. اندازه اتم ها و مولكول ها در این محدوده قرار دارد. بنابراین با ورود به این فضای كوچك، بشر می تواند در نحوه آرایش و چینش اتم ها و مولكول ها دخالت كند و به ساخت مواد جدید و ساختارهایی متفاوت با آنچه تاكنون وجود داشته است، بپردازد.

چهل سال پیش "ریچارد فایمن" فیزیك دان و برنده جایزه نوبل در سخنرانی معروف خود در سال 1959 میلادی با عنوان "آن پایین، فضایی بسیاری است" به بررسی ابعاد جدیدی در علم مواد پرداخت.

دستاورد دانش آموزان مدرسه راهنمایی هاجر در پنجمین جشنواره دانش آموزی

کاربردهای نانوتکنولوژی

فناوری نانو خود یك علم نیست بلكه با استفاده از آن  می توان به كاربردی كردن علوم مختلف كمك كرد.

نانو کاربردهای زیادی در علوم مختلف دارد که دانش پژوهان عزیز این مدرسه مواردی از آن را در پروژه خود گردآوری کرده اند در زیر چند مورد از آن ها را ذکر می کنیم و علاقه مندان می توانند پاورپوینت و فایل pdf آن را مشاهده کنند.

ظروف ضد میكروبی نگهداری غذا: افزودن نانو ذرات نقره به ظروف نگهداری مواد غذایی از رشد باكتری ها بر روی سطح بسته بندی مواد غذایی جلوگیری كرده و زمینه سالم ماندن آن را به مدت طولانی تری فراهم می نماید. وجود یك لایه ی پوششی نانو متری در داخل شیشه ها و قوطی های نوشیدنی، باعث جلوگیری از هدر رفتن دی اكسید كربن شده و موجب تازه ماندن نوشابه های گاز دار می گردد.

دستاورد دانش آموزان مدرسه راهنمایی هاجر در پنجمین جشنواره دانش آموزی

شیشه شور ضد میكروب نانو نقره برای نوزادان:با توجه به حساسیت بدن كودكان لزوم دقت در شستشوی وسایل آنان نیاز به مواد ضد عفونی كننده قوی تری است. همانطور كه نقره از زمان های قدیم برای از بین بردن باكتری ها، قارچ ها و همچنین استرلیزه كردن و سم زدایی مواد مختلف استفاده می شده است. وقتی اندازه ی ذرات این ماده به مقیاس مفید تر می باشد. به بیان دیگر، وقتی قطر ذرات نقره تا مقیاس نانو كاهش می یابد، خاصیت ضد میكروبی آن افزوده می گردد.

دستاورد دانش آموزان مدرسه راهنمایی هاجر در پنجمین جشنواره دانش آموزی

انرژی هسته ای

شکافت هسته ای: در این روش هسته ی سنگین عناصر رادیواکتیو نظیر اورانیوم و پلوتونیوم به دو بخش تقسیم می شود. این تقسیم با آزاد شدن نوترون هایی همراه است که به هسته های دیگر بر خورد می کنند و باعث شکافت می‌شوند.

همجوشی: در این روش اتم های سبک به هم می پیوندند و انرژی تولید می کنند.

نیروگاه های هسته ای موجود در ایران، بوشهر، اصفهان، تهران، اراک و نطنز است. علاقه مندان می توانند پاورپوینت این عزیزان را مشاهده کنند.

بخش پژوهش های دانش آموزی سایت تبیان

تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی