وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در زمان خلافت  " در دوره خلافت و حاکمیت علی بن ابیطالب علیه السلام ، روزعید غدیربا جمعه مصادف گردید . امام درآن روز خطبه ای مفصل ایراد فرمود و مباحث عمیق و ارزشمندی در توحید و نبوت و امامت بیان داشت. ایشان نخست به ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطبه غدیریه امیر المومنین علیه السلام در زمان خلافت

فرازهایی از خطبه غدیریه پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم

در دوره خلافت و حاکمیت علی بن ابیطالب علیه السلام ، روزعید غدیربا جمعه مصادف گردید . امام درآن روز خطبه ای مفصل ایراد فرمود و مباحث عمیق و ارزشمندی در توحید و نبوت و امامت بیان داشت.

ایشان نخست به حمد و ثنای خدای متعال پرداخت ، صفات ربوبی اش را برشمرد، نعمتهایش را مورد توجه قرار داد و بعد خطاب به مردم فرمود : خداوند تعالی امروزدوعید بسیار بزرگ( جمعه وغدیر) را در یک زمان برای شما قرار داده است ؛ دو عیدی که هر یک فلسفه وجودی دیگری را تکامل میبخشد و به وسیله هر کدام هدایت در دیگری اثر بخش می شود .. سپس فرمود: توحید و ایمان به یگانگی خداوند پذیرفته نمی شود مگر با اعتراف به نبوت پیامبرش محمد صلوات الله علیه ، و دین و شریعت محمد صلوات الله علیه پذیرفته نمی شود مگربا قبول ولایت امر کسی که خدا فرمان ولایتش را داده است ، و همه این امور سامان نمی پذیرد مگر بعد از توسل و تمسک به اهل ولایت .


غدیراز نگاه مولی الموحدین علی علیه السلام

سپس فرمود : خداوند در روز غدیر آنچه درباره منتخب خود اراده کرد بر پیامبرش فرو فرستاد . به او فرمان داد تاولایت و وصایت را ابلاغ کند ، مجال را از کافران و منافقان بگیرد و نگران گزند دشمنان نباشد . روز غدیر ، قدر و منزلت بسیار دارد ، در آن روز گشایشهای الهی فرا رسیده و حجتش بر همه تمام شده است . امروز روز روشنگری و اظهار عقیده از جایگاه بلند و روشن است ، امروز روز تکامل دین و روز وفای به عهد است .

غدیر روز رسول الله( صلوات الله علیه) و مشهود من ( علی ابن ابیطالب) است . روز ذلت و خواری شیطان ، روز استدلال و برهان است . روز جدا شدن صفوف کسانی است که آن را تکذیب می کردند . امروز بزرگترین روزی است که عده ای از شما از آن اعراض کردید . روز هدایت و امتحان بندگان خداست . روز آشکار شدن کینه های نهفته در دلها و سینه ها ، روز عرضه نصوص (سخنان بدون ابهام پیامبر) بر افراد مومن و دلباخته است. غدیر روز شیث پیغمبر است ، روز ادریس و یوشع و شمعون و ... .


منشورعلوی علیه السلام در عید غدیر

امیرمومنان علیه السلام در قسمت آخر خطبه فرمود : رحمت خدا برشما ای مسلمانان . بعد از برگشت از این اجتماع بزرگ ، امروز (غدیر) را عید بگیرید و با انجام این امور آن را بزرگ بشمارید :

-  نعمت را بر افراد خانواده و خویشاوندانتان گسترش دهید و نیکی و بخشش پیشه کنید .

-  خدا را در برابر نعمتهایی که به شما ارازانی داشته ، شکرگزار باشید .

-  کنار یکدیگر جمع شوید تا خداوند اجتماع شما را فراگیر نماید .

-  نعمتهای الهی را به یکدیگر تهنیت گویید همان طور که خداوند ( در این روز) با اعطای اجر و ثوابی بیش از دیگر اعیاد ، به شما تبریک می گوید .

-  با خوش رویی و شادمانی یکدیگر را در آغوش بگیرید .

-  در هنگام دیدار یکدیگر ، مصافحه کنید و به هم تبریک بگویید .

منبع: اقبال الاعمال، سید بن طاووس، صص 464-461.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین