تبیان، دستیار زندگی
مصرف مداوم مواد آرایشی می‌تواند باعث ایجاد و یا تشدید آکنه‌های صورت و بدن، درماتیت سبوره، رویش قارچ‌های...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آرایش زیاد برای پوست مضر است

خانمی در حال آرایش کردن

کشور ما یکی از بزرگ ‌ترین مصرف ‌کنندگان مواد آرایشی در جهان به شمار می‌رود و بازار داخلی کشور ما، یکی از پرسودترین و جذاب ‌ترین بازارهای مواد آرایشی برای شرکت‌ها و کارخانجات مختلف تولید و توزیع این گونه مواد است.

متاسفانه این موضوع نشانگر آن است که میزان مصرف مواد آرایشی در بین بانوان ایرانی بالاست و به ویژه در طی سال‌های اخیر مصرف بی‌رویه این محصولات در بین نوجوانان ایرانی رایج شده است؛ به عنوان مثال، در دوره نوجوانی تغییرات مختلف فیزیولوژیک و هورمونی موجب افزایش ترشح چربی در پوست و موی نوجوانان می‌گردد و آکنه‌هایی (جوش) با شدت‌های متفاوت را در پوست نوجوانان ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد نوجوانان به جای درمان طبی این جوش ها، اقدام به پوشاندن آنها به وسیله مواد آرایشی از جمله پودرها و کِرِم ‌پودرها می‌کنند که متاسفانه با توجه به میزان چربی بالای موجود در این مواد، خود این مواد آرایشی می‌توانند باعث تشدید و یا ایجاد آکنه‌های جدیدی در بیمار گردند.

توجه داشته باشید که بسته شدن منافذ پوست و مجاری غدد چربی از یک طرف و تغییر در ترکیب طبیعی چربی‌های پوست از طرف دیگر باعث ایجاد محیط مساعدی جهت رشد میکروب‌ های بی‌هوازی ایجاد کننده ی آکنه می‌گردد.

متاسفانه برخی از بانوان ایرانی به طور افراطی به وضعیت ظاهری خود حساس هستند و گاه هزینه‌های گزافی را صرف بهتر شدن آن می‌کنند. لذا مصرف زیاد لوازم آرایشی و صرف ساعات طولانی جهت آرایش، یکی از امور روزمره آنها است. جالب است بدانید بعضی از نوجوانان در این زمینه دچار افکار وسواسی بوده و به‌رغم صرف زمان و هزینه‌های گزاف، همواره در حالت یأس و نگرانی و یا حتی گوشه‌گیری و انزوا هستند که درمان این افراد یکی از مشکلات دایمی پزشکان متخصص پوست است.

طبق بررسی ها ثابت شده است که مصرف مداوم مواد آرایشی می‌تواند باعث ایجاد و یا تشدید آکنه‌های صورت و بدن، درماتیت سبوره ، رویش قارچ‌های سطحی روی پوست صورت و گردن و بدن، تعریق زیاد و ایجاد انواع مختلف حساسیت‌های تماسی و آلرژیک گردد.

باید توجه کرد که هر یک از این مواد آرایشی با توجه به فرمول تشکیل ‌دهنده آن، از ده‌ها ماده شیمیایی مختلف ساخته شده است. این مواد شیمیایی به تنهایی و یا در ترکیب با یکدیگر ممکن است عامل ایجاد حساسیت‌های پوستی خفیف تا شدید در نواحی مختلف پوست گردند.

نواحی اطراف چشم شامل پلک فوقانی و تحتانی و لبه پلک‌ها از نواحی شایعی است که به سرعت به این مواد واکنش نشان می‌دهد و علاوه بر قرمزی، تورم و خارش، فرد دچار خشکی و پوسته‌ریزی و در نهایت چین و چروک‌های ظریفی در این قسمت می‌گردد. در صورت تکرار این واکنش، چروک دایمی و زودرس و تغییر رنگ در این ناحیه ایجاد می‌گردد که نمای زننده‌ای را با توجه به سن بیمار ایجاد خواهد کرد. متاسفانه درمان کامل این حالت نیز مشکل بوده و از بین بردن قطعی آن تقریبا غیر ممکن است، زیرا با مصرف دوباره مواد آرایشی ممکن است این واکنش تکرار گردد.

خط چشم، ریمل و لاک ناخن از موادی هستند که به طور شایع چنین واکنش‌هایی را تولید می‌کنند.

علاوه بر واکنش‌های حساسیتی که در فوق به آنها‌ اشاره شد، برخی از این مواد آرایشی (به ویژه اگر بعد از مصرف، فرد در معرض تابش نور آفتاب قرار گیرد) می‌توانند باعث ایجاد لک‌های پوستی شوند. این لک‌ها شامل نقاط کوچک مشابه کک و مک تا لک‌های بزرگ قهوه‌ای یا متمایل به آبی هستند. در واقع مصرف مواد آرایشی به ویژه کرم ‌پودرها از یک طرف و مصرف نکردن ضدآفتاب کافی از طرف دیگر می‌تواند عامل ایجاد و یا تشدید این لک‌ها گردد.

باز شدن بیش از حد منافذ و روزنه‌های پوستی همراه با شل شدن زودرس پوست نیز در افرادی که به طور روزانه و بی‌رویه از این مواد استفاده می‌کنند، رایج است.

متاسفانه با توجه به بازار فروش خوب این مواد در کشور، انواع تقلبی و غیراستاندارد آنها نیز به طور رایج مشاهده می‌شود.

با توجه به این که بسیاری از این لوازم و مواد آرایشی غیراستاندارد بوده و یا حداقل با استانداردهای بسیار پایین‌ تولید می شوند، توصیه کلی من این است که بانوان عزیز، مصرف این مواد را به حداقل برسانند و گاهی اوقات (نه به صورت مداوم) از آنها استفاده نمایند و تا حد ممکن از انواع شناخته شده و استاندارد آنها استفاده کنند تا میزان عوارض ناشی از این مواد به حداقل برسد.

دکتر مهتی ‌پور – هفته نامه سلامت

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط :

برخی مواد آرایشی باعث جوش می شوند

مشکلات ناشی از مواد آرایشی

خطرات آرایش صورت در دختران نوجوان

عوارض مواد آرایشی و حساسیت های پوستی

آرایش هم باعث نازیبایی می شود

کرم هاى آرایشى و زیبایى هاى ظاهرى

فواید و مضرات کرم هاى آرایشى

پوسته‌ ریزی‌ لب‌ ها ناشی از مواد آرایشی

استقبال از سرطان با رژ لب ها

سرب بر لب

کِرِم روز با کِرِم شب چه فرقی دارد؟

برخی از کرم‌ های پوست،‌ خطرناکند!

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.