تبیان، دستیار زندگی
های آسیایی : با حجاب بهتر می دوم! 214 دختر از 30 کشور آسیایی، بیست و دوم تا بیست و چهارم آبان ماه در اولین دوره بازی های داخل سالن آسیا می دوند که بی شک در بین آنها دونده های ایرانی بیشترین توجه ها را به خود جلب می کنند دخترا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لیلا ابراهیمی دونده استقامت ایران قبل از شرکت در مسابقه های آسیایی :

با حجاب بهتر می دوم!

214 دختر از 30 کشور آسیایی، بیست و دوم تا بیست و چهارم آبان ماه در اولین دوره بازی های داخل سالن آسیا می دوند که بی شک در بین آنها دونده های ایرانی بیشترین توجه ها را به خود جلب می کنند دخترانی با ظاهری متفاوت که بر خلاف عرف دونده ها، شلوارهای بلند و مانتو می پوشند و روسری به سر دارند برای دونده های خارجی غیر قابل تصور است کسی بتواند با این پوشش ؟؟؟ به خط پایان برسد. اما برای ایرانی ها که یک بار این نوع دویدن را تجربه کرده اند کار دیگر راحت شده لیلا ابراهیمی که حالا همه رکوردهای نیمه استقامت و استقامت ایران را دارد. سال پیش در مسابقه های صحرانوردی قهرمانی آسیا با پوشش اسلامی دوید او در بین دونده پنجم شد و حالا امیدوار است که در بازی های داخل سالن بتواند مقام خوبی به دست بیاورد.

قاسم فیروزی مربی لیلا از وضعیت او راضی است فیروزی می گوید که لیلا در آخرین رکورد گیری اش 1000متر را در 55/2 دویده و مطمئنا می تواند 1500 متر را زیر 30/4 بدود. در اولین دوره مسابقه های داخل سالن آسیا دونده ؟؟؟ با رکورد: 30/4 قهرمان شد. رکورد فعلی لیلا 37/4 است. به نظر می رسد رسیدن به 30/4 برای او کار سختی نباشد. مهمتر از مقامی که لیلا می خواهد در این بازی ها به دست بیاورد. رسیدن به رکورد ورودی مسابقه های قهرمانی جهان است. هر چند هنوز رکورد ورودی اعلام نشده، اما لیلا می خواهد طوری بدود که حتماً برای جهانی انتخاب شود.

در مسابقه های صحرانوردی قهرمانی آسیا با پوشش اسلامی دویدی، اما به نظر می رسد این بار کارت سخت تر است. مسابقه ها داخل سالن است. گرمایش اذیت نمی کند؟ فضای بیرون سالن و داخل سالن خیلی فرق می کند اما من سعی کرده ام درسالن با پوشش تمرین کنم. لباس آستین دار و شلوار پوشیده ام با روسری کوچک، هفته اول خیلی سخت بود که با این لباس ها تمرین کنم. اما دیگر عادت کرده ام و خیلی راحت شده.

لباس متفاوت روی زمان دویدن تاثیر نمی گذارد؟تاثیرمی گذارد. اما تایم آخری که دویدم خیلی بهتر از تایمی بود که بدون پوشش دویده بودم اگر به لباس عادت کنی، می توانی همان کاری را که می خواهی انجام بدهی.

مگر دونده بحرین با لباس نمی دود؟ اما او استرچ می پوشد و حتی شورتش هم خیلی بلند نیست.

ما هم دیگر مانتوی بلند نمی پوشیم. قرار است مانتومان بالای زانو باشد. این هم خیلی تاثیر نمی گذارد. اتفاقاً من فکر می کنم لباس ما بهتر از لباس دختر بحرینی باشد. او مقنعه سرش می کند که نفس گیری را سخت می کند، اما ما روسری سرمان است.

در مسابقه های صحرانوردی در چین می گفتی همه متوجه دختران ایرانی و پوششان بودند. وقتی می بینی همه نگاه ها به توست، استرست بیشتر نمی شود؟ دویدن که استرس دارد، این نگاه ها هم تاثیر می گذارد. در چین در یک شهر کوچک مسابقه داریم، شبیه روسا بود. خیلی به ما خندیدند. اما همین که به خط پایان رسیدیم، تعجب کردند خیلی هم تشویق کرند. بیشتراز همه از ما عکس گرفتند اگر خوب بدوی و از حریفان عقب نمانی دیگر مشکلی پیش نمی آید. مهم این است که کارت را خوب انجام بدهی.

وضعیت رکوردهایت چطور است؟ هفته پیش برای آن که با مجمعاً مسابقه آشنا شوم با لباس مسابقه ام کار چند نفر از تیم مردان دویدم آقای فیروزی مربی ام می گفت خیلی خوب است هنوز دوی اصلی ام را انجام نداده ام. اما جای امیدواری است می گویند با رکوردهایی که داریم می توانم رقابت خوبی با نفرات اول آسیا داشته باشم. اما مساله این است که من هیچ شناختی از حریفان ندارم. نمی دانم چه کسانی در این مسابقه ها شرکت می کنند.

با پسرها می دوی ایراد نمی گیرند؟ نه مشکلی نیست در سالن همه هستند خط هایی هم که می دویم جداست.

دویدن با آنها راحت است؟راحت که نه، خیلی هم سخت است. اگر با آنها ندوم هیچ وقت پیشرفت نمی کنم خوب نیست بگویم رقیب ندارم. اما در بین دخترها کسی نیست که بشود با او رقابت کرد. پسرها خیلی قوی تر هستند برای این که پیشرفت کنم باید با آنها بدوم. فیزیک بدنی پسرها فرق می کند. شاید یک دونده تازه کار پسر از من که رکورددار چند رشته هستم خیلی قوی تر از من باشد. بعضی وقت ها در مقابل ضعیف ترین پسرها هم کم می آورم.

بیشتر مربیان دومیدانی مردند؟ نه الان دیگر بیشتر دونده های دختر با مربی مرد کار می کنند. سه چهار سال قبل از این که انجمن های ورزشی بانوان با فدراسیون ادغام شود چند نفر از خانم ها مربی مرد داشتند اما بعد از ادغام اکثراً با مربی مرد کار می کنند فکر می کنم دیگر کسی نباشد که مربی زن داشته باشد. دوو میدانی اکیپی است و یک مربی مرد پنج، شش شاگرد دارد که یکی دو نفرشان هم دختر هستند.

شهرستانی ها هم این وضعیت را دارند؟نه آنها هنوز با مربی زن کار می کنند.

مربیان مرد بهترند یا مربیان زن؟تفاوت هایی باهم دارند مربیان مرد بیشتر مسابقه های خارجی رفته اند و تجربه بیشتری دارند آقای فیروزی خیلی مسابقه دیده تجربه بیشتری دارد قهرمانان بزرگ را دیده، نحوه تمرینانشان و ... خانمها را جایی نمی برند و به خاطر همین هم تجربه چندانی ندارند. البته در ایران این طوری است که همه فکر می کنند مربی مرد خیلی بهتر از مربی زن است. اما همیشه این طور نیست. مربیان زنی داریم که خیلی بهتر ازمردان کار می کنند.

در صحرانوردی چین مربی نداشتی، اما این بار اجازه داده اند که فیروزی با شما به تایلند بیاید..خیلی خوب است. مربی همین که تشویق می کند یا ایراد کار را می گیرد. روحیه می دهد. برایم خیلی مهم بود که آقای فیروزی باشد خیلی فرق می کند که مربی بالا سرت باشد، دلگرمی است.

پس باید منتظر یک نتیجه خوب باشیم؟عادت ندارم نتیجه مسابقه ای را پیش بینی کنم. همیشه می گویم در این مسابقه 800 متر را در چه زمانی می دوم یا 1500 را هیچ وقت نگفته ام اول می شوم یا دوم رکوردهایی که دارم نزدیک رکورد آسیاست من بیشتر تلاش می کنم که برای مسابقه های جهانی انتخاب شوم در این چند ساله دوهای استقامت و نیم استقامت ایران پیشرفت خوبی داشته و حالا جای امیدواری هست که من هم آنجا خوب بدوم. اگر 800 را 102 و 1500 را 10/2 بدوم. حتماً می توانم در جهانی هم شرکت کنم.

روزی چقدر تمرین می کنی؟فرق می کند. هر روز که تمرین دارم. اما نزدیک مسابقه حجم تمریناتم بیشتر می شود تنظیم می کنیم که یک روز سرعت بدوم و یک روز استقامت. نزدیک مسابقه هر روز صبح و بعداز ظهر تمرینات دارم. اما قبل از آن روزهای زوج بعدازظهرها تمرین نمی کنم. کنار دوها، بدنسازی هم دارم.

بیشتر مواقع در تپه های داودیه تمرین می کنی. برای یک دختر تمرین کردن در فضای باز کار سختی نیست؟فعلاً که تمرینات زمستانی شروع نشده. در این چند هفته فقط در سالن ندویده ام اما به هر حال دیگر عادت کرده ایم. در شروع خیلی اذیت می شدم بعضی از آدمها که در پارک جمع می شوند حرفهایی می زنند، اما دیگر اکیپی می رویم و کارمان راحت تر شده مردم هم دیگر عادت کرده اند که همه برای ورزش کردن به پارک می روند.

رشته سختی را انتخاب نکردی؟در ایران به دو و میدانی اهمیت زیادی نمی دهند، همین طور به ورزش بانوان، حالا شما که یک دونده زن هستید... بعضی وقتها می گویم این چه رشته ای بود که من انتخاب کردم، مخصوصاً اوایل بعضی ها اذیت می کردند و خیلی هم بها نمی دادند. مسابقه نداشتیم و می گفتند دو و میدانی رشته بیکارهاست. اما در این چند ساله وضعیتمان خیلی بهتر شده بیشتر مسابقه می دهیم و بیشتر مورد توجه قرار می گیریم.

نمونه این بی توجهی ها این است که برای رکوردزنی چند ماده فقط 500 هزار تومان جایزه گرفتنی. کار دیگری که نمی شود کرد.

تا کی می خواهی ادامه بدهی؟تا وقتی که سلامت باشم رکوردهایی را در نظر دارم که دوست دارم به آنها برسم حدهایی برای خودم در نظر گرفته ام حتماً باید به رکوردها برسم بعد دو و میدانی را کنار بگذارم.

چه جدی!در 800 متر هنوز با خارجی ها ندویده ام باید زیر 10/2 بدوم سه هزار متر را باید به 8 دقیقه برسانم. 1500 هم باید زیر 20/4 برسد رکورد 400 متر داخل سالن مال من است اما می خواهم رکورد فضای باز را هم به دست بیاورم اگر 800 و 1500 مترم خوب شود 400 متر را هم می توانم خوب بدوم 400 هم حالا دیگر جزو نیمه استقامت هاست اما به هر حال همه اینها بستگی به وضعیت جسمانی ام دارد. مریضی کوچک برای یک ورزشکار حرفه ای مشکل ساز است اول باید سالم باشی بعد با تمرینات مرتب به چیزی که می خواهی برسی.

کی به این رکوردها می رسی؟ نمی توانم زمانش را بگویم باید منتظر فرصت ماند. امسال پشت سر هم رکورد زدم این رکوردها را می شد چند سال پیش هم بهدست آورد، اما سابقه فضای باز نداشتیم 5- 6 سال تمرین کرده بودم و باید یک روزی نتیجه می گرفتم. نمی شود که فقط با تمرین کردن رکورد زد. 2 سال به 2 سال منتظر می ماندم که شاید یک دونده قوی به ایران بیاید تا من بتوانم با او مسابقه بدهم . شاید 2 – 3 سال شاید هم 5-6 ماه طول بکشد که من به رکوردهای دلخواهم برسم همه چیز باید مهیا باشد. خوب تمرین کرده باشم، سر حال باشم و ... البته حالا که می توانیم در مسابقه های خارجی شرکت کنیم، موقعیت رکوردزنی بیشتر است.

این شرایطی که دارای برای رکوردزنی است کافی است؟ امکانات بیشتر یا حتی مربی خارجی نمی خواهی؟چند سال است که با آقای فیروزی کار می کنم. هیچ وقت عادت ندرام چیزی را خیلی زود کنار بگذارم. همه عبیها و مشکلات و هر چیزی را که مربوط به ورزش می شود از من می راند. هر کس مربی عوض می کند چند ماهی افت دارد. آقای فیروزی به من اطمینان می دهد و این اطمینان دلیل اصلی نتیجه گیری است. من یک کم خشن هستم و با هر کسی سازگاری ندرام. یک چیز دیگری که اهمیت دارد این است که خانواده ام هم با آقای فیروزی راحت تر است، صبح زود یا آخر شب تمرین می کنم . خانواده ها اجازه نمی دهند که این ساعت دخترشان در پارک بدود. اما با شناختی که خانواده ام از آقای فیروزی دارد، من راحت کارم را انجام می دهم.

قضیه دوپینگ چه بود. بعد از رکوردزنی های پشت سر هم، با اعتراض بعضی از ورزشکاران، مجبور شدی تست دوپینگ بدهی؟در ورزش ما مادران تعیین تکیلف می کنند بعد از 7 سالی که در دو و میدانی کار می کنم امسال فرصت خوبی بود که چند رکورد بزنم. بعضی ها به جای این که خوشحال باشند، من را متهم به دوپینگ کردند. در درهای استقامت بازیهای کشورهای اسلامی، دونده های خوبی آمده بودند و من هم رکورد زدم، که قضیه دوپینگ پیش آمد. حالا بماند که خیلی ها دوپینگ می کنند و نتیجه هم نمی گیرند.

واقعاً خانم ها هم دوپینگ می کنند؟بله. هستند خانمهایی که از مواد نیروزا استفاده می کنند. البته بد دوپینگ می زنند و نتیجه نمی گیرند.

در مسابقه های قهرمانی آسیا، فدارسیون به خانمهایی اجازه نداد شرکت کنند. بهانه شان این بود که نتیجه نمی گیرند. چطور شد که برای داخل سالن به شما اطمینان کردند؟ برای قهرمانی آسیا، رکورد تعیین کرده بودند. من زیر رکوردها دویدم. اما بعد مساله پوشش اسلامی را مطرح کردند. برای من مهم این بود که زیر رکوردها بدوم. برای قهرمانی آسیا اجازه نداد اما این بار دیگر فکر می کنم رکوردهایم برایشان چشمگیر بوده.

منبع : مجله گفتگو