سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تعداد مراکز بازپروری برای معتادان به اینترنت و کامپیوتر در امریکا هر روز بیشتر و بیشتر می شود اتاق انتظار دکتر کش شبیه اتاق انتظار دکترهای دیگر است. موسیقی کلاسیک آرامش بخشی پخش می شود و نقاشی های ظریفی بر دیوارها جای گرفته ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بنگی های مجازی!

تعداد مراکز بازپروری برای معتادان به اینترنت و کامپیوتر در امریکا هر روز بیشتر و بیشتر می شود

اتاق انتظار دکتر کش شبیه اتاق انتظار دکترهای دیگر است. موسیقی کلاسیک آرامش بخشی پخش می شود و نقاشی های ظریفی بر دیوارها جای گرفته و توی قفسه های کتابخانه هم بروشورهای راهنما به چشم می خورد تنها فرق این اتاق انتظار با بقیه، در بیمارانی است که به اینجا می آیند. آخر مراجعان اینجا، معتاد هستند. معتاد به تریاک و هروئین واکس؟ نه، معتاد به اینترنت و کامپیوتر!

متخصصان تخمین می زنند که 6 تا 10درصد از 189 میلیون کاربر اینترنت در امریکا چنان وابستگی به اینترنت دارند که به اندازه اعتیاد به الکل و مواد مخدر می تواند ویرانگر باشد. بنابر این در گوشه و کنار این کشور کلینیک های بازپروری معتادان به کامپیوتر و اینترنت تاسیس شده است و هر روز تعداد آنها بیشتر هم می شود البته افرادی هم هستند که این حرف را قبول ندارند و حتی می گویند این یک بیماری زود گذر است. آنها می گویند تاثیر این اعتیاد بر سلامت و یا زندگی افراد مثل دیگر اعتیادهای مرسوم نیست.

ولی متخصصان سلامت ذهنی حرف دیگری می زنند و نشانه هایی را برای افراد معتاد به اینترنت می شمارند.

آنها می گویند درصد زیادی از این افراد به قمار و یا فسادهای دیگری که ارتباط مستقیمی با اینترنت دارند، معتاد شده اند. عده دیگری هم که ساعتهای زیادی را هر روز ONLINE هستند و وابستگی زیادی به اینترنت دارند به وب گردی و خرید و فروش سهام و چت و ویلاگ نویسی معتاد شده اند. یک تعداد رو به رشد هم کاربرهای معتاد به بازیهای ONLINE هستند.

دکتر کش و دیگر متخصصان می گویند اینها کسانی هستند که نوعا با مشکلات دیگری مثل افسردگی و استرس هم درگیر هستند و اینترنت برای آنها زمینه فرار از واقعیت و فرصتی برای گمنام بودن به آنها می دهد.

"مایک" یکی از بیماران دکتر کش است که در درجه بالای خطر اعتیاد به اینترنت بود و با اعتیاد به الکل و مواد مخدر و افسردگی هم دست و پنجه نرم کرده است. مایک که بیکار هست و با مادرش زندگی می کند از فهرست 15 تایی نشانه های اعتیاد به اینترنت،13 تا را دارا بود، از جمله میل و اشتیاق شدید به کامپیوتر، دروغگویی در مورد این که چند ساعت ONLINE بوده، صرف نظر کردن از بقیه سرگرمی ها و فعالیت های اجتماعی، درد پشت بدن و اضافه وزن.

مراکز بازپروری این معتادان معمولاً از روشهای مشابهی استفاده می کنند. یک برنامه 12 مرحله ای که برای معتادان به مواد مخدر هم استفاده می شود. بیمارستان پروکتور یکی از مراکزی است که این نوع بیماران را پذیرش می کند. متخصصان آنجا می گویند که نشانه های مشابه معتادان به الکل و مواد مخدر را در این نوع معتادان پیدا کرده اند؛ از جمله عرق کردن شدید، استرس زیاد و نشانه های پارانویا.

معاون بخش خدمات رفتاری و اعتیاد این بیمارستان می گوید گسترش فناوری های دیگری مثل تجهیزات بی سیم ارسال و دریافت ایمیل BLACKBERRY این نوع اعتیاد تکنولوژی را عمومی کرده است. آنها همان کارهایی را برای معتادان به کامپیوتر و اینترنت می کنند که مثلا برای معتادان به کوکایین. "من تصور نمی کنم این نوع اعتیاد قصد رفتن داشته باشد. من فقط می توانم تصور کنم که قرار است این نوع اعتیاد گسترده تر و گسترده تر شود"

یکی دیگر از متخصصان پیشرو در این زمینه دکتر مارسا هکتا ارزاک است که در سال 1996 یک کلینیک برای معتادان به اینترنت راه اندازی کرد "در آن زمان همه فکر می کردند من دیوانه شده ام." این ایده وقتی به ذهن اش رسید که فهمید خودش به بازی سولیتیر معتاد شده و از خواب اش می زند و زمان کمتری را با خانواده اش می گذراند تا بیشتر بازی کند. وقتی او این کلینیک را باز کرد، حداکثر هفته ای دو بیمار داشت. ولی حالا دهها بیمار به او مراجعه می کنند و روزانه 5، 6 تماس تلفنی از کسانی دارد که به دنبال جایی برای درمان می گردند. بیشتر از این تماسها، کسانی به اینجا می آیند که نگران اعضای خانواده شان هستند که به بازیهای اینترنتی مثل EVER QUEST ؛ دوم 3 و دنیای وار کرافت معتاد شده اند.

ولی کسانی هستند مثل دکتر کیسلر که این حرفها را قبول ندارند و این چیزها را یک بیماری زود گذر می دانند. "هیچ مدرکی که نشان بدهد گذراندن وقت در اینترنت و دریافت و ارسال ایمیل زیان آور است وجود ندارد. ما فقط این را می دانیم که آدمهای افسرده یا دارای استرس برای رهایی از این چیزها به اینترنت می روند، چون به آنها کمک می کند. "از نظر دکتر کیسلر اعیتاد به اینترنت فرق چندانی با مثلاً اعتیاد به بازی بولینگ ندارد.

ولی دکتر کش که از10سال پیش درمان معتادان به اینترنت را شروع کرده می گوید این اعتیاد بالقوه یک بیماری جدی است. او از بیمارانی می گوید که در آستانه خودکشی بوده اند و کار و همسرشان را به لحاظ این اعتیاد از دست داده اند.

تعدادی از متخصصان می گویند که زمان صرف شده پشت کامپیوتر عامل مهمی در تشخیص اعتیاد به کامپیوتر نیست. بلکه سوال مهم این است که وقتی استفاده از اینترنت دارد باعث مشکلات جدی برای یک شخص مثل از دست دادن شغل، مشکلات خانوادگی، افسردگی، انزوا و استرس می شود، آیا او با وجود این مشکلات باز هم استفاده از اینترنت را ادامه می دهد یا نه. دکتر ریک زهر معاون بخش خدمات رفتاری و اعتیاد بیمارستان پروکتور می گوید: "وقتی که من خودم استفاده از اینترنت ام را کنترل نکنم، آن من را کنترل می کند."

محمد جباری منبع: نیویورک تایمز، 1دسامبر 2005

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین