سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رویكرد نمایندگان رویكردی حق طلبانه است. نمایندگان از همه نگاه های تخصصی كه در دولت و كمیسیون تلفیق مطرح بوده و اكنون در صحن علنی مجلس مطرح است بهره می برند اما نه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی لایحه پنجم از نگاهی تخصصی

مجلس

بخش سیاسی_

نمایندگان در بررسی لایحه برنامه پنجم از همه نگاه های تخصصی بهره می برند.

كار بررسی جزییات برنامه یك ماه تا 45 روز دیگر به اتمام می رسد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سومین هفته از بررسی جزییات لایحه برنامه پنجم امروز یك شنبه 76 ماده از 200 ماده لایحه برنامه پنجم توسعه را مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

محمد دهقانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی رویكرد نمایندگان مجلس را در جریان بررسی لایحه برنامه پنجم رویكردی حق طلبانه توصیف كرد و گفت كه نمایندگان از همه نگاه های تخصصی در دولت و كمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس بهره می برند. وی هم چنین با اشاره به وحدت نظر بین نمایندگان دولت و اعضای كمیسیون تلفیق تاكید كرد كه زمینه چالش بین دولت و مجلس از گذشته برطرف شده و در این رابطه جای نگرانی نیست. این عضو هیات رییسه مجلس هم چنین پیش بینی كرد كه اگر كار بررسی جزییات لایحه برنامه پنجم به همین شكل ادامه یابد یك ماه تا 45 روز دیگر به اتمام خواهد رسید.

مشروح گفت و گوی محمد دهقانی نماینده مردم چناران و طرقبه با خبرنگار پارلمانی تبیان را در پی می خوانید:

-نمایندگان مجلس چه رویكردی را در حین بررسی جزییات لایحه برنامه پنجم مورد توجه قرار می دهند؟

رویكرد نمایندگان رویكردی حق طلبانه است. نمایندگان از همه نگاه های تخصصی كه در دولت و كمیسیون تلفیق مطرح بوده و اكنون در صحن علنی مجلس مطرح است بهره می برند اما نهایتا با توجه به همه جوانب تصمیم می گیرند.

-چقدر نظرات دولت در جریان بررسی لایحه برنامه پنجم مورد توجه قرار می گیرد؟

قطعا نمایندگان غیر از نگاه تخصصی به موضوع چیز دیگری را مدنظر قرار نمی دهند. اما به هر حال نگاه ها متفاوت است.

 گاهی نگاه های تخصصی از سوی كارشناسان دولت مطرح می شود گاهی از سوی كارشناسان كمیسیون تلفیق و گاهی از نمایندگان در صحن علنی مجلس. به هر حال در مجلس تعداد زیادی از مدیران اجرایی كه در گذشته وزیر استاندار معاون وزیر بوده اند یا در حال حاضر حقوقدان و استاد دانشگاه هستند حضور دارند و در واقع مجلس محل اجتماع تعداد زیادی از كارشناسان اجرایی و متخصصان علمی است. طبیعی است كه این كارشناسان اجرایی و متخصصان علمی اولا متوجه می شوند كه دولت مجلس و كارشناسان چه می گویند و بعد هم بر اساس دقت خود در این رابطه تصمیم می گیرند.

اتفاقی كه افتاده این است كه دولت و كمیسیون تلفیق در اكثر موارد وحدت نظری با هم دارند و یك نظر واحد را مطرح می كنند كه همین مساله به فهم موضوع كمك زیادی می كند

-فكر می كنید این ها باعث می شود كه نظر همه تامین شود؟

البته ممكن است وقتی مجلس تصمیمی می گیرد عده ای نظرشان تامین نشود و نسبت به تصمیم نهایی مجلس اعتراض داشته باشند ولی به هر حال تصمیم مجلس فصل الخطاب است و مجلس نظر خود را ارائه می كند.

طبیعتا در اكثر مواقع هم نظر اكثریت به خطا نمی رود گرچه ممكن است در مواردی نظر اكثریت هم خطا باشد اما در اكثر مواقع اینگونه نیست.

-چقدر در حال حاضر نظرات دولت و كمیسیون تلفیق به هم نزدیك است؟

اتفاقی كه افتاده این است كه دولت و كمیسیون تلفیق در اكثر موارد وحدت نظری با هم دارند و یك نظر واحد را مطرح می كنند كه همین مساله به فهم موضوع كمك زیادی می كند.

نشست مجلس و دولت

-آیا این وحدت نظر بعد از تشكیل كمیته مشترك دولت و مجلس برای بررسی برنامه پنجم محقق شده است؟

به هر حال زمینه چالش بین دولت و مجلس از گذشته برطرف شده لذا از این جهت نگرانی وجود ندارد. حتی نمایندگان دولت در صحن علنی مجلس عموما بر نظرات كمیسیون تلفیق تاكید می كنند و خیلی اوقات لایحه دولت را مورد تاكید قرار نمی دهند لذا به نظر می رسد وحدت نظر و اشتراك نظری بین كمیسیون تلفیق و كارشناسان دولت به وجود آمده است.

-فكر می كنید كار بررسی جزییات لایحه برنامه پنجم چه زمانی به اتمام می رسد؟

حداقل یك ماه تا 45 روز دیگر بررسی جزییات لایحه برنامه پنجم در صحن علنی ادامه خواهد یافت.

-این یك ماه تا 45 روز بدون تعطیلی خواهد بود؟

بله مطمئنا ما نباید در این میان تعطیلی داشته باشیم چرا كه آیین نامه داخلی مجلس در حین بررسی لایحه برنامه اجازه تعطیلی را به نمایندگان نمی دهد لذا ما باید كار را تا پایان رسیدگی برنامه بدون تعطیلی و وقفه جز در روزهای تعطیل رسمی ادامه بدهیم. نهایتا به نظر می رسد اگر به همین شكل جلو برویم یك ماه تا 45 روز دیگر كار بررسی جزییات برنامه پنجم به اتمام خواهد رسید.

مصاحبه: الهه حمیدی کیا

تنظیم:سمیه حدادی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین