سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خسرو معتضد، معتقد است که ساخت سریال حضرت موسی، به نفع یهودیان است و به نوعی، اثبات حقانیت آن ها
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سریال موسی(ع)؛ به نفع یهودیان!

کارشناس مسائل تاریخی گفت: متاسفانه شنیده‌ام در حال ساخت داستان حضرت موسی(ع) هستند. آیا بهتر نبود برای خدمت به تشیع زندگی ائمه اطهار ساخته شود؟ داستان حضرت موسی جز اینکه حقانیت یهود یعنی اسراییل را ثابت کند چه نتیجه‌ای برای ما خواهد داشت؟


خسرو معتضد

«خسرو معتضد» با برنامه پلی به گذشته که سه سالی است از شبکه دوم روی آنتن می‌رود به عنوان کارشناس مسائل تاریخی شناخته شده است. با او درباره ساخت آثار تاریخی در تلویزیون و سینما گپی زدیم.

 

نظرتان درباره ساخت آثار تاریخی در تلویزیون و سینما چیست؟

متاسفانه شنیده‌ام در حال ساخت داستان حضرت موسی(ع) هستند. آیا بهتر نبود برای خدمت به تشیع زندگی ائمه اطهار(ع) ساخته شود؟ ده فرمان را آمریکایی‌ها با صرف میلیون‌‌ها هزینه ساخته‌اند. چرا ما باید دنبال کار انجام شده برویم؟ داستان حضرت موسی جز اینکه حقانیت یهود یعنی اسراییل را ثابت کند چه نتیجه‌ای برای ما خواهد داشت؟ چرا دوستان زندگی امام حسین (ع) و دیگر انسان‌های بزرگ را نمی‌سازند؟

یعنی ساخت آثاری که تاکنون تهیه شده‌اند ضرری در پی داشته؟

بروید فیلم «قعقاع عمرو التمیمی» كه ماه رمضان با سرمایه قطر، مراکش، لبنان، مصر، عربستان و عراق از تلویزیون ام‌بی‌سی‌وان پخش شد را ببینید كه با ایران چه کرده‌اند. با ساخت فیلم حضرت موسی(ع) در انتها از نظر استراتژیک چه منافعی به کشور ما که هزینه‌ای برای ساخت این اثر اختصاص داده است می‌رسد؟ آیا یهودیان دنیا این فیلم را تماشا می‌کنند؟ «سیسیل بدمیل» فیلم ده فرمان را تهیه کرده «بن هور» و «سلطان سلطان‌ها» و صدها فیلم دیگر درباره مسیحیت تهیه شده است و بسیاری در جهان این فیلم‌ها را دیده‌اند اما آیا کشورهای یهودی حاضر به پخش سریال یوسف و زلیخا شدند؟‌ یا حتی لبنان هم از این ساخته ایراد گرفت؟ آیا مصر پخش کرد؟

یعنی تلویزیون را برای ساخت این اثر محکوم می‌کنید؟

من 51 سال است در رادیو و تلویزیون هستم و تلویزیون خانه من است و بسیار دوستش دارم. اما شما نگاه کنید این سرمایه‌گذاری‌های کلان برای ساخت چنین اثری گذاشته شده است و آن‌وقت مخاطبان آن «قعقاع عمرو التمیمی» را می‌سازند که در سی قسمت از ام‌بی‌سی‌وان پخش شد و مجدد هم پخش خواهد شد و چه بلاهایی که بر سر ایران در فیلم نیاورده‌اند. باید سوال کرد دولت قطر که اینقدر به ما ابراز ارادت می‌کند چرا به ابراهیم جعفری نویسنده و محقق و مثنی صبح اجازه می‌دهد این فیلم را تهیه کنند که در سی قسمت به نام تاریخ اسلام و با خرج دو سه میلیارد بر ضد ایران حرکت کرده‌اند.

متاسفانه شنیده‌ام در حال ساخت داستان حضرت موسی(ع) هستند. آیا بهتر نبود برای خدمت به تشیع زندگی ائمه اطهار(ع) ساخته شود؟ ده فرمان را آمریکایی‌ها با صرف میلیون‌‌ها هزینه ساخته‌اند. چرا ما باید دنبال کار انجام شده برویم؟ داستان حضرت موسی جز اینکه حقانیت یهود یعنی اسراییل را ثابت کند چه نتیجه‌ای برای ما خواهد داشت؟ چرا دوستان زندگی امام حسین (ع) و دیگر انسان‌های بزرگ را نمی‌سازند؟

 

پیشنهاد شما برای ساخت آثار تاریخی چیست؟

آخرین فیلمی که درباره حضرت محمد (ص) ساخته شد توسط مصطفی عقاد بود، کارگردانان ما چرا یک فیلم درباره پیامبر نمی‌سازند؟ چرا یک فیلم درباره سلمان فارسی ساخته نمی‌شود که انسانی دانشمند و مهندسی بوده است و ساخت منجنیق را به اعراب یاد داد؟ زمانی که سواد نباشد فیلم‌هایی ساخته می‌شود که برای کشور ما فایده‌ای در بر ندارد.

چطور می‌توان از این وضعیت فاصله گرفت و شما راه چاره در چه می‌بینید؟

زمانی که تلویزیون بی‌بی‌سی که برای دولت انگلیس است راه افتاد، اجازه راه‌اندازی تلویزیون خصوصی نیز داده شد و کشور سوریه چنین کاری کرده است. حرکت موثری خواهد بود که در کنار تلویزیون‌های دولتی چند تلویزیون خصوصی نیز داشته باشیم. برای نمونه آقای لاریجانی بعد از اتمام کار در مجلس یک تلویزیون خصوصی راه‌اندازی کند یا ضرغامی که فردی مورد اعتماد و کارآزموده است، به راه‌اندازی یک تلویزیون اقدام کند و من با کمال میل حاضرم در تلویزیون مهندس ضرغامی کار کنم.


منبع: برنا

گروه سینما و تلویزیون تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین