سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رییس اداره فرهنگی اداره كل امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش از برنامه‌های این اداره در هفته كتاب خبر داد. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه‌های متنوع آموزش و پرورش در هفته كتاب

رییس اداره فرهنگی اداره كل امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش از برنامه‌های این اداره در هفته كتاب خبر داد و گفت: آموزش و پرورش برنامه‌های متنوعی را برای اجرا در مدارس كشور پیش‌بینی كرده است كه بخشی از این برنامه‌ها به صورت كشوری در تهران برگزار خواهد شد.

برنامه‌های متنوع آموزش و پرورش در هفته كتاب

عباس رمضانی در گفت ‌و گو با خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، اظهار داشت: به مناسبت هجدهمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، وزارت آموزش و پرورش اقدام به برپایی چهارمین جشنواره سال دانش‌آموزی با حضور دانش‌آموزان مؤلف سراسر مدارس كشور می‌کند كه دوشنبه (24 آبان ماه) همزمان با روز كتاب و دانش‌آموز در سالن همایش‌های كتابخانه ملی برگزار می‌شود.

 

رییس اداره فرهنگی اداره كل امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش تصریح كرد: این جشنواره با هدف شناسایی، پرورش و هدایت استعدادها و خلاقیت دانش‌آموزان نوقلم مدارس و ترویج فرهنگ كتابخوانی و پژوهش بین آنان و جذب دانش‌آموزان به فعالیت‌های حوزه كتاب و كتابخانه‌ برگزار می‌شود.

 

برنامه‌های متنوع آموزش و پرورش در هفته كتاب

در این راستا براساس بخش‌نامه‌‌ای كه به ادارات آموزش و پرورش كل استان‌های كشور ارسال شده، دانش‌آموزان مؤلف، شناسایی شده‌اند و آثار آنان به دبیرخانه جشنواره كتاب سال دانش‌آموزی ارسال شده که پس از داوری و بررسی‌های هم ‌جانبه، آثار برتر و منتخب دانش‌آموزان به عنوان كتاب سال دانش‌آموزی در مراسمی كه روز دوشنبه (24 آبان ماه) همزمان با روز كتاب و دانش‌آموز در سالن همایش‌های كتابخانه ملی برگزار خواهد شد، از صاحبان آثار تجلیل بعمل خواهد آمد.

 

رمضانی افزود: برنامه دیگری كه به صورت كشوری به مناسبت هفته كتاب برگزار می‌شود، تقدیر از دانش‌آموزان برتر كتابخوان مدارس سراسر كشور است كه بر اساس آن طی چهار مرحله مدرسه، منطقه، استان و كشوری و براساس فرم ارزشیابی، دانش‌آموزان فعال كتابخوان، شناسایی و سرانجام بهترین دانش‌آموزان در این حوزه به وزرات آموزش و پرورش معرفی شدند كه تعداد دانش‌آموزان برتر كتابخوان از هر استان چهار نفر (2 دختر و 2 پسر) در مجموع 124 نفر می‌شود كه از آنها در برنامه جشنواره كتاب سال دانش‌آموزی تقدیر و تشكر خواهد شد.

برنامه‌های متنوع آموزش و پرورش در هفته كتاب

 

وی ادامه داد: تجلیل از معلمان منتخب طرح كتابخانه كلاسی، از دیگر برنامه‌هایی است كه در این جشنواره به آن پرداخته خواهد شد.

 

رییس اداره فرهنگی اداره كل امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان كرد: كتابخانه كلاسی عبارت است از یك قفسه در ابعاد 100 در 80 سانتی‌متر كه با توجه به فضای هر كلاس در كنار تخته سیاه یا جای مناسب دیگر كلاس درس دانش‌آموزان مقطع ابتدایی نصب می‌شود و بین 100 تا 200 جلد كتاب مناسب، داخل آن قرار می‌گیرد. این كار سبب می‌شود تا دانش‌آموزان كودك و نوجوان دوره ابتدایی از نزدیك،كتابها را ببینند و با آنها انس و الفت پیدا كنند.

 

همچنین علاوه بر امانت گرفتن كتاب از معلم كلاس و مطالعه در منزل توسط دانش‌آموزان، معلم نیز می‌تواند در راستای محتوای آموزشی كلاس از كتاب‌ها بهره‌برداری كند.

برنامه‌های متنوع آموزش و پرورش در هفته كتاب

 

رمضانی بیان داشت: در سال تحصیلی 90 ـ 89 با اعتباری كه پیش‌بینی شده، تعداد 11 هزار و 110 كتابخانه كلاسی در مدارس ابتدایی تشكیل خواهد شد كه تاكنون از میان 260 هزار كلاس ابتدایی حدود 120 هزار كلاس دارای كتابخانه كلاسی‌اند. همچنین برای توسعه و تقویت این طرح در مدارس كشور برای نخستین بار طی فرآیند چهار مرحله‌ای از سطح مدرسه تا حوزه ستادی، معلمان فعال این طرح شناسایی خواهند شد و از تعداد 124 نفر از آنان در تهران و در روز كتاب و دانش‌آموز در هفته كتاب، تجلیل به عمل خواهد آمد.

 

 

رمضانی در پایان گفت: ساعت 30/9 صبح روز دوشنبه (24 آبان ماه) كه به نام روز كتاب و دانش‌آموز نامگذاری شده است، زنگ كتاب و كتاب‌خوانی در تمامی مدارس كشور به صدا در خواهد آمد و در این مراسم علاوه بر قرائت پیام دكتر حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روز كتاب و دانش‌آموز، دانش‌آموزان و معلمان مراسم ویژه‌ای در مدارس شرکت خواهند کرد.

 

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

تنظیم: مریم فروزان کیا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین