سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور گفت: طی بخشنامه ای به مساجد کشور اعلام شده که هرگونه قمه زنی و برهنگی در مساجد و استفاده از مداحانی که با شیوه نامتعارف و بدون منبع ذکر مصیبت می کنند، ممنوع است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بخشنامه به مساجد برای محرم

مداحی کربلا عاشورا نی نوا نینوا محرم حسین یاحسین شهادت

بخش سیاسی- رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور گفت: طی بخشنامه ای به مساجد کشور اعلام شده که هرگونه قمه زنی و برهنگی در مساجد و استفاده از مداحانی که با شیوه نامتعارف و بدون منبع ذکر مصیبت می کنند، ممنوع است.

حجت الاسلام حسین ابراهیمی، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور در گفت وگو با خبرنگار فارس ، با اشاره به نزدیکی ماه محرم اظهار داشت: بخشنامه ای را به مساجد کل کشور ارسال کرده و تذکراتی را در خصوص ماه محرم ارائه کرده ایم.

وی افزود: طبق این بخشنامه ورود تمامی مداحانی که سابقه استفاده از سبک های نامناسب را برای مداحی داشته و سرودهای غیرشایسته در وصف اهل بیت خوانده  بودند به مساجد ممنوع شده است.

ابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا این بخش ها شامل هیئات می شود یا نه، اظهار کرد: هیئاتی که در داخل مساجد مراسم دارند، باید از این بخشنامه تبعیت کنند اما هیئت هایی که بیرون از مساجد اقامه عزا می کنند زیر نظر مرکز رسیدگی به امور مساجد نیستند و باید سازمان تبلیغات در مورد آنها اعلام نظر کند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور در پاسخ به سوالی در خصوص برهنه شدن برخی عزاداران هنگام سینه زنی گفت: انجام این کار مثل قمه زنی در مساجد غیرقانونی است و موجب وهن دین می شود; اگر گزارشی به مرکز رسیدگی به امور مساجد برسد، قطعا با آن برخورد خواهیم کرد.

تمامی مداحانی که در مساجد ذکر مصیبت می کنند باید حتی الامکان مقتل بخوانند و در صورت روضه خوانی منابع آن را به هیئت امنای مساجد ارائه کنند

ابراهیمی همچنین در خصوص نصب شمایل برخی از ائمه اطهار در مساجد گفت: به هیئت امنای مساجد نسبت به نصب هر گونه شمایل ائمه اطهار (ع) تذکر داده و تاکید کرده ایم که اجازه ندهند تا شمایل ائمه در مساجد نصب شود.  وی همچنین تاکید کرد:  در آخرین بخشنامه مرکز رسیدگی به مساجد به هیات امنای مساجد کشور اعلام شده است که بیشترین همکاری را با جوانان بسیجی انجام دهند. 

ویژه نامه محرم

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور در پاسخ به سوال دیگری در مورد تحریف واقعه عاشورا از سوی برخی مداحان گفت: تمامی مداحانی که در مساجد ذکر مصیبت می کنند باید حتی الامکان مقتل بخوانند و در صورت روضه خوانی منابع آن را به هیئت امنای مساجد ارائه کنند. 

ابراهیمی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا توصیه ای به سخنران های ماه محرم امسال دارید یا نه،  گفت: به همه مساجد اعلام کرده ایم که ائمه جماعات و سخنران های ویژه ماه محرم باید از کتاب «حماسه حسینی» شهید مطهری برای سخنرانی استفاده کنند. البته مداحان نیز باید این کتاب را مطالعه کنند. 

 وی در پایان به فتنه 88 اشاره و تصریح کرد: در بخشنامه اخیر که به مساجد ابلاغ شده، تاکید شده است که سخنران های ویژه ماه محرم برای عزاداران ابعاد فتنه 88 را تبیین کرده و در خصوص جنگ نرم دشمن مردم را آگاه کنند.

منبع:مردم سالاری

تنظیم:مسلم حقیقی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین