سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
درس باید خواند؛ مرد اجتماع باید بود؛ در عین حال مرد دین‌دار هم می‌توان بود‍‍
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطرات صادق طباطبایی

خاطرات صادق طباطبایی

خاطرات سیاسی اجتماعی صادق طباطبایی در سه جلد و با عناوین "جنبش دانشجویی ایران"، "لبنان، امام صدر و انقلاب فلسطین" و "شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران" توسط موسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.

 

جنبش دانشجویی ایران

جلد اول این مجموعه با عنوان "جنبش دانشجویی ایران" و با محوریت زندگی‌نامه و جایگاه خانوادگی صادق طباطبایی در حوزه‌ی دین، اجتماع و سیاست، سیر تحصیلات او در آلمان، جنبش‌ سیاسی اجتماعی انجمن‌های اسلامی دانشجویان فارسی زبان در خارج از کشور و نقش مرحوم سید احمد خمینی در شکل گیری انقلاب اسلامی تدوین شده است.

این کتاب در شش فصل با عناوین سابقه خانوادگی و تحصیلات، فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و دانشجویی، کنفدراسیون دانشجویان و محصلین ایرانی، بعد از 15 خرداد در ایران، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و نقش فراموش شده، تنظیم شده است.

در بخشی از کتاب "جنبش دانشجویی ایران" آمده است: "در یکی از سفرها که خدمت امام رسیدم و شرح فعالیت‌های انجمن‌های اسلامی دانشجویان را دادم، گفتم ما شدیداً در مضیقه مالی قرار داریم و هزینه‌های ما خیلی زیاد است و بیشتر مخارج ما مربوط به چاپ کتاب و جزوه می‌شود امام گفتند که من تامین می‌کنم. در این زمینه با آقای دعایی صحبت کردم و از طریق بیروت پول برای ما حواله شد و با مساعدت امام توانستیم چاپخانه‌ای تهیه کنیم."

 

لبنان، امام صدر و انقلاب فلسطین

دومین جلد از این مجموعه با عنوان "لبنان، امام صدر و انقلاب فلسطین"، در چهار فصل با عناوین سفر به لبنان، در لبنان، گفت‌و‌گو و نامه‌های دکتر چمران و اسناد و مدارک، تدوین شده است. این کتاب، دربرگیرنده خاطرات صادق طباطبایی از لبنان و امام موسی صدر، دکتر مصطفی چمران، انقلاب فلسطین و رابطه آن ها با امام‌خمینی(ره) و انقلاب سال 1357 است.

در آغاز این کتاب کتاب، مطلبی با عنوان "سفارش ماندگار" منتشر شده که شامل نصایح امام موسی صدر به صادق طباطبایی، هنگام عزیمتش به آلمان برای ادامه تحصیل است.

در بخشی از این مطلب می‌خوانیم: درس باید خواند؛ مرد اجتماع باید بود؛ در عین حال مرد دین‌دار هم می‌توان بود‍‍! همه این ها با هم جمع می‌شوند. بلکه همه این‌ها یک راه است. آرامشی که در نتیجه نماز و رضایتی که در نتیجه روزه برای انسان حاصل می‌آید، نه تنها زحمت مختصری که در راه به پا داشتن این عبادات می‌کشد جبران می‌کند، بلکه آرامش، آسایش و نوری در قلب انسان پدید می‌آورد که توفیق وی را در هدف‌های تحصیلی نیز تامین می‌کند."

در ادامه این کتاب، اسناد به جای مانده از ساواک درباره امام موسی‌صدر و رابطه او با امام خمینی(ره) و فعالیت‌های انقلابی وی در لبنان منعکس شده است.

 

شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران

صادق طباطبایی، در جلد سوم خاطرات خود با نام "شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران" به بازگویی وقایع مربوط به روزهای آغازین پیروزی انقلاب و رفراندوم جمهوری اسلامی ایران در سال 1358 پرداخته است. این کتاب، در دو فصل و با عناوین قلب ایران در قلب اروپا(امام در پاریس) و از پرواز انقلاب تا استقرار جمهوری اسلامی تنظیم شده است.

طباطبایی در توصیف احساسات مردم در زمان خروج شاه از ایران این‌چنین نوشته است: هنگامی که رادیو تهران، خبر خروج شاه را پخش کرد، جشن‌های عمومی در سرتاسر تهران دامن گسترد. گروه‌های انقلابی بدون مانع از طرف نیروهای امنیتی و ارتش به خیابان‌ها ریختند. مردم از رانندگان دعوت می‌کردند تا چراغ اتومبیل‌ها را برای شرکت در شادی روشن کنند. [حتی]مینی‌بوس‌های سفارت آمریکا که کارکنان سفارت را به خانه می‌بردند، قبلاً با عکس‌های امام خمینی(ره) مجهز شده بودند.

 

سه جلد خاطرات صادق طباطبایی، دربرگیرنده بیش از 400 عکس شخصی و خانوادگی، تصاویر منتشر نشده از امام خمینی(ره)، مرحوم حاج احمد خمینی و تظاهرات دانشجویان مقیم خارج از کشور ضد رژیم پهلوی است.

جلد چهارم این خاطرات نیز که در آینده منتشر خواهد شد از رفراندوم سال 1358 شروع و تا آغاز جنگ تحمیلی ادامه دارد و جلد پنجم نیز که جنگ تحمیلی را دربرمی‌گیرد تا سال 1368 و رحلت امام‌خمینی(ره) پیش می‌رود.


منبع: سایت جماران

گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین