تبیان، دستیار زندگی
این روزها داشتن ناخن‌ های بلند و لاک زده، به یکی از سرگرمی ‌های بانوان تبدیل شده است و آن ها سعی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرده برداری از ناخن ها

استفاده از استون، کاشت ناخن با بذر عفونت

کاشت ناخن

این روزها داشتن ناخن‌ های بلند و لاک زده، به یکی از سرگرمی ‌های بانوان تبدیل شده است و آن ها سعی می‌ کنند با کاشت ناخن، مانیکور کردن و لاک‌ های فانتزی، به آن ناخن ‌های زیبا و خواستنی برسند ولی این که آیا این همه بلا بر سر ناخن و انگشتان در این بازار داغ می ‌تواند مضر و یا حتی خطرناک باشد یا خیر، سوالی است که دکتر همایون مژدهی آ‌ذر ، متخصص پوست و مو، در گفتگو با "جام‌جم" به آن پاسخ داده است.

به گفته این پزشک متخصص امروزه اکثر افراد برای بلندتر نشان دادن ناخن‌ های خود متوسل به ناخن‌ های مصنوعی می‌ شوند که این ناخن‌ ها از صفحاتی از جنس صناعی پلیمر بوده و توسط چسب ‌های مخصوص به ناخن اصلی چسبیده می‌ شوند که این امر می ‌تواند ناخن فرد را دستخوش حساسیت ‌های تماسی کند، همچنین چسبی که برای چسباندن این ناخن‌ ها به کار می ‌رود، می ‌تواند ناخن شخص را دچار عارضه کند چرا که ممکن است چسب‌ های به کار رفته با ناخن طبیعی ادغام شده و عمل جداسازی ناخن طبیعی و مصنوعی را دچار مشکل کند، در این فرآیند بخشی از ناخن طبیعی نیز کنده شود.

دکتر مژدهی ‌آذر خاطرنشان می‌ کند: گاهی شاهد آن هستیم که استفاده طولانی مدت از ناخن مصنوعی می ‌تواند برای افراد مشکل ‌‌ساز شود و بقایایی از این مواد (ناخن مصنوعی) در داخل ناخن طبیعی نفوذ کرده و با تغییر رنگ ناخن، خود را نشان دهند که در جریان آن، این عارضه برای بستر و چین‌ های اطراف ناخن نیز حادثه شده و آن ها را متورم، زخمی، قرمز و خارش‌ دار می‌ کند به نحوی که ناخن از بسترش جدا شده و محیطی مستعد عفونت‌ های مزمن با نام "پارانیکیا" ایجاد می‌ کند که بسیار دردناک و مزمن است.

ناخن مصنوعی

این عضو انجمن متخصصان پوست ایران می ‌گوید: گاهی در بستر ناخن قبلی بیمار، دانه ‌هایی دیده می ‌شود که در واقع تراکمی از مواد سازنده اصلی ناخن است و به آن "گرانولوم کراتین"‌ گفته می ‌شود و در پی حادث شدن چنین عوارضی، کاری از دست پزشک برنیامده و بایستی منتظر بود و صبر کرد تا بدن آن جا را ترمیم کند ولی در مواقع التهاب و عفونت اطراف ناخن، پزشک درمان خاص خود را انجام می ‌دهد.

"در برخی مواقع براثر چسب ‌های اکریلیکی که جهت چسباندن ناخن مصنوعی به کار می ‌رود، ناخن افتاده شده هیچ‌ گاه در نیامده و رشد نمی ‌کند"، دکتر مژدهی ‌آذر با اشاره به این مطلب، عنوان می ‌کند: در برخی مراکز به جای این که ناخن مصنوعی به‌ صورت کامل چسبانده شود، فقط به نوک ناخن طبیعی چسبانده می ‌شوند که عوارض کمتری نسبت به روش قبلی دارد، ولی قابل ذکر است اساس کار یکی است و باز هم از همان مواد و چسب‌ های مضر استفاده می ‌شود و ممکن است تمام آن عوارض برای فرد رخ دهد.

وی اظهار می ‌کند: برخی از بیماری ‌ها براثر تحریکات خارجی (زخم‌ها و التهابات) بارز و حتی عود می‌ کنند که ناخن‌ های مصنوعی نیز از این ویژگی‌ خارج نیستند و اگر فردی دچار بیماری نهفته ‌ای باشد، با نصب این ناخن‌ ها، بیماری ‌اش آشکار و حتی تشدید می ‌شود به عنوان مثال می ‌توان از بیماری صدف (پسوریازیس) نام برد که بسیار شایع است و یک درصد افراد جامعه درگیر آن هستند.

لاک ناخن

لاک ‌ها، عامل حساسیت‌ های پوستی

همچنین استفاده از لاک ‌های زینتی، استون و… نیز هر یک دارای مشکلات خاص خود است و طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شده است موادی که در لاک ‌ها استفاده می ‌شود، یکی از شایع‌ ترین حساس‌ کننده‌ های پوستی است، به طوری که بسیاری حساسیت‌ های شان به دنبال مصرف لاک به وجود آمده و گاه دیده شده است که "لاک ‌ها" به صورت ناخواسته به جاهای مختلف بدن مالیده شده و ایجاد حساسیت می ‌کنند، مثلا در بسیاری از کشورهای جهان، علت درصد بالایی از حساسیت‌ های پلک، ناشی از لاک شناخته شده است.

این متخصص پوست و مو با اشاره به این موضوع در پایان خاطرنشان می ‌کند: همیشه ناخن‌ های مصنوعی بلند در معرض تصادم و ضربه قرار می‌ گیرند که این ضربات می ‌توانند برای ناخن بسیار مضر و هشدار دهنده در جهت شیوع بیماری‌ های "ناخن" باشد.

برداشتن ناخن های مصنوعی

خانم‌ هایی که از ناخن‌ های مصنوعی و کاشته شده برای زمان طولانی استفاده می‌ کنند، ممکن است، مشاهده کنند که ناخن‌ های طبیعی آن ها نازک و مات ‌تر شده است و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن می ‌شوند. اگر اصراری برای استفاده از ناخن‌ های مصنوعی وجود دارد، این ناخن‌ ها باید هر ? ماه یک بار برداشته شوند تا اجازه داده شود ناخن ‌های طبیعی استراحت کنند. ناخن های مصنوعی نباید بیش از چند روز روی ناخن های طبیعی فرد باقی بمانند چرا که در غیر این صورت به مرور ناخن ها حالت طبیعی خود را از دست داده و تغییر رنگ (به صورت نارنجی کم رنگ) می دهند.

بهترین راه برای جدا کردن ناخن های کاشته شده، استفاده از آب ولرم است و بالاخره در صورت بروز هرگونه مشکل عفونی یا حساسیتی به متخصص پوست و مو مراجعه نمایند.

پاک کننده های لاک (استون)

استون، اولین و مهمترین عضو گروهی است که کتون نام دارند. این ماده مایعی سمی، روان، بی‌ رنگ با بویی نسبتا خوب شبیه بوی میوه است. به دلیل قطبیت بالا، حلال خوبی برای اکثر ترکیبات آلی به شمار می‌ رود. استون، به خوبی در آب، اتانول و اتر حل می‌ شود. معمولا به عنوان حلال و پاک‌ کننده لاک و چسب های ناخن از آن استفاده می ‌شود.

استون رطوبت را از سطح ناخن پاک کرده و آن را خشک و ورقه ورقه می کند. پس حتما از استون هایی که دارای نرم کننده یا روغن می باشند استفاده کنید.

پاک کننده های لاک ناخن ممکن است به پوست شما نیز آسیب برسانند. از تماس این مواد با دیگر قسمت های بدن جدا پرهیز نمایید. پس از استفاده از استون و یا هر پاک کننده لاک، حتما دستان خود را بشویید. سعی کنید میزان پاک کننده ای را که برای پاک کردن لاک ناخن خود استفاده می کنید کنترل کنید و بیش از اندازه از آن استفاده نکنید.

پاک کردن لاک

لاک پاک کن بدون استون

لاک پاک کن های بدون استون که حاوی حلال های قوی و موثر با قدرت پاک کنندگی بالا ( بدون وجود استون) جهت از بین بردن لاک ناخن می باشند نیز وجود دارد. این محصولات به دلیل دارا بودن روغن کرچک به عنوان ماده نرم کننده از خشکی و شکنندگی ناخن ها پیشگیری می کند، همچنین حاوی ماده پوشاننده بوده که از تبخیر آب سطح ناخن ها جلوگیری می نماید.

مدت زمان استفاده از لاک ناخن، استون و حلال‌ ها

از نظر پزشکی مصرف لاک‌ های رنگی توصیه نمی‌ شود ولی از آن جا که از نظر زیبایی، بعضی از افراد تمایل به استفاده از لا‌ک‌ دارند، توصیه می ‌شود فقط در مراسم رسمی، جشن‌ها، عروسی و غیره استفاده شده و پس از پایان مراسم آن را پاک کنند. افرادی که به منظور زیبایی به طور مستمر از لاک‌ های رنگی استفاده می ‌کنند لازم است مکرر لاک‌ های قبلی و قدیمی را با حلال‌ هایی مانند استون پاک کرده و دوباره لاک جدید استعمال کنند. حلال‌ های لاک‌ ها می ‌توانند بسیار مخرب باشند به طوری که استون در تکرار مصرف به تدریج صفحه ناخن را خشک، زرد رنگ و شکننده می ‌سازد. از طرفی در بعضی موارد، افراد واکنش ‌های آلرژیک یا توکسیک به لاک‌ های رنگی‌ نشان می ‌دهند که علاوه بر تغییر شکل ناخن‌ ها، پوست حاشیه ناخن ‌ها هم قرمز، پوسته ‌پوسته، متورم و در مواردی دچار خارش می ‌شوند که درمان آن نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

گردآوری معصومه آیت اللهی- کارشناس تبیان

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

راز ناخن‌ های زیبا

شاغلین مراقب ناخن خود باشند

راه‌های رسیدن به ناخن های سالم

بلند کردن ناخن دردسر دارد

اصول مراقبت از ناخن

ساختمان و عملکرد ناخن

به ناخن های تان توجه کنید !

ناخن های انگشت دست

ناخن ‌های خطرناک

مضرات ناخن هاى مصنوعى

ناخن‌هایی سالم و جذاب

راه‌های رسیدن به ناخن های سالم

ناخن خشك ها مراقب باشند !

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.