سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
راهنمای سفر به جزیره هرمز
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزیره زیبای هرمز جذابیت هایی دارد كه شما را به سوی خود می خواند

هرمز گردی نوش جانتان!

هرمز


وقتی كه آرام آرام برف بر دوش درختان سنگینی می‌كند، وقتی كه دل كوه‌های البرز و زاگرس سرد می‌شود از هجمه سرما و وقتی كه آرام آرام تمام سنگینی برف بر شانه‌های كوه می‌نشیند، آن وقت بهار بر دامن خلیج همیشه فارس می‌نشیند! از قشم گرفته تا بندرعباس، از بوشهر گرفته تا شط كارون و از چابهار گرفته تا دل نیك‌شهر و قصرقند و از همه برتر جزیره هرمز که مثل نگینی در قلب خلیج‌فارس می درخشد.


 

قطار یا هواپیما

وقتی قصد می‌كنید كه مهمان جزیره هرمز شوید، گزینه قطار تهران ـ بندرعباس انتخاب مناسبی است؛ اگر حدود ساعت یك بعدازظهر از تهران سوار قطار شوید و اگر ابر و باد و مه و خورشید و فلك یاری كنند، آن‌گاه می‌توانید امیدوار باشید كه فردا حدود ساعت 8 صبح به مقصد رسیده‌اید؛ «بندرعباس».

بندرعباس یك دنیا دیدنی دارد، كوه گنو، آب‌گرم گنو و حتی باور كنید كه اگر از منطقه‌ای سردسیر یا معتدل سفر می‌كنید در آذرماه، دی‌ماه، بهمن‌ماه، اسفندماه و حتی فروردین ماه بازار میوه و تره‌بار بندرعباس برای‌تان یك جاذبه دیدنی خواهد شد، سرزمینی از رنگ‌ها و طراوت‌های بهاری كه شاید در این ماه‌ها در صفحه ذهن‌تان نمی‌گنجد.

هرمز

پرتقال‌های پرتقالی رنگ، بادمجان‌های بادمجانی، لوبیاهای معطر كه گویی همین دیروز از جالیز برداشت شده‌اند، نارنگی سنتی جنوب ایران كه نیازی به تعریف ندارد؛ بنابراین اگر زمان اجازه داد، حتما گذر از بازار سنتی بندرعباس را فراموش نكنید. البته اگر قصد سفر هوایی به جزیره هرمز را داشته باشید، می‌توانید بلیت بندرعباس یا قشم را تهیه كنید و آن‌گاه خود را به جزیره هرمز برسانید.

هرمز

هرمز یا قشم؟

هرمز جزیره‌ای كوچك است از توابع شهرستان قشم، به همین دلیل بسیاری از مسافرین كه قصد سفر به قشم را دارند، از جزیره هرمز به عنوان یك سایت یك روزه بازدید می‌كنند كه البته كمبود اماكن اقامتی و پذیرایی نیز این موضوع را تشدید كرده است، اما در هر صورت جذابیت‌های این جزیره كوچك 5‌/‌5 كیلومتری آن قدر هست كه بسیاری از جهانگردان اقامت در اماكن روستایی یا مثلا تاسیسات اداره تربیت‌بدنی یا چادرهای موقت را برای سپری كردن زمان طولانی‌تر در جزیره هرمز ترجیح دهند.

هرمز

هر چند جزیره هرمز از توابع شهرستان قشم محسوب می‌شود، اما در راه آبی مواصلاتی این جزیره، خط ثابتی وجود ندارد و همین امر در بسیاری از موارد سبب سردرگمی مسافران هرمز می‌شود كه البته در نهایت مجبور می‌شوند با كرایه قایق تندرو و پرداخت هزینه بیشتر این كمبود را جبران كنند.

هرمز

اگر آب یاری كند، خلیج نیلگون همیشه فارس طوفانی نباشد، ابری نبارد، موج‌های بلند بی‌تابی نكنند و سراسیمه‌ خود را بر حاشیه‌ها و كران‌های ساحل نكوبند، می‌توان با صرف حدود نیم ساعت با استفاده از قایق‌های تندرو خود را به جزیره هرمز رساند.

هرمز

فاصله جزیره هرمز و جزیره قشم آن‌قدر كم است كه تقریبا می‌توان جزیره را از همان ساحل قشم ملاحظه كرد، اما بستگی به جهت باد دارد و اگر باد مخالف نباشد، باید دقایقی چند هنگامی كه قایقران بومی به سمت هرمز می‌راند، تو چشم به موج‌ها بدوزی، گاهی اوقات كژ شوی و مژ شوی و گاهی خود را در میان انبوه كشتی‌های آواره در میان آب‌ها سرگردان ببینی تا در نهایت به جزیره هرمز برسی.

هرمز

سفر به جزیره هرمز از طریق بندرعباس، كمی زمان‌برتر است و زمانی بیش از نیم‌ساعت را می‌طلبد اما به سبب اهمیت بندرعباس و مركزیت استان آن خط قایق‌های مسافربری بین جزیره و بندرعباس همواره برقرار است و قایقرانان غیور بندری تا پیش از آن‌كه آفتاب تا فردایی دیگر و روزی دیگر دامن برچیند، بر ساحت آب می‌تازند و با مهربانی جنوبی‌شان میهمانان جزیره و بومیان مهمان‌نواز را جابه‌جا می‌كنند.

هرمز

 

سرزمین‌ خاك‌های سرخ

وقتی كه وارد جزیره هرمز می‌شوی، چهره بومیان تو را كمی به یاد بلوچ‌ها می‌اندازد، كمی هم به یاد هندیان، دختران در پس برقع، در پس چادرهای بندری و موج دریا، آن قدر جزیره كوچك است كه هر جا باشی اگر سكوت باشد، می‌توانی صدای دریا را بشنوی، شرجی دریا كه گویی در كف دستانت آرمیده است.

هرمز

هرمز معروف است به ساحل‌های رنگین و خاك رنگین‌تر از ساحل جزیره، ساحل‌های طلایی و نقره‌ای بكر؛ خاك سرخ جزیره هرمز نیز زبانزد است و همه ساله جهانگردان زیادی را به خود جلب می‌كند؛ دره نمكی و نمك‌هایی كه هنگام بارندگی با تركیبی از رنگ‌های سپید و سرخ و طلایی حالت روان به خود می‌گیرند.

هرمز

فراموش نكنید؛ «خاك» یكی از دیدنی‌های هرمز است؛ ذره ذره خاكش، تركیب افق، ساحل رنگی و نقش خلیج‌فارس؛ وقتی كه می‌گوییم نقره‌ای و طلایی و سرخ، فقط واژه است، نقره‌ای خود طیفی می‌شود كه با رنگ آفتاب بازی می‌كند، گاهی كم‌رنگ‌تر و گاهی پررنگ‌تر، گاهی از فرط روشنایی به رنگ آسمان‌ها نزدیك می‌شود و گاهی از فرط تیرگی گویی می‌شود ذره‌ای از دل شب كه نور مهتاب بر آن می‌تابد.

بقیه رنگ‌ها هم همین است، خاك سرخ فقط یك تمثیل است تا تو را به دنیای آرزوها و دنیای رنگ‌ها ببرد. خاك است و آفتاب و رنگ، آن‌قدر پرتلالو كه نقش خیال می‌زند و بسیاری كه نقش هنر در ذهن دارند، در مناسبت‌های مختلف بر ساحل این جزیره گردهم می‌آیند و فرشی از خاك با طرح‌های بكر ترسیم می‌كنند.

هرمز

حدود 3 سال پیاپی است كه به مناسبت‌های مختلف فرش خاكی هرمز كه با استفاده از خاك‌های رنگارنگ جزیره ترسیم می‌شود، بهانه‌ای است تا هنرمندان گردهم آیند و نقش خاك را بر دل زمین بزنند. زمان برگزاری دقیق این مراسم همه ساله مشخص نیست، ولی اصولا در نیمه دوم سال كه بیشتر فصل سفر به جنوب است و یا در اردیبهشت ماه به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس این برنامه تكرار می‌شود.

 

دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی

كوچكی جزیره هرمز، تبدیل به جذابیت آن شده است، جاده ساحلی، از همان‌جا كه از قایق پیاده می‌شوید آغاز می‌شود و با حدود 3 ساعت پیاده‌روی دوباره به همان جای آغاز بر خواهید گشت، یكی از تفریح‌های مسافران هرمز همین است كه جاده ساحلی جزیره را بپیمایند.

هرمز

برخی پای پیاده را دوست دارند و برخی دوچرخه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز تعدادی دوچرخه كرایه‌ای برای همین منظور در نظر گرفته است كه گردشگران بتوانند پا به ركاب دور تا دور جزیره را بپیمایند، حتی اگر اهل دوچرخه نیستید باز هم به بهانه روزهای كودكی می‌توانید در ساحل هرمز پا به ركاب شوید.

 

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها در بسیاری از جزایر جنوبی ایران مشاهده می‌شود كه به دوران حاكمیت پرتغالی‌ها در منطقه جنوبی ایران برمی‌گردد، جزیره هرمز هم از این اصل مستثنی نیست و البته به دلیل موقعیت استراتژیك این جزیره كه در میان خلیج‌فارس واقع شده است، طبیعی است كه استعمارگران حساسیت و توجه بیشتری به این منطقه داشته‌اند.

هرمز

امروز قلعه باقیمانده از آن دوران تبدیل به یكی از جذابیت‌های دیدنی این جزیره شده است و هنگامی كه خط ساحلی جزیره را دور می‌زنید، از جلوی این قلعه نیز عبور می‌كنید و می‌توانید زمانی را به این دیدن این قلعه اختصاص دهید.

 

خداحافظ جزیره

هرمز شاید هتل نداشته باشد، اما مردم مهربانی دارد، ساحل زیبا برای چادر زدن زیاد دارد؛ رستوران چندستاره ندارد، اما  ماهی كم ندارد. و اگر خیلی محل اسكان و غذا برایتان مهم است، می‌توانید از اماكن اقامتی بندرعباس یا قشم بهره بگیرید.

هرمز

 


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین